22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Meta-matka Facebooka rozstrzyga sprawę sądową Cambridge Analytica na kwotę 725 milionów dolarów

23 grudnia (Reuters) – właściciel Facebooka Meta Platforms Inc (META.O) Zgodził się zapłacić 725 milionów dolarów za rozwiązanie pozwu zbiorowego oskarżającego giganta mediów społecznościowych o umożliwienie stronom trzecim, w tym Cambridge Analytica, dostępu do danych osobowych użytkowników.

Proponowana ugoda, która została ujawniona w Zgłoszenie sądowe Pod koniec czwartku rozstrzygnie długotrwały proces sądowy wywołany rewelacjami w 2018 r., że Facebook zezwolił brytyjskiej firmie doradztwa politycznego Cambridge Analytica na dostęp do danych nawet 87 milionów użytkowników.

Adwokaci powodów opisali proponowaną ugodę jako największą ugodę, jaką kiedykolwiek osiągnięto w amerykańskim pozwie zbiorowym dotyczącym prywatności danych i największą kwotę, jaką Meta kiedykolwiek zapłaciła za rozwiązanie pozwu zbiorowego.

„Ta historyczna ugoda zapewni znaczącą ulgę klasową w tej złożonej i nowej kwestii prywatności” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu główni prawnicy powodów, Derek Loesser i Leslie Weaver.

Meta nie przyznała się do winy w ramach ugody, która podlega zatwierdzeniu przez sędziego federalnego w San Francisco. Firma stwierdziła w oświadczeniu, że ugoda jest „w najlepszym interesie naszej społeczności i naszych akcjonariuszy”.

„W ciągu ostatnich trzech lat zmieniliśmy nasze podejście do prywatności i wdrożyliśmy kompleksowy program ochrony prywatności” — powiedział Meta.

Nieistniejąca już Cambridge Analytica pracowała nad udaną kampanią prezydencką Donalda Trumpa w 2016 roku i uzyskiwała dostęp do danych osobowych z milionów kont na Facebooku w celu profilowania wyborców i targetowania.

Logo grupy biznesowej Meta Platforms w Brukseli, Belgia, 6 grudnia 2022 r. REUTERS/Yves Hermann

Cambridge Analytica uzyskała te informacje bez zgody użytkowników od badacza, któremu Facebook zezwolił na opublikowanie aplikacji w swojej sieci społecznościowej, która zbierała dane od milionów użytkowników.

Wynikający z tego skandal Cambridge Analytica skłonił rządowe dochodzenie w sprawie praktyk w zakresie prywatności, procesy sądowe i głośne przesłuchanie w Kongresie Stanów Zjednoczonych, podczas którego ustawodawcy przesłuchiwali dyrektora generalnego Meta, Marka Zuckerberga.

W 2019 roku Facebook zgodził się zapłacić 5 miliardów dolarów za rozwiązanie dochodzenia Federalnej Komisji Handlu w sprawie jego praktyk w zakresie prywatności i 100 milionów dolarów za rozstrzygnięcie zarzutów amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, że wprowadzał inwestorów w błąd w związku z niewłaściwym wykorzystaniem danych użytkowników.

READ  Kontrakty terminowe Dow: Zwyżka na rynku zbliża się do minimów w związku z inwazją na Ukrainę, nieuchronna podwyżka stóp Fed; co powinno być zrobione

Dochodzenia prowadzone przez stanowych prokuratorów generalnych trwają, a firma walczy z pozwem prokuratora generalnego Waszyngtonu.

Czwartkowa ugoda rozstrzygnęła zarzuty użytkowników Facebooka, że ​​firma naruszyła liczne przepisy federalne i stanowe, umożliwiając twórcom aplikacji i partnerom biznesowym masowe gromadzenie ich danych osobowych bez ich zgody.

Prawnicy użytkowników twierdzili, że Facebook wprowadził ich w błąd, myśląc, że mogą kontrolować dane osobowe, podczas gdy w rzeczywistości umożliwiał dostęp tysiącom preferowanych osób z zewnątrz.

Facebook powiedział, że jego użytkownicy nie mają uzasadnionych obaw dotyczących prywatności w informacjach, które udostępniają znajomym w mediach społecznościowych. Ale sędzia okręgowy USA, Vince Chhabria, nazwał ten pogląd „głęboko błędnym” iw 2019 roku w dużej mierze pozwolił sprawie posunąć się naprzód.

(Reportaż Nate’a Raymonda z Bostonu). Montaż przez Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.