28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Exxon Mobil i Chevron zapowiadają spadek zysków

Exxon Mobil i Chevron zapowiadają spadek zysków

ExxonMobil i Chevron, największe amerykańskie koncerny energetyczne, podały w piątek, że ich zyski w pierwszym kwartale spadły w porównaniu z rokiem poprzednim, na skutek niższych marż rafinacji ropy naftowej i niższych cen gazu ziemnego.

Jednak biznes naftowo-gazowy pozostaje wysoce rentowny dla obu gigantów nawet w czasach umiarkowanych cen ropy.

Cena ropy Brent, stanowiąca międzynarodowy standard, wzrosła w ostatnich tygodniach i obecnie wynosi nieco poniżej 90 dolarów za baryłkę. Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, zyski spółki mogą wzrosnąć. Ropa Brent nadal jest sprzedawana po cenie znacznie niższej od szczytu z 2022 r., kiedy to po rosyjskiej inwazji na Ukrainę wzrosła powyżej 100 dolarów za baryłkę.

Exxon Mobil podał, że jego zyski w tym kwartale wyniosły 8,2 miliarda dolarów w porównaniu do 11,4 miliarda dolarów w tym samym okresie poprzedniego roku. Chevron odnotował spadek do 5,5 miliarda dolarów z 6,6 miliarda dolarów rok temu.

Obie spółki przypisały swój spadek spadku rentowności wynikającej z rafinacji ropy naftowej na produkty takie jak benzyna i olej napędowy. Ich zyski ucierpiały także ze względu na spadające ceny gazu ziemnego, głównego paliwa wykorzystywanego w ciepłownictwie i przemyśle. Ceny gazu ziemnego, które wzrosły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., gwałtownie spadły w miarę dostosowań na rynkach.

Skorygowany zysk Chevronu w wysokości 2,93 dolara na akcję był nieco powyżej oczekiwań, podczas gdy zysk ExxonMobil wynoszący 2,06 dolara na akcję był niższy, powiedział Biraj Purkataria, analityk banku inwestycyjnego RBC Capital Markets.

Obie firmy konkurują o bogactwa naftowe Gujany. ExxonMobil przyczynił się w ostatnich latach do przekształcenia tego kraju Ameryki Łacińskiej w najważniejszego nowego producenta ropy.

Jednak Chevron próbuje przenieść się do Gujany poprzez proponowane przejęcie Hessa za 53 miliardy dolarów, średniej wielkości firmy z siedzibą w Nowym Jorku, posiadającej duże udziały w polach naftowych Gujany.

READ  18 studentów z Florydy w samolocie lecącym do Japonii zgubiło podczas lotu kierownicę

ExxonMobil nie dopuszcza żadnego konkurenta do wejścia na tak lukratywne tereny i bada możliwość wykorzystania prawa do nabycia udziałów Hessa w kluczowych polach naftowych u wybrzeży kraju. Złożyłem wniosek o arbitraż w związku z tą sytuacją.

„Stworzyliśmy ogromną wartość” w Gujanie, stwierdził w oświadczeniu Darren W. Woods, prezes i dyrektor generalny ExxonMobil. „Uważamy, że konieczna jest obrona tych praw i pełne zachowanie wartości, którą stworzyliśmy”.

Analitycy twierdzą, że na cenę akcji Chevronu wpływa niepewność co do zagrożenia fuzji. Pan Burkataria opisał sytuację w Gujanie jako „słoń w pokoju” dla Chevron.

W swoim kwartalnym raporcie o wynikach ExxonMobil podkreślił swój wkład na rzecz Gujany. Produkcja tam „utrzymuje się na wyższym niż oczekiwano poziomie, przyczyniając się do historycznego wzrostu gospodarczego mieszkańców Gujany” – powiedział Woods.