16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dow Jones spada po tym, jak gospodarka USA rosła szybciej niż wcześniej sądzono w trzecim kwartale

Dow Jones spada po tym, jak gospodarka USA rosła szybciej niż wcześniej sądzono w trzecim kwartale


Nowy Jork
CNN

Dow Jones spadł, gdy gospodarka USA rozwijała się znacznie szybciej niż wcześniej sądzono w trzecim kwartale, co jest oznaką, że walka Rezerwy Federalnej o schłodzenie gospodarki w celu walki z inflacją ma jedynie ograniczone skutki.

Ostatni odczyt Departamentu Handlu w czwartek rano pokazał, że produkt krajowy brutto, najszersza miara amerykańskiej gospodarki, rósł w rocznym tempie 3,2% między lipcem a wrześniem. To było więcej niż szacowano 2,9% z poprzedniego miesiąca. Ekonomiści ankietowani przez Refinitiv spodziewali się, że PKB pozostanie bez zmian w stosunku do poprzedniego odczytu.

Silniejszy niż oczekiwano odczyt wynikał ze wzrostu eksportu i wydatków konsumpcyjnych, które zostały częściowo zrekompensowane spadkiem wydatków na nowe mieszkania, czytamy w raporcie. Wydatki konsumentów odpowiadają za ponad dwie trzecie działalności gospodarczej kraju.

Akcje amerykańskie spadły w czwartek w związku z obawami, że wyższy niż oczekiwano produkt krajowy brutto może skłonić Rezerwę Federalną do dalszego podnoszenia stóp procentowych bardziej niż oczekiwano w 2023 r. Akcje zakończyły dzień na najniższych poziomach, ale Dow nadal stracił prawie 350 punktów , czyli 1,1%, podczas gdy S&P 500 spadł o 1,5%, a Nasdaq o 2,2%.

„Dane są lepsze we wszystkich dziedzinach, a jeśli jest coś, czego Fed nie chce widzieć w tych dniach, to dane lepsze niż oczekiwano” – powiedział Paul Hickey z Bespoke Investment Group.

Fed był podnieść stopy procentowe Przez cały rok uspokajać popyt na towary i usługi oraz ograniczać inflację. Ekonomiści od pewnego czasu obawiali się, że działania Fed mogą wciągnąć w to amerykańską gospodarkę Recesja Następny rok.

„Rzeczywistość decyzji Fed blednie” – powiedział David Kotok, prezes i dyrektor inwestycyjny Cumberland Advisors, odnosząc się do wysiłków zmierzających do przywrócenia gospodarki na ścieżkę inflacji 2%. „Nie rozumiem, jak można uniknąć recesji, chyba że Fed zmieni swoją politykę. ”

READ  SEC wnosi o oddalenie pozwu przeciwko Bradowi Garlinghouse’owi i Chrisowi Larsenowi z Ripple

Znaczne spowolnienie na rynku w czwartek mogło być spowodowane słabym obrotem na koniec roku.

„Część dużej zmienności, którą obserwujemy, jest częścią braku płynności na koniec roku, ponieważ wielu traderów i inwestorów bierze urlop, a każde nowe dane są przeceniane” – zauważył Keith Lerner, główny strateg rynkowy w Truist Advisory Services.

Inflacja schłodzona Jednak w ostatnich odczytach gospodarka USA pozostaje silna. Niektóre ankiety opublikowane w tym tygodniu sugerują, że wyższe stopy Fed nie spowalniają wydatków przedsiębiorstw ani konsumentów.

nowo Badanie dyrektorów finansowych Okazało się, że obecny poziom stóp procentowych nie wpłynął na ich plany wydatków. i Zaufanie konsumentów Grudzień poprawił się według ankiety przeprowadzonej przez Conference Board, osiągając najwyższy poziom od kwietnia.

Ponadto pracodawcy kontynuowali Zatrudnienie w silnym historycznym tempiepomimo Zwiększyły się zwolnienia W niektórych branżach, zwłaszcza w technologii.

Oddzielny raport Departamentu Pracy w czwartek pokazał, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pozostała względnie niezmieniona.

Początkowe tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosły do ​​216 000 w tygodniu kończącym się 17 grudnia. Suma z poprzedniego tygodnia została zrewidowana w górę o 3 000 do 214 000.

Według Refinitiv ekonomiści spodziewali się początkowych roszczeń do ziemi na poziomie 222 000.

Tygodniowe początkowe sumy roszczeń oscylują wokół poziomów sprzed pandemii. W 2019 roku średnie tygodniowe roszczenia wyniosły 218 000.

Ciągłe roszczenia, które obejmują osoby pobierające świadczenia w sposób ciągły, spadły nieznacznie do 1,672 miliona w tygodniu kończącym się 10 grudnia. Liczba ciągłych roszczeń za poprzedni tydzień została zrewidowana w dół do 1,678 mln.

W międzyczasie oprocentowanie kredytów hipotecznych ponownie spadło w zeszłym tygodniu – szósty tydzień z rzędu – a średnia 30-letnia hipoteka o stałym oprocentowaniu spadła do 6,27% z 6,31% tydzień wcześniej, według Freddie Mac. Rok temu o tej porze 30-letni kredyt hipoteczny miał stałą stopę procentową 3,05%.

READ  Rynki chińskie powróciły do ​​handlu, a indeks Hang Seng spadł

„Ceny znacznie spadły w ciągu ostatnich sześciu tygodni, co jest korzystne dla potencjalnych nabywców domów” – powiedział Sam Khater, główny ekonomista Freddie Mac.

Końcowy raport o PKB jest jednym z najbardziej retrospektywnych odczytów, jakie opublikował rząd, analizując stan gospodarki przez prawie trzy miesiące. Aktualne prognozy ekonomistów wskazują, że wzrost w bieżącym okresie wyniesie zaledwie 2,4%, czyli znacznie wolniej niż czwartkowy odczyt.

— Przyczynili się do tego raportu Anna Bahney i Matt Egan z CNN