19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trzęsienie ziemi na Tajwanie: Silne wstrząsy wtórne wstrząsają wyspą, a liczba rannych wzrosła do ponad 1000 – najnowsze dane

Trzęsienie ziemi na Tajwanie: Silne wstrząsy wtórne wstrząsają wyspą, a liczba rannych wzrosła do ponad 1000 – najnowsze dane

Trzęsienie ziemi wstrząsnęło tajwańskimi nadawcami telewizyjnymi podczas transmisji na żywo

Co najmniej 50 osób nadal jest zaginionych po trzęsieniu ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, które nawiedziło wschodnie wybrzeże Tajwanu, zabijając dziewięć osób i raniąc ponad 1000 innych.

Wstrząsy spowodowały co najmniej dziewięć osuwisk, a gruz zawalił zbocza wzgórz na drodze ekspresowej Suhua w Hualien, która biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża.

Ponad 50 wstrząsów wtórnych, które miały miejsce od środowego poranka, zmusiło wiele osób na wyspie do spania w namiotach przed swoimi domami lub w schroniskach ratunkowych.

Według tajwańskiej Narodowej Agencji Pożarnej (NFA) ludzie są uwięzieni w dwóch tunelach wzdłuż drogi ekspresowej Suhua, jednej z najniebezpieczniejszych dróg na Tajwanie, biegnącej między zboczem góry a oceanem.

Zespoły ratownicze pracują nad dotarciem do uwięzionych osób. CNN poinformowało, że rano uratowano 75 osób, które utknęły w różnych tunelach.

Trzęsienie ziemi, najpotężniejsze na Tajwanie od 25 lat, spowodowało ostrzeżenie o tsunami na wyspie i w sąsiednich krajach – poinformowali urzędnicy zajmujący się badaniami sejsmicznymi.

Z drugiej strony, według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego, u wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu w Japonii trzęsienie ziemi o sile 6 w skali Richtera nawiedziło w czwartek.

1712212220

Ratownicy szukają osób zaginionych na Tajwanie

Ratownicy poszukiwali kilkudziesięciu osób, które utraciły kontakt w czwartek, dzień po najsilniejszym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Tajwan od ćwierćwiecza, niszcząc budynki, powodując liczne osunięcia się skał i zabijając dziewięć osób.

We wschodnim wybrzeżu miasta Hualien, w pobliżu epicentrum, pracownicy za pomocą koparki umieścili materiały budowlane wokół podstawy uszkodzonego budynku, aby go ustabilizować i zapobiec zawaleniu się.

W trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w środę rano, rannych zostało ponad tysiąc osób. Spośród dziewięciu ofiar śmiertelnych co najmniej cztery zostały ranne w Parku Narodowym Taroko, atrakcji turystycznej znanej z wąwozów i klifów w hrabstwie Hualien, około 150 kilometrów od stolicy wyspy, Tajpej.

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 o godzinie 07:30

1712210420

„Przerażeni” mieszkańcy zmuszeni byli spać w namiotach z powodu fali wstrząsów wtórnych

Wielu mieszkańców Hualien spędziło środową noc w namiotach lub schroniskach z powodu serii około 50 wstrząsów wtórnych, które w dalszym ciągu wstrząsały wyspą po potężnym trzęsieniu ziemi.

52-letnia mieszkanka Hualien, która podała swoje nazwisko jako Yu, powiedziała agencji Reuters: „Boję się wstrząsów wtórnych i nie wiem, jak silne będą te wstrząsy”.

„Wstrząsy wtórne były przerażające. Trwają bez przerwy. Nie mam odwagi spać w domu” – powiedziała.

Akcja niesienia pomocy po trzęsieniu ziemi o sile 7,4 w skali Richtera na Tajwanie

(Agencja Ochrony Środowiska)

W schronisku przekształconym w szkołę podstawową rozstawiono namioty podarowane przez Tajwańskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża

(Agencja Ochrony Środowiska)

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 o godzinie 07:00

1712208620

Na zdjęciach: Skutki silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Tajwan

(Reuters)

Mieszkańcy niosący swoje rzeczy opuszczają uszkodzony budynek po wejściu do niego w małych grupach w celu odebrania swoich rzeczy

(Reuters)

(Agencja Ochrony Środowiska)

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 o godzinie 06:30

1712207442

Na żywo: Widok na panoramę Tajpej po trzęsieniu ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, które nawiedziło Tajwan

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 06:10

1712206977

Ponad 50 wstrząsów wtórnych zmusza obywateli Tajwanu do spania w namiotach

Od środowego poranka ponad 50 wstrząsów wtórnych zmusiło wiele osób na Tajwanie do spania w namiotach przed domami lub w schroniskach ratunkowych.

Tajwańska Agencja Meteorologiczna ostrzegła obywateli, aby przygotowali się na więcej wstrząsów wtórnych o sile od 6,5 do 7 stopni w ciągu najbliższych trzech dni.

Burmistrz miasta Hualien, Hsu Chen-wei, powiedział, że wszyscy mieszkańcy i firmy w budynkach, które były w poważnym stanie, zostały ewakuowane, a w czterech budynkach trwały prace rozbiórkowe.

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 06:02

1712203905

Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Honsiu w Japonii

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne podało, że w czwartek u wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu w Japonii doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6 w skali Richtera.

Trzęsienie zarejestrowano na głębokości 32 kilometrów, zaledwie dzień po trzęsieniu ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, które nawiedziło Tajwan, powodując ostrzeżenie przed tsunami w Japonii.

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 05:11

1712203241

Mieszkaniec Tajpej twierdzi, że płakała z powodu trzęsienia ziemi

Mieszkaniec Tajpej powiedziała, że ​​spała w swoim mieszkaniu na piątym piętrze, kiedy obudziły ją gwałtowne wstrząsy spowodowane trzęsieniem ziemi.

„Trzęsienia ziemi są powszechne i już się do nich przyzwyczaiłem. Ale dzisiaj po raz pierwszy bałem się płakać z powodu trzęsienia ziemi” – powiedział Hsin Hswen Keng.

„Obudziło mnie trzęsienie ziemi. Nigdy wcześniej nie czułam tak intensywnego drżenia” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​po raz pierwszy w życiu była świadkiem tak silnego trzęsienia ziemi, „z wyjątkiem ćwiczeń związanych z trzęsieniem ziemi w szkole podstawowej”.

Lin Jong (36 l.), który prowadzi sklep z obuwiem sportowym w Hualien, opowiada, że ​​w chwili trzęsienia ziemi był w domu i przygotowywał się do zabrania swojego 16-miesięcznego dziecka na wizytę lekarską.

Początkowo doświadczył czegoś, co wydawało się niewielkimi wstrząsami i opisał, jak aktywność sejsmiczna szybko przerodziła się w intensywne wstrząsy.

Szklana osłona lampy sufitowej spadła i pękła, co skłoniło go do priorytetowego potraktowania ochrony swojego dziecka przed krzywdą w chaosie.

„Jedyne, co mogę zrobić, to chronić moje dziecko”.

(AP)

Mike'a Bedigana4 kwietnia 2024 o godzinie 05:00

1712202418

Chińskie samoloty otaczają Tajwan, gdy wyspa trzęsie się z powodu potężnego trzęsienia ziemi

Ministerstwo Obrony Tajwanu podało, że co najmniej 20 samolotów wleciało w północną, środkową i południowo-zachodnią strefę identyfikacyjną obrony powietrznej Tajwanu.

„Siły Zbrojne Republiki Chińskiej monitorowały sytuację i w odpowiedzi na wykryte działania wykorzystały samoloty CAP, okręty marynarki wojennej i przybrzeżne systemy rakietowe” – stwierdził.

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 04:46

1712201441

Chiny zapewniają Tajwanowi pomoc w przypadku klęsk żywiołowych

Chińskie Biuro ds. Tajwanu wyraziło w środę głębokie zaniepokojenie trzęsieniem ziemi, które nawiedziło wyspę, i jest gotowe udzielić pomocy w przypadku klęsk żywiołowych – podały w środę chińskie media państwowe.

„Właściwe strony na kontynencie są głęboko zaniepokojone i składają szczere kondolencje swoim rodakom na Tajwanie dotkniętym katastrofą” – powiedział rzecznik Chińskiego Biura ds. Tajwanu, Zhu Fenglian.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby oferty pomocy zostały przyjęte ze względu na napięte stosunki między wyspą a kontynentem.

Chiny i Tajwan pozostają uwikłane w długotrwały spór terytorialny z Pekinem, który twierdzi, że wyspa jest jego własnością, mimo że nie kontroluje samorządnej demokratycznej wyspy.

Wu Xinfu, szef tajwańskiego Biura Monitorowania Trzęsień Ziemi, powiedział, że skutki trzęsienia ziemi były odczuwalne w Chinach kontynentalnych oraz na wyspach kontrolowanych przez Tajwan u wybrzeży Chin.

Mike'a Bedigana4 kwietnia 2024 o godzinie 04:30

1712201181

Dzień po potężnym trzęsieniu ziemi nadal uważa się za zaginionych ponad 50 osób

Ponad 50 osób nadal jest zaginionych na Tajwanie dzień po tym, jak wyspę nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o sile 7,24 w skali Richtera.

Tajwańska straż pożarna podała, że ​​liczba rannych osiągnęła 1038, co oznacza, że ​​łączna liczba zaginionych wyniosła 52.

Odnaleziono kilkunastu pracowników hotelu udających się do kurortu w Parku Narodowym Taroko, a 38 z nich nadal uważa się za zaginionych.

Straż pożarna podała, że ​​prace ratownicze skupiały się na osobach uwięzionych na autostradzie Trans-Island Highway, która przebiega przez cieśninę łączącą miasto Hualien z zachodnim wybrzeżem Tajwanu i jest popularnym kierunkiem turystycznym.

Władze używają dronów i helikopterów do poszukiwania ludzi w dolinie, a gdy zostaną odnalezieni, zrzucą im zapasy.

Alisha Rahman Sarkar4 kwietnia 2024 04:26