17 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja najeżdża Ukrainę, kraj przygotowuje się do wielkiej ofensywy Donbasu

Rosja najeżdża Ukrainę, kraj przygotowuje się do wielkiej ofensywy Donbasu

Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa wraca do portu w Sewastopolu na Krymie 16 listopada 2021 r. (Alexey Pavlishak/Reuters)

Rosjanie Kierowany krążownik rakietowy Moskwa Znajduje się dziś w głębinach Morza Czarnego.

Ukraina twierdzi, że uderzyła w Moskwę rakietami, zatapiając ją. Rosja upierała się, że przyczyną zatonięcia był pożar. W piątek Stany Zjednoczone poparły ukraińskie konto, a wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział, że uważa, iż dwa ukraińskie pociski Neptun uderzyły w rosyjski okręt wojenny na Morzu Czarnym.

Ale co oznacza strata Moskwy dla rosyjskiego wysiłku wojennego?

Największy wpływ może mieć na morale Rosjan. Jako okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Moskwa była jednym z najbardziej widocznych atutów w wojnie na Ukrainie. Chociaż Moskwa ostrożnie zarządza wiadomościami o wojnie w Rosji, trudno byłoby ukryć nagłą nieobecność tak dużego statku.

A jego utrata wzbudzi wątpliwości co do zdolności bojowych Rosji, czy to w wyniku działań wroga, czy wypadku.

„Oba wyjaśnienia dotyczące zatonięcia Moskwy wskazują na potencjalne rosyjskie niedociągnięcia – albo słabą obronę przeciwlotniczą, albo niewiarygodnie luźne środki bezpieczeństwa i kontroli uszkodzeń na statku Floty Czarnomorskiej” – mówią analitycy Mason Clark, Katerina Stepanenko i George Barros z instytutu badawczego. Książki z wojny w Daily War Brief.

Carl Schuster, były oficer Marynarki Wojennej USA, powiedział, że podejrzenia trafiły na Kreml.

„Robi to pytania o kompetencje marynarki wojennej 10 lat po tym, jak Putin (prezydent Rosji Władimir) ogłosił zamiar przywrócenia zdolności marynarki wojennej, morale i profesjonalizmu” – powiedział Schuster.

„Wygląda na to, że nie był w stanie dotrzymać żadnej ze swoich obietnic złożonych żadnej rosyjskiej służbie wojskowej” – powiedział Schuster, odnosząc się do Rosja poniosła niepowodzenia Na ziemi też.

Jednak analitycy są podzieleni co do wpływu zatonięcia na rosyjską inwazję.

Analitycy ISW uważają to za stosunkowo niewielki cios, twierdząc, że statek był głównie używany do ataków rakietowych na ukraińskie centra logistyczne i lotniska. Powiedzieli, że Rosja ma systemy naziemne i samoloty szturmowe, które mogą zrobić to samo.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Dodali jednak, że gdyby to rzeczywiście ukraińska rakieta spowodowała zatonięcie, rosyjska marynarka wojenna musiałaby przemyśleć swoje operacje, prawdopodobnie odsuwając statki od terytorium Ukrainy i dostosowując swoją obronę przeciwlotniczą.

W Waszyngtonie rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że główną misją Moskwy jest obrona powietrzna sił rosyjskich na Morzu Czarnym.

„Z pewnością będzie to miało wpływ na tę zdolność w najbliższej przyszłości” – powiedział Kirby dziennikarzom.

Przeczytaj więcej o wraku statku tutaj.