2 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Były prezydent Alberto Fujimori zwolniony z peruwiańskiego więzienia po 16 latach |  Wiadomości polityczne

Były prezydent Alberto Fujimori zwolniony z peruwiańskiego więzienia po 16 latach | Wiadomości polityczne

Były prezydent powodujący podziały, który rządził od 1990 do 2000 r., a obecnie ma 85 lat, został zwolniony z więzienia ze względów współczucia.

Były prezydent Peru Alberto Fujimori, który podczas swoich dziesięcioletnich rządów w latach 90. odsiadywał 25 lat więzienia za łamanie praw człowieka, został uwolniony po przywróceniu przez sąd najwyższy kraju kontrowersyjnego ułaskawienia z 2017 roku.

Fujimori (85 l.) został w środę zwolniony z więzienia Barbadillo w Limie, dzień po orzeczeniu sądu o przywróceniu ułaskawienia ze względów humanitarnych, pomimo krytyki ze strony Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka (Trybunału Międzyamerykańskiego) i rodzin ofiar.

Fujimori spędził 16 lat w więzieniu po ekstradycji z Chile w 2007 roku.

Tłumy zwolenników zebrały się przed więzieniem, gdzie Fujimoriego powitała dwójka jego dzieci – Keiko, trzykrotnie przegrana kandydatka na prezydenta i Kenji, biznesmen – zanim zostali zabrani szarą ciężarówką.

„Nadszedł czas, aby położyć kres tej niesprawiedliwości wobec Fujimoriego, ponieważ to dzięki niemu nasz kraj stanął na nogi” – powiedziała wcześniej tego dnia Catalina Ponce, zwolenniczka Fujimori, która czekała przed więzieniem.

Fujimori, który jest pochodzenia japońskiego i przewodził krajowi od 1990 do 2000 roku, podzielił Peruwiańczyków jak niewielu innych byłych przywódców.

Zwolennicy uważają, że uratował Peru przed zbrojną grupą Świetlistego Szlaku i załamaniem gospodarczym.

Jednak jego krytycy twierdzą, że nadużył demokracji i dopuścił się okrucieństw podczas walki swojego rządu ze Świetlistą Ścieżką.

Były prezydent został skazany w 2009 r. za nakazanie zabicia 25 osób w 1991 i 1992 r., ale w grudniu 2017 r. został ułaskawiony przez byłego prezydenta Pedro Pabla Kuczyńskiego.

Amnestia była wielokrotnie unieważniana lub zawieszana przez sądy niższej instancji pod naciskiem Trybunału Międzyamerykańskiego i rodzin ofiar, aż do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z tego tygodnia.

Wkrótce po wydaniu postanowienia prezes Trybunału Międzyamerykańskiego zwrócił się do Peru o zawieszenie ułaskawienia do czasu uzyskania „wszystkich niezbędnych elementów” do sprawdzenia, czy warunki zostały spełnione.

READ  Blinken mówi, że strategia Chin opiera się na porządku opartym na zasadach, a nie „nowej zimnej wojnie”

W listopadzie 2000 r. Fujimori został postawiony w stan oskarżenia z powodu „niekompetencji moralnej” i oskarżony o korupcję dzień po ucieczce do Japonii, skąd pochodzą jego rodzice, i złożenia rezygnacji za pośrednictwem faksu. Następnie udał się do Chile, gdzie ostatecznie został poddany ekstradycji.

Obecnie cierpi na nawracające problemy z układem oddechowym i nerwowym, wysokie ciśnienie krwi, a także cierpiał na raka języka.

Od wtorkowego orzeczenia przywracającego ułaskawienie nie przysługuje odwołanie, ale Fujimori boryka się także z innymi problemami prawnymi.

Przyznał się do przekupywania prawodawców i szpiegowania rywali w czasie sprawowania władzy, a także toczy się przeciwko nim śledztwo w sprawie przymusowej sterylizacji setek tysięcy biednych ludzi, w większości tubylczych kobiet, w ciągu ostatnich czterech lat sprawowania władzy.

Szacuje się, że 270 000 Peruwiańczyków, w tym wielu rdzennych mieszkańców niemówiących po hiszpańsku, przeszło operację podwiązania jajowodów w ramach programu planowania rodziny realizowanego pod rządami Fujimoriego.

W 2021 roku sędzia orzekł, że Fujimori nie może wówczas być ścigany w tej sprawie ze względów techniczno-prawnych.