22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Brazylia: Ulewne deszcze i osunięcia ziemi zabijają dziesiątki w górzystym mieście

Brazylia: Ulewne deszcze i osunięcia ziemi zabijają dziesiątki w górzystym mieście

Według Rio Civil Defense zaginęły kolejne 134 osoby, a urzędnicy twierdzą, że nie ma oficjalnych szacunków dotyczących liczby ofiar śmiertelnych, która stale rośnie wraz z ciągłym deszczem.

Według Rio Civil Defense same opady deszczu we wtorkowe popołudnie przekroczyły historyczną średnią w całym lutym.

Powodzie płynęły przez dzielnice na zboczach wzgórz, pozostawiając ślad zniszczenia. We wtorek brazylijski Sekretariat Obrony Cywilnej poinformował, że zarejestrowano 269 osunięć ziemi, według brazylijskiej filii CNN, CNN.

W środę ekipy poszukiwawczo-ratownicze przedzierały się przez błoto i przeszukiwały wrak w poszukiwaniu ocalałych. Narodowa Obrona Cywilna poinformowała, że ​​uratowała 24 osoby, ale ponad 439 osób straciło domy i trwają akcje ratunkowe.

„Prace są w toku i zrobimy to, co jest możliwe i niemożliwe, aby ratować życie” – powiedział w środę gubernator Rio de Janeiro, Claudio Castro, w poście na Twitterze, dzieląc się najnowszymi wydarzeniami.

Położona na wzgórzach na północ od stolicy, Rio de Janeiro, Petropolis jest nazywane „Cesarskim Miastem” ze względu na popularność wśród brazylijskiej monarchii w XIX wieku i jest znane z bogatej architektury, teatrów i muzeów. Zdjęcia i materiały filmowe ze środy ukazywały fragmenty majestatycznego miasta w ruinach.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który był w Moskwie na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, powiedział w środę, że rozmawiał z ministrami i poprosił o „natychmiastową pomoc”, aby wysłać ofiarom.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) od lat sześćdziesiątych południowa Brazylia odnotowała wzrost zarówno liczby ekstremalnych opadów deszczu, jak i średniej ilości opadów.

Można to częściowo wytłumaczyć naturalną zmiennością wzorców pogodowych, ale także zmianami klimatycznymi, a także aerozolami i zubożeniem atmosferycznej warstwy ozonowej.

Średnie temperatury na świecie są obecnie o co najmniej 1,1°C wyższe niż przed uprzemysłowieniem. Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ocieplenie o 2°C oznacza zwiększoną intensywność i częstotliwość ekstremalnych opadów i powodzi w południowej Brazylii.

READ  Wybory w Brazylii: Były prezydent Luiz Inacio Lula da Silva wygrywa głosowanie, ale nie zwycięstwo | Brazylia

Naukowcy twierdzą, że świat musi dokonać głębokiej i zrównoważonej redukcji emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim poprzez odejście od paliw kopalnych, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C.

Brazylia doświadczyła w ostatnich miesiącach wielu klęsk żywiołowych.

Na początku lutego co najmniej 24 osoby zginęły po ulewnych deszczach w Sao Paulo, gdzie znajduje się brazylijskie centrum finansowe, które spowodowały powodzie i osunięcia ziemi w południowo-wschodnim stanie Brazylii.

Ponad 1546 rodzin zostało wysiedlonych, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez rządową obronę cywilną, w którym również stwierdzono co najmniej W katastrofie zginęło ośmioro dzieci.

Pod koniec grudnia ogłoszono, że liczba ofiar śmiertelnych powodzi i ulewnych deszczów, które nawiedziły brazylijski stan Bahia od listopada, wzrosła do 20.

Urzędnicy państwowi twierdzą, że powodzie spowodowały również wybuch dwóch tam, pozostawiając około 62 800 osób bez dachu nad głową.