19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lord Cameron wyklucza obecność sił zachodnich na terenie Ukrainy

Lord Cameron wyklucza obecność sił zachodnich na terenie Ukrainy

  • Napisane przez Jennifer McKernan
  • Korespondent polityczny BBC

Lord Cameron wykluczył wysłanie zachodnich wojsk na Ukrainę, aby uniknąć dania prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi „celu”.

Minister spraw zagranicznych przyznał, że „wojna zostanie przegrana, jeśli sojusznicy nie wystąpią” w programie BBC Ukraine Cast.

Ale zapytany, czy kraje zachodnie powinny wysłać wojska na Ukrainę, lord Cameron odpowiedział: „Nie”.

Dodał, że NATO musi być w „najlepszej możliwej formie” przed wyborami w USA.

Lord Cameron przemawiał w Brukseli na dwudniowym szczycie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), w skład której wchodzi 32 ministrów spraw zagranicznych.

Szef NATO Jens Stoltenberg przedstawił plany pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 100 miliardów euro w ciągu pięciu lat, z myślą o sfinalizowaniu pakietu przed następnym szczytem w Waszyngtonie w lipcu.

Agencja informacyjna Reuters zacytowała wypowiedź jednego z dyplomatów, że pakiet „w pewnym stopniu ma na celu ochronę Trumpa. Nie da się jednak stworzyć czegoś, co byłoby przeciw Trumpowi”.

Lord Cameron powiedział, że w przyszłym tygodniu złoży drugą wizytę w Stanach Zjednoczonych, odkąd został ministrem spraw zagranicznych, i nalega, aby Kongres zapewnił większe wsparcie finansowe, co „może zmienić sytuację” na Ukrainie.

Dodał, że NATO będzie musiało współpracować z każdym, kto wygra w tym roku wybory w USA, zatem nadszedł czas, aby osiągnąć „najlepszą możliwą formę do listopada” – nawiązując do skarg kandydata Trumpa.

„Jeśli uda nam się zdobyć te pieniądze od Kongresu USA, jeśli możemy zapewnić Ukrainie potrzebną jej broń, jeśli pokażemy Putinowi, że nie może nas przechytrzyć, że Ukraina znów będzie walczyć i zwyciężyć” – powiedział Ukraine Cast. Więcej jego terytorium.

„Przekształćmy więc Ukrainę i NATO w najsilniejszy możliwy sojusz z największymi perspektywami na sukces. Kto zwycięży w listopadzie 2024 r., odziedziczy lepszą sytuację. „

Wielka Brytania jest członkiem-założycielem NATO, które 75 lat temu zostało utworzone przez kraje, w tym Stany Zjednoczone, Kanadę i Francję, aby zapobiec ekspansji Związku Radzieckiego – grupy krajów komunistycznych obejmującej Rosję.

Niektórzy członkowie NATO wysłali broń na Ukrainę, a Wielka Brytania, USA, Niemcy i Turcja dostarczyły broń przeciwpancerną, systemy obrony przeciwrakietowej, działa artyleryjskie, czołgi i drony wojskowe.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania również dostarczyły rakiety dalekiego zasięgu.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące obaw, że wojna może przedostać się na granicę ukraińską, szczególnie w Polsce i krajach bałtyckich, lord Cameron zapewnił, że NATO podejmie interwencję w takich okolicznościach, zgodnie z zobowiązaniem organizacji zawartym w art. 5, że „atak na jedną osobę jest atak na wszystkich”. .

Wykluczył jednak obecność sił zachodnich na ziemi na samej Ukrainie, mówiąc: „Nie chcemy stawiać Putinowi takiego celu”.

Były premier powiedział, że Wielka Brytania będzie wykorzystywać „architekturę NATO”, aby zapewnić wsparcie Ukrainie, ale dokonał rozróżnienia między misją NATO „na Ukrainie” i „na Ukrainie”.

Dodał: „Myślę, że nie jest przesadą stwierdzenie, że pomożemy temu niezależnemu, suwerennemu państwu w walce z agresorem i zapewnimy mu w tym celu całą pomoc, jaką będziemy mogli”.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie ponad 7 miliardów funtów i wyszkoliła ponad 60 000 ukraińskich żołnierzy w ramach programu, który rozpoczął się za prezydentury Camerona.

Minister spraw zagranicznych nalegał jednak, aby inne kraje wspierające Ukrainę również wzmogły wysiłki, być może poprzez przekazanie broni.

Prezenterka programu Ukraine Cast Lucy Hawkings próbowała zapytać ministra spraw zagranicznych o jego poglądy na temat konfliktu między Izraelem a Gazą, ten jednak odmówił komentarza, twierdząc, że chce skupić się na Ukrainie.