15 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska naruszyła prawo sędziego do krytykowania reform rządu, orzeka Europejski Trybunał Praw Człowieka

Polska naruszyła prawo sędziego do krytykowania reform rządu, orzeka Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł na korzyść wybitnego polskiego sędziego, krytykującego rząd, stwierdzając „liczne naruszenia” jego prawa do rzetelnego procesu sądowego, poszanowania jego życia prywatnego i wolności słowa.

Trybunał w Strasburgu nakazał Polsce zapłacić sędziemu Igorowi Duleyi 30 000 euro odszkodowania oraz 6 000 euro kosztów i opłat prawnych. Jednak polski wiceminister sprawiedliwości oświadczył, że wyrok ETPCz nie ma mocy wiążącej.

Thuleia stała się symbolem sprzeciwu wobec reformy sądownictwa dokonanej przez rząd PiS. Tymczasem prokuratorzy stawiają mu zarzuty karne, pozbawiając go immunitetu i zakazując pełnienia funkcji sędziego.

W wyniku swojego leczenia Duleya argumentował przed ETPCz, że jego prawa wynikające z różnych artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zostały naruszone. Sąd wydał dziś wyrok na jego korzyść.

Po pierwsze, uznał, że jego prawo do rzetelnego procesu sądowego zostało naruszone, ponieważ Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie była „sądem ustanowionym ustawą”, jak stwierdzono w dwóch poprzednich wyrokach ETPCz.

ETPC zauważył, że pomimo tego, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej – która zastąpiła Izbę Dyscyplinarną po jej likwidacji w zeszłym roku – potwierdziła w listopadzie 2022 r., że Duleya nie popełnił żadnego przestępstwa, jego immunitet nie został uchylony i nadal stawiane są mu zarzuty. Postępowanie karne.

Po drugie, ETPC uznał, że działania podjęte przeciwko Duleyi podważyły ​​jego uczciwość i reputację oraz uniemożliwiły mu pracę przez ponad dwa lata, co „miało znaczący wpływ na jego życie prywatne”. Stanowiło to naruszenie jego prawa do poszanowania życia prywatnego.

READ  Rekordowy rok dla Polski BIZ w 2021 r.

Po trzecie, Trybunał Europejski stwierdził, że prawo sędziego do wolności wypowiedzi zostało naruszone, ponieważ „uchylenie immunitetu p. Duleyi było ukrytą sankcją za jego późniejszą krytykę reformy sądownictwa” i było „częścią strategii mającej na celu zastraszenie. Nawet uciszając go za jego poglądy”.

„Trybunał nie może zaakceptować, że istniał jakikolwiek uzasadniony zamiar ingerowania w wolność wypowiedzi pana Duleyi” – napisał ETPC. „Konsekwentnie bronił praworządności i niezawisłości sądownictwa, nie wychodząc poza krytykę z perspektywy stricte zawodowej”.

Traktowanie Thuleyi, odnotowane przez ETPCz, zniechęciłoby nie tylko go do zabierania głosu, ale także innych sędziów. W ubiegłym roku sąd orzekł, że zawieszenie innego sędziego, Pawła Juszczyszyna, który sprzeciwiał się reformom sądownictwa polskiego rządu, naruszyło jego prawa.

W odpowiedzi na dzisiejsze orzeczenie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galeta powiedział, że polski Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł w zeszłym roku, że ETPCz nie ma prawa oceniać legalności nominacji polskich sędziów.

„Więc wyrok został ogłoszony dzisiaj [by the ECHR] Brak mocy wiążącej w Polsce” – napisał Kaleta na Twitterze.

Jednak sam ETPC uznał, że TK, organ powszechnie postrzegany jako pozostający pod wpływem partii BIS, nie jest „sądem ustanowionym ustawą”, ponieważ składa się z sędziów wybieranych pozasądowo.

Źródło głównego obrazu: Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl