29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

ONZ  Minister spraw zagranicznych Polski ostro krytykuje ambasadora Izraela za krytykę głosowania Palestyńczyków

ONZ Minister spraw zagranicznych Polski ostro krytykuje ambasadora Izraela za krytykę głosowania Palestyńczyków

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski ostro skrytykował ambasadora Izraela Yaakova Livne za krytykę decyzji Warszawy o wsparciu członkostwa Palestyny ​​w ONZ.

Liwne ostrzegała, że ​​decyzja ta może zaszkodzić Polsce. Jednak dziś Sikorski nazwał te komentarze „popierającymi” i odpowiedział, że „to polski rząd, a nie zagraniczni dyplomaci, zadecyduje, co jest dobre dla Polski”.

W piątek Polska znalazła się wśród większości 143 krajów, które głosowały za kandydaturą Palestyny ​​do pełnoprawnego członka ONZ.

Tylko dziewięć krajów sprzeciwiło się rezolucji: Stany Zjednoczone, Argentyna, Czechy, Węgry, Mikronezja, Nauru, Palau, Papua Nowa Gwinea i Izrael. Kolejnych 25 – w tym Kanada, Niemcy, Włochy, Ukraina i Wielka Brytania – wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu Livne zwróciła się do X, aby skrytykować decyzję Polski. Stworzyło to „niebezpieczny precedens w zakresie nagradzania agresorów” – ostrzegł – „kontynuując ratyfikację antyzachodniej rezolucji z 1988 r. pod przewodnictwem Sowietów. [a] „Państwo Palestyńskie””, „nagradzało Iran i Hamas” oraz „Nagradzało Iran i Hamas”. Całkowite naruszenie Karty”.

„To błędna i szkodliwa decyzja dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski” – dodał ambasador.

We wtorkowym porannym wywiadzie dla Polskiego Radia Sikorski zauważył, że „ambasador ma prawo wyrażać poglądy i interesy swojego kraju”. Dodał jednak, że „to, co jest dobre dla Polski, zadecyduje polski rząd, a nie zagraniczni dyplomaci”.

READ  Chwila prawdy dla Orbana – raport ING o Polsce, Czechach, Rumunii, Węgrzech

„Myślę, że ambasador powinien nas lepiej poznać i zdać sobie sprawę, że my, jako Polacy, źle reagujemy na protekcjonalny ton” – dodał minister.

Wyjaśnił, że decyzja Polski w ONZ nie była głosem przeciwko Izraelowi, ale głosem za rozwiązaniem dwupaństwowym, za którym podążamy od ponad trzech lat, zgodnie z polską polityką uznania państwa palestyńskiego. Dekady”.

Ministerstwo Sikorskiego zamieściło dziś w mediach społecznościowych życzenia „pokoju i dobrobytu” z okazji Dnia Niepodległości Izraela.

W ostatnich tygodniach wzrosło napięcie między Polską a Izraelem, szczególnie po śmierci polskiego pracownika pomocy Damiana Sopola podczas izraelskiego ataku na konwój kuchenny World Central w Gazie.

Livne początkowo nie chciała przeprosić za incydent, a jej twierdzenia, że ​​niektórzy polscy politycy podżegali do antysemityzmu, twierdząc, że Izrael celowo zaatakował konwój, wywołały gniew w Polsce. Do jego krytyków zaliczają się prezydent Andrej Duta i premier Donald Tusk.

Później Livne została wezwana do polskiego MSZ, gdzie przeprosiła.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Konrada Laskowskiego/MSZ (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)