3 maja, 2024

Caitlin Clark prowadzi numer 2 w stanie Iowa do oszałamiającego zwycięstwa nad broniącą tytułu mistrzynią Południowej Karoliny w Final Four

(CNN) Karolina Południowa Droga do tytułu mistrza kraju wydawała się prawie pewna — obrońca tytułu i rozstawiony z numerem 1 miał passę 42 meczów z rzędu, obejmującą 389 dni i sięgającą poprzedniego sezonu w krajowym tytule.

Aby obalić Gamecocks, potrzebny byłby jeden z najlepszych występów w NCAA, i tak właśnie się dzieje Caitlin Clark Piątek wyprodukowany, gdy drugi rozstawiony stan Iowa doprowadził do oszałamiającego zwycięstwa 77-73 w Ostatnie cztery na niepokonanego obrońcę tytułu w American Airlines Center w Dallas w Teksasie.

W sumie Clarke zdobyła 41 punktów – rekord kobiet w Final Four – przed hałaśliwym tłumem ponad 19 000 fanów, po zdobyciu rekordowego w karierze 41 punktów triple-double w Elite Eight.

Nowo koronowany Gracz Roku AP dodał osiem asyst i sześć zbiórek, a także ostatnie 13 punktów Hawkeyes w czwartej kwarcie, co dało im pierwszy mecz o tytuł NCAA w historii programu.

„Wszystko, co zrobiliśmy, to wierzyliśmy w siebie” – powiedział Clark w transmisji ESPN po meczu. „Wiesz, że mogliśmy nie być najwyżsi, wiedzieliśmy, że pobiją nas do kieliszka, ale wszystko, co musieliśmy zrobić, to mieć trochę serca i trochę wiary i wiesz, że weszliśmy, kiedy potrzebowaliśmy wielkich gier i jestem po prostu dumny z tej grupy”.

Obrońca Karoliny Południowej Zia Cook zdobył 24 punkty i 8 zbiórek, podczas gdy gwiazda Bostonu Aliyah walczyła w przegranej, zdobywając osiem punktów po rzutach 2 z 9 z gry.

Iowa Hawkeyes świętują po zwycięstwie.

W międzyczasie rozstawiony z numerem 3 LSU odniósł spektakularny powrót w czwartej kwarcie, pokonując czołowego rozstawionego Virginia Tech, 79-72 i awansując do swojego pierwszego krajowego meczu w historii programu, co oznacza, że ​​w niedzielę koronowany zostanie nowy mistrz kraju NCAA.

Tygrysy przegrywały dziewięcioma punktami w czwartej kwarcie, ale utrzymały prowadzenie 22-3, objęły dwucyfrowe prowadzenie 72-62 na trzy minuty przed końcem i utrzymały się do pamiętnego zwycięstwa.

READ  Mandel: Ostatnie pożegnanie Pac-12 było spektaklem na miarę konferencji mistrzów

Obrońca LSU Alexis Morris zdobył 27 punktów, a gwiazdor napastnik Angel Reese dodał 24 punkty i 12 zbiórek, w tym 20 z 29 punktów zdobytych przez LSU w czwartej kwarcie.

Po meczu Reese powiedział: „To jak sen. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że jestem w Final Four i nadal nie mogę w to uwierzyć”. „To po prostu szalone, jak moje życie zmieniło się w ciągu jednego roku. Jak bardzo rozwinąłem się na boisku i poza nim, a potem byłem w tym wspaniałym programie, LSU, a potem byłem z moimi niesamowitymi kolegami z drużyny i niesamowitymi trenerami. Nawet nie wiem jak się teraz czuję.”

Główny trener kobiet LSU, Kim Mulkey, trzykrotny trener mistrzostw kraju w Baylor w latach 2005, 2012 i 2019, został drugim trenerem, który poprowadził dwa różne programy do meczu o mistrzostwo kraju.

„Jestem błogosławiony” – powiedział Mulkey po dotarciu do meczu o tytuł. „Przyjechałem do domu z wielu powodów. Kogoś, kto pewnego dnia powiesi sztandar mistrzostw na PMAC. Nigdy nie myślisz, że zrobisz coś takiego za dwa lata”.

„Myślisz o wszystkich męskich zawodnikach, którzy grali w LSU, myślisz o wszystkich kobiecych zawodnikach, którzy grali. Kiedy powiedzieli mi, że żaden z nich nigdy nie grał w mistrzostwach krajowych, byłem trochę zaskoczony, co jest osiągnięcie. To krok we właściwym kierunku” – dodał Mulkey.

Iowa i LSU spotkają się w niedzielę, 2 kwietnia na Narodowych Mistrzostwach Kobiet.