3 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Archeolodzy odkryli „zaginioną dolinę” starożytnych miast w amazońskim lesie deszczowym

Archeolodzy odkryli „zaginioną dolinę” starożytnych miast w amazońskim lesie deszczowym

Archeolodzy odkryli grupę zaginionych miast w amazońskim lesie deszczowym, w których około 2000 lat temu zamieszkiwało co najmniej 10 000 rolników.

Szereg kopców ziemi i zasypanych dróg w Ekwadorze po raz pierwszy zaobserwowano ponad dwie dekady temu archeolog Steven Rusten. Jednak wtedy „nie byłem pewien, jak to wszystko do siebie pasuje” – powiedział Rustin, jeden z badaczy, który w czwartek ogłosił odkrycia. W czasopiśmie Science.

Nowoczesne mapowanie wykorzystujące technologię czujników laserowych ujawniło, że miejsca te stanowią część gęstej sieci osad i połączonych dróg, położonych u zalesionych podnóża Andów, która istniała około 1000 lat.

„To była zaginiona dolina miast” – powiedział Rostin, który kieruje badaniami we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych. „To niewiarygodne.”

Obraz LIDAR dostarczony przez badaczy w styczniu 2024 r. przedstawia kompleksy prostokątnych platform rozmieszczonych wokół niskich placów i rozmieszczonych wzdłuż szerokich ulic wykopanych w miejscu Kunguints w dolinie Upano w Ekwadorze.

Antoine Dorison, Stephen Rustin/AP


Naukowcy odkryli, że osady te były zamieszkiwane przez lud Obano między około 500 rokiem p.n.e. a 300-600 rokiem naszej ery, czyli okresem mniej więcej współczesnym Cesarstwu Rzymskiemu w Europie.

Budynki mieszkalne i ceremonialne usytuowano na ponad 6000 ziemnych kopców otoczonych polami uprawnymi i kanałami odwadniającymi. Największe drogi miały 33 stopy szerokości i rozciągały się od 6 do 12 mil.

Chociaż liczbę ludności trudno oszacować, miejsce to zamieszkiwało co najmniej 10 000 osób, a w szczytowym okresie aż 15 000–30 000, powiedział archeolog Antoine Dorison, współautor badań w tym samym francuskim instytucie. To mniej więcej tyle, ile wynosi populacja Londynu w czasach rzymskich, który był wówczas największym miastem Wielkiej Brytanii.

„To pokazuje bardzo gęste zaludnienie i bardzo złożone społeczeństwo” – powiedział archeolog z Uniwersytetu Florydy Michael Heckenberger, który nie był zaangażowany w badania. „Dla regionu jest to klasa sama w sobie pod względem stopnia zaawansowania”.

Budowa dróg i tysięcy ziemnych kopców wymagałaby wyrafinowanego systemu zorganizowanej siły roboczej, powiedział José Iriarte, archeolog z Uniwersytetu w Exeter.

„Inkowie i Majowie budowali z kamienia, ale mieszkańcy Amazonii zazwyczaj nie mieli kamienia do budowy – budowali z gliny” – powiedziała Iriarte, która nie brała udziału w badaniach. „Nadal jest przed nami ogromna ilość pracy Do.”

Amazonię często postrzega się jako „czystą dzicz zamieszkałą tylko przez małe grupy ludzi. Jednak ostatnie odkrycia pokazały nam, jak złożona była naprawdę przeszłość” – powiedział.

Naukowcy odkryli również niedawno dowody na istnienie złożonych zbiorowisk lasów deszczowych, które istniały przed kontaktem z Europą w innych częściach Amazonii, w tym w Boliwii i Brazylii.

„W Amazonii zawsze istniała niesamowita różnorodność ludzi i osiedli i nigdy nie było tylko jednego sposobu życia” – powiedział Rustin. „Po prostu dowiadujemy się o nich więcej”.

READ  Izraelski zakładnik Eitan Levy został zabity przez Hamas