18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przychody Apple spadły mniej niż oczekiwano pomimo trudnego początku roku

Przychody Apple spadły mniej niż oczekiwano pomimo trudnego początku roku

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Akcje Apple wzrosły w czwartek po przekroczeniu pesymistycznych prognoz analityków dotyczących kwartalnych przychodów, a kadra kierownicza przewidywała pozytywne perspektywy na rok pomimo wyboistego początku 2024 roku.

Firma technologiczna odnotowała przychody w wysokości 90,75 miliarda dolarów w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, co oznacza spadek o 4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, ale nieco powyżej konsensusu szacunkowego na poziomie 90,3 miliarda dolarów. Sprzedaż flagowego iPhone'a spadła o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 46 miliardów dolarów w porównaniu z 51,3 miliardami dolarów w roku poprzednim, a sprzedaż w Chinach – regionie, na którym szczególnie skupiają się inwestorzy – spadła w kwartale do 16,3 miliarda dolarów w porównaniu do 51,3 dolarów miliard dolarów w zeszłym roku. Rok temu 17,8 miliarda dolarów.

Inwestorzy obawiali się jednak, że ten kwartał będzie gorszy i po ogłoszeniu wyników akcje Apple wzrosły o 6 procent. Ogłosiła także kolejny wykup akcji o wartości 110 miliardów dolarów i podniosła kwartalną dywidendę o 4 procent.

Pomimo pewnych obaw dotyczących swojej podstawowej działalności Apple spodziewa się wprowadzenia na rynek dużych produktów, które mogą zrównoważyć trudny start w 2024 r. Oczekuje niskiego, jednocyfrowego wzrostu w segmencie sprzętu, przy dalszym silnym wzroście usług. W ciągu ostatniego kwartału przychody z usług, które obejmują App Store, Apple TV i Apple Pay, wzrosły o 14 procent, do rekordowego poziomu 23,9 miliarda dolarów.

W rozmowie telefonicznej dotyczącej wyników, dyrektor generalny Tim Cook był optymistą co do perspektyw nowych generatywnych funkcji sztucznej inteligencji, które zwiększą sprzedaż sprzętu, i obiecał więcej szczegółów „w nadchodzących tygodniach”.

Analitycy mają nadzieję, że Apple może zwiększyć sprzedaż swoich smartfonów i laptopów, prezentując długo oczekiwane nowe funkcje, prawdopodobnie podczas czerwcowej konferencji programistów. W lutym wprowadziła także na rynek zestaw słuchawkowy Vision Pro, a nowy model iPada ma zostać zaprezentowany podczas wydarzenia w maju.

READ  Najszybszy na świecie samochód kempingowy może być Twój za 95 000 $

„Myślę, że najważniejsze jest to, że firma trzyma się razem i przygotowuje się na to, co powinno przyspieszyć wzrost w ciągu najbliższych trzech kwartałów” – powiedział Gene Munster z Deepwater Asset Management. „Dlatego akcje rosną”.

Munster powiedział, że wykup akcji przekroczył jego szacunki na 90 miliardów dolarów i przewidział, że Apple jest „pewny” co do reszty roku.

Od czwartkowego zamknięcia akcje Apple spadły od początku roku o 7 procent. Po raz kolejny straciła na rzecz Microsoftu pozycję najcenniejszej spółki giełdowej świata.

Od stycznia Apple jest świadkiem anulowania wieloletniego projektu samochodowego, rosnącej presji ze strony organów antymonopolowych w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz spadku sprzedaży iPhone'a w Chinach.

Z raportu opublikowanego w zeszłym miesiącu przez Counterpoint Research wynika, że ​​sprzedaż iPhone'a w tym kraju w pierwszych trzech miesiącach roku spadła o 19 procent rok do roku, podczas gdy firma zajmująca się badaniami rynku International Data Corporation podała, że ​​firma utraciła wiodącą pozycję na światowym rynku rynek smartfonów dla Samsunga w formie tacy. Rywale, tacy jak Xiaomi i Huawei, zyskali wraz z odbiciem szerszego rynku.

Dyrektor finansowy Apple Luca Maestri powiedział Financial Times, że sprzedaż iPhone'a w Chinach utrzymuje się na wysokim poziomie, mimo że jest to „najbardziej konkurencyjny rynek smartfonów na świecie”, a liczba aktywnych urządzeń Apple osiągnęła „najwyższy poziom w historii”.

Tymczasem Cook podkreślił, że chociaż sprzedaż w Wielkich Chinach spadła rok do roku, w dalszym ciągu przyspiesza w porównaniu z poprzednim kwartałem, napędzany przez iPhone'a.

Wykup akcji za 110 miliardów dolarów pokazał, że dobrze czujemy się z pozycją firmy, [and] „Mamy duże zaufanie do tego, co mamy przygotowane dla naszych klientów” – powiedział Maestri, dodając, że nadchodzi „bardzo pracowity okres” pod względem nowych produktów.

READ  eBay zwolni 1000 pracowników, czyli 9% firmy

Wykup akcji Apple i wyższa niż oczekiwano podwyżka dywidendy to kontynuacja tematu dużych firm technologicznych oferujących inwestorom większe nagrody. W zeszłym tygodniu Alphabet, spółka matka Google, ogłosiła pierwszą dywidendę, co spowodowało wzrost jej akcji, podobnie jak Meta, która zrobiła to w lutym.

Apple znalazło się również pod silną presją organów regulacyjnych po obu stronach Atlantyku. W marcu Departament Sprawiedliwości USA złożył pozew antymonopolowy przeciwko technologicznemu gigantowi. W tym samym miesiącu Unia Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego nieprzestrzegania przez Apple przepisów ustawy o rynkach cyfrowych. Nałożyła także karę w wysokości 1,8 miliarda euro na Apple za zasady, jakie stosuje do konkurencyjnych usług strumieniowego przesyłania muzyki w App Store.

Rozwodniony EPS za kwartał wyniósł 1,53 USD w porównaniu do konsensusu na poziomie 1,50 USD, w porównaniu z 1,52 USD rok wcześniej. Całkowity dochód wyniósł 23,6 miliarda dolarów i był wyższy niż konsensus szacowany na 23,2 miliarda dolarów.