1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Irańska marynarka wojenna przejmuje tankowiec w Zatoce Omańskiej, który był przyczyną poważnego kryzysu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

Irańska marynarka wojenna przejmuje tankowiec w Zatoce Omańskiej, który był przyczyną poważnego kryzysu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Irańska marynarka wojenna zajęła w czwartek w Zatoce Omańskiej tankowiec, na którym zaledwie kilka miesięcy temu Stany Zjednoczone przejęły ładunek irańskiej ropy w wyniku sankcji związanych z programem nuklearnym Teheranu, co doprowadziło do dalszej eskalacji napięcia w regionie Bliskiego Wschodu Wschód. Drogi wodne.

Statek był wcześniej znany jako szwajcarski Rajan, kiedy w 2021 r. był uwikłany w trwający od 2021 r. spór, w wyniku którego Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zdobył na nim 1 milion baryłek irańskiej ropy naftowej.

Do zajęcia doszło także po tygodniach ataków wspieranych przez Iran rebeliantów Houthi w Jemenie na statki na Morzu Czerwonym, w tym po największej w historii serii dronów i rakiet wystrzelonych późnym wtorkiem. Siły dowodzone przez USA rozpoczęły ataki odwetowe wczesnym rankiem w piątek.

Irańska telewizja państwowa potwierdziła konfiskatę ropy późnym czwartkowym popołudniem, kilka godzin po wejściu na pokład bandytów, i powiązała to z poprzednią konfiskatą ropy. Dodała, że ​​zajęcia dokonała irańska marynarka wojenna, a nie paramilitarna Gwardia Rewolucyjna. Gwardia Rewolucyjna była w dużej mierze zaangażowana w przeszłe incydenty napięcia na morzu.

„Zajęcie tankowca przez irańską marynarkę wojenną nie stanowi porwania; Jest to raczej przedsięwzięcie prawne podlegające karze nakazu sądowego i spójne z kradzieżą irańskiej ropy”. Dodał: „Przestrzeganie ustalonych procedur prawnych jest najrozważniejszym podejściem do rozwiązania tej kwestii”.

Statek St. Nicholas nosił wcześniej nazwę Suez Rajan i jest powiązany z greckim przedsiębiorstwem żeglugowym Empire Nawigacja. W oświadczeniu dla Associated Press spółka Empire nawigacji z siedzibą w Atenach przyznała, że ​​utraciła kontakt ze statkiem, którego załoga składa się z 18 Filipińczyków i jednego obywatela Grecji.

Firma stwierdziła: „Imperium nie ma wiedzy o nakazie sądowym ani o tym, że irańska marynarka wojenna przejęła jego statek i nikt się z nim jeszcze nie skontaktował”.

READ  Rosyjski dowódca Morza Czarnego pokazano w akcji po tym, jak Ukraina twierdzi, że go zabiła

Jednostka British Maritime Trade Operations armii brytyjskiej, która przekazuje ostrzeżenia marynarzom na Bliskim Wschodzie, podała, że ​​czwartkowe zatrzymanie rozpoczęło się wcześnie rano na wodach między Omanem a Iranem w obszarze, przez który przepływają statki wpływające i wypływające z Cieśniny Ormuz. Wąskie ujście Zatoki Arabskiej, przez które przepływa jedna piąta sprzedawanej ropy.

Grupa kierowana przez armię brytyjską opisała otrzymanie raportu od dyrektora ochrony statku o słyszeniu „niezidentyfikowanych głosów w telefonie” wraz z kapitanem statku. Powiedziała, że ​​dalsze próby skontaktowania się ze statkiem nie powiodły się i że mężczyźni, którzy weszli na statek, mieli na sobie „czarne mundury wojskowe i czarne maski”.

Prywatna firma ochroniarska Ambrey podała, że ​​na pokład statku, który według niej był tankowcem St. Nicholas, weszło „czterech do pięciu uzbrojonych mężczyzn”. Dodała, że ​​w trakcie wspinaczki mężczyźni zasłonili kamery monitoringu.

Tankowiec wypłynął z miasta Basra w Iraku, aby załadować ropę naftową zmierzającą do Aliaga w Turcji dla tureckiej firmy rafineryjnej Tupras. Dane ze śledzenia satelitarnego przeanalizowane ostatnio przez Associated Press wykazały, że tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla zawrócił i skierował się w stronę portu Bandar Jask w Iranie.

Uwaga zaczęła skupiać się na Kanale Sueskim-Radźan w lutym 2022 r., kiedy grupa United Against Nuclear Iran stwierdziła, że ​​podejrzewa, że ​​tankowiec przewoził ropę z irańskiej wyspy Kharg, głównego terminalu dystrybucji ropy w Zatoce Perskiej. Zdjęcia satelitarne i dane dotyczące wysyłek przeanalizowane wówczas przez AP potwierdziły to twierdzenie.

Statek pozostawał przez kilka miesięcy na Morzu Południowochińskim u północno-wschodniego wybrzeża Singapuru, po czym nagle bez wyjaśnienia popłynął do wybrzeża Teksasu. W sierpniu statek wyładował ładunek na inny tankowiec, który na polecenie Departamentu Sprawiedliwości uwolnił ropę do Houston.

We wrześniu Empire Nawigacja przyznała się do przemytu irańskiej ropy naftowej objętej sankcjami i zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 2,4 mln dolarów w sprawie dotyczącej tankowca.

READ  Członkowie rodziny królewskiej przybywają do zamku Balmoral wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Waszyngtonu Vedant Patel potępił zajęcie statku przez Iran.

„Rząd irański musi natychmiast uwolnić statek i jego załogę” – powiedział Patel. „To nielegalne zajęcie statku handlowego to najnowsze zachowanie Iranu – lub umożliwione przez Iran – mające na celu zakłócenie handlu międzynarodowego”.

Po tym, jak statek „Suez Ragan” udał się do Ameryki, Iran przejął dwa tankowce w pobliżu Cieśniny Ormuz, w tym jeden przewożący ładunek dla głównego amerykańskiego koncernu naftowego Chevron Corp. W lipcu głównodowodzący morskiego ramienia IRGC zagroził dalszymi działaniami. Przeciwko każdemu, kto rozładowuje ładunek ze statku Suez Rajan, ponieważ media państwowe powiązały niedawne konfiskaty z losem ładunku.

Od czasu upadku porozumienia nuklearnego z Iranem na wodach otaczających cieśninę doszło do serii przejęć statków przez Iran, a także ataków na statki, za które marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych obwinia Teheran. Iran i marynarka wojenna również zaangażowały się w serię napiętych starć na drogach wodnych, chociaż ostatnio uwaga skupiła się na atakach Houthi na statki na Morzu Czerwonym.

Od 2019 r. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przejmują również dostawy irańskiej ropy, aby nałożyć sankcje na program nuklearny Republiki Islamskiej. Doprowadziło to do serii ataków na Bliskim Wschodzie przypisywanych Republice Islamskiej, a także do zajęcia statków przez irańskie siły wojskowe i paramilitarne, co zagraża globalnej żegludze.

Huti twierdzą, że ich ataki mają na celu położenie kresu cierpieniom Palestyńczyków w izraelskiej wojnie z Hamasem w Strefie Gazy. Jednakże rebelianci coraz częściej obierają za cel statki mające słabe powiązania z Izraelem lub żadne z nich.

Tymczasem dane śledzenia satelitarnego przeanalizowane w czwartek przez Associated Press wykazały, że irański statek towarowy podejrzany o bycie platformą szpiegowską na Morzu Czerwonym opuścił drogę wodną. Dane wykazały, że Behshad przekroczył cieśninę Bab al-Mandab do Zatoki Adeńskiej.

READ  Wypadek autobusu w Melbourne: dzieci w wieku szkolnym doznają obrażeń „zmieniających życie”.

Behshad jest obecny na Morzu Czerwonym od 2021 r., w pobliżu erytrejskiego archipelagu Dahlak. Dotarł tam po tym, jak Iran usunął Saviz, kolejną podejrzaną bazę szpiegowską na Morzu Czerwonym, która została zniszczona w wyniku ataku, który analitycy przypisywali Izraelowi w ramach szerszej wojny cieni obejmującej ataki statków w regionie.

___

Do powstania tego raportu przyczynił się dziennikarz Associated Press Amir Wahda z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.