3 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wyłącznie: Nvidia tworzy chipy komputerowe oparte na architekturze ARM, co stanowi nowe, ważne wyzwanie dla firmy Intel

23 października (Reuters) – NVDA (NVDA.O) dominuje na rynku chipów obliczeniowych sztucznej inteligencji. Teraz następuje to po starym bastionie komputerów osobistych Intela.

Nvidia po cichu rozpoczęła projektowanie jednostek centralnych (CPU), które będą działać pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows (MSFT.O) i będą korzystać z technologii firmy Arm Holdings (O9Ty.F), powiedziały agencji Reuters dwie osoby zaznajomione z tą sprawą.

Nowe działania giganta chipów AI wpisują się w wysiłki Microsoftu mające na celu pomóc firmom produkującym chipy w budowie procesorów opartych na architekturze ARM dla komputerów z systemem Windows. Według wstępnych danych firmy badawczej IDC za trzeci kwartał plany Microsoftu są skierowane przeciwko Apple, które w ciągu trzech lat od wprowadzenia na rynek własnych chipów opartych na architekturze ARM dla komputerów Mac niemal podwoiło swój udział w rynku.

Według dwóch osób zaznajomionych ze sprawą firma Advanced Micro Devices (AMD.O) planuje także produkcję chipów do komputerów osobistych w technologii Arm.

Nvidia i AMD mogą sprzedawać chipy do komputerów PC do 2025 r., powiedziała jedna z osób zaznajomionych z tą sprawą. Nvidia i AMD dołączą do Qualcomm (QCOM.O), który od 2016 r. produkuje chipy oparte na architekturze ARM do laptopów. że dyrektorzy firmy Microsoft będą obecni, w tym wiceprezes ds. systemów Windows i urządzeń Pavan Davuluri oraz Qualcomm, jak twierdzi osoba zaznajomiona ze sprawą, planują ujawnić więcej szczegółów na temat flagowego chipa zaprojektowanego przez zespół byłych inżynierów Apple.

Akcje Nvidii zamknęły się o 3,84% wyżej, a akcje Intela zakończyły sesję na minusie o 3,06% po raporcie Reutersa na temat planów Nvidii. Akcje Armii wzrosły na zamknięciu o 4,89%.

Rzecznik Nvidii Ken Brown, rzecznik AMD Brandi Marina, rzecznik Arm Christine Wray i rzecznik Microsoftu Pete Wootton odmówili komentarza.

Wysiłki firm Nvidia, AMD i Qualcomm mogą wstrząsnąć branżą komputerów osobistych, która od dawna jest zdominowana przez Intela, ale znajduje się pod coraz większą presją ze strony Apple. Niestandardowe chipy Apple zapewniły komputerom Mac dłuższą żywotność baterii i większą wydajność, dorównującą chipom zużywającym więcej energii. Kierownictwo Microsoftu zauważyło, jak wydajne są chipy Apple oparte na ARM, w tym przetwarzanie AI, i chcieli osiągnąć podobną wydajność, podało jedno ze źródeł.

W 2016 roku Microsoft zaangażował Qualcomm do przewodzenia wysiłkom zmierzającym do przeniesienia systemu operacyjnego Windows na architekturę rdzenia procesora firmy ARM, która wykorzystuje smartfony o długim czasie zasilania i ich małe baterie. Według dwóch źródeł zaznajomionych z tą sprawą Microsoft udzielił Qualcomm wyłącznej umowy na opracowywanie układów zgodnych z systemem Windows do 2024 roku.

Obydwa źródła poinformowały Reuters, że Microsoft zachęcał innych do wejścia na rynek po wygaśnięciu umowy na wyłączność.

„Microsoft nauczył się od lat 90., że nie chce ponownie polegać na firmie Intel i nie chce polegać na jednym dostawcy” – powiedział Jay Goldberg, dyrektor generalny D2D Consulting, firmy konsultingowej zajmującej się finansami i strategią. „Gdyby Arm naprawdę odniósł sukces w branży komputerów osobistych (chipów), Qualcomm nigdy nie byłby jedynym dostawcą”.

Microsoft zachęca odpowiednich producentów chipów do wbudowania zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji w projektowane przez siebie jednostki centralne (CPU). Firma przewiduje, że oprogramowanie wspomagane sztuczną inteligencją, takie jak Copilot, stanie się coraz ważniejszym elementem korzystania z systemu Windows. Aby to osiągnąć, chipy firm Nvidia, AMD i innych będą musiały przeznaczyć na to zasoby wewnętrzne.

Nie ma gwarancji sukcesu, jeśli Microsoft i producenci chipów będą kontynuować te plany. Twórcy oprogramowania spędzili dziesięciolecia i miliardy dolarów na pisaniu kodu dla systemu Windows działającego w oparciu o tak zwaną architekturę obliczeniową x86, z której korzystają zarówno Intel, jak i AMD. Kod komputerowy zaprojektowany dla układów x86 nie będzie automatycznie uruchamiany w konstrukcjach opartych na architekturze ARM, a przejście może stanowić wyzwanie.

Intel umieścił także funkcje sztucznej inteligencji w swoich chipach i niedawno zademonstrował laptop obsługujący funkcje podobne do ChatGPT bezpośrednio na urządzeniu.

Rzecznik Intela, Will Moss, nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz. Wcześniej informowano, że AMD wkracza na rynek komputerów PC z procesorami ARM, wydając publikację SemiAccurate dotyczącą chipów.

(Raport: Stephen Nellis i Max A. Cherny w San Francisco; Reportaż Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Redakcja: Kenneth Lee i Josie Kao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę