3 lipca, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wyłącznie: Elon Musk chce zredukować 10% miejsc pracy dla Tesli

Wyłącznie: Elon Musk chce zredukować 10% miejsc pracy dla Tesli

  • Tesla zatrudniała na koniec 2021 roku około 100 000 osób
  • Musk ostrzegł pracowników we wtorek, aby wrócili do pracy lub odeszli
  • Zarządzający w USA wydają się coraz bardziej pesymistycznie patrzeć na gospodarkę

SAN FRANCISCO, 3 czerwca (Reuters) – TESLA (TSLA.O) Elon Musk, dyrektor generalny, powiedział, że ma „bardzo złe przeczucia” na temat gospodarki i musi zwolnić około 10% personelu producenta samochodów elektrycznych, powiedział w e-mailu do kadry kierowniczej, którą Reuters widział.

List wysłany w czwartek zatytułowany „Pause for All Employment Worldwide” pojawił się dwa dni po tym, jak miliarder poprosił pracowników o powrót do miejsca pracy lub odejście, i dodaje do rosnącego zestawu ostrzeżeń liderów biznesu przed ryzykiem recesji.

Akcje Tesli spadły o 9 procent w handlu w USA w piątek po raporcie Reutersa. Zaawansowana technologia Nasdaq (dziewiętnasty) Spadł o około 2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W innym e-mailu do pracowników w piątek Musk powiedział, że Tesla zmniejszy liczbę opłacanych pracowników o 10%, ponieważ „w wielu obszarach jest przepełniony”. Ale, powiedział, „liczba godzinowych pracowników wzrośnie”.

„Uwaga, nie dotyczy to nikogo, kto faktycznie buduje samochody, baterie lub instaluje energię słoneczną” – napisał Musk w e-mailu wyświetlonym przez Reuters.

Coroczne zgłoszenie do SEC wykazało, że pod koniec 2021 r. w Tesli i jej spółkach zależnych było zatrudnionych prawie 100 000 osób. Nie wyszczególniono w nim liczby pracowników najemnych i pracowników godzinowych.

Rozwijająca się lista płac Tesli

Nie udało się uzyskać komentarza do firmy z Teksasu.

Musk ostrzegał w ostatnich tygodniach przed ryzykiem recesji, ale jego e-mail nakazujący zamrożenie zatrudnienia i redukcję personelu był bezpośrednią, najbardziej znaną wiadomością tego rodzaju od szefa producenta.

„Elon Musk ma wyjątkowo oświecony pogląd na światową gospodarkę. Uważamy, że jego przesłanie będzie wysoce wiarygodne” – powiedział w raporcie analityk Morgan Stanley, Adam Jonas.

READ  Ford udostępnia raport na temat potencjalnego odgałęzienia biznesu samochodów elektrycznych

Prezydent USA Joe Biden, zapytany o komentarze Muska na temat gospodarki, powiedział sarkastycznie, że życzył Muskowi „dużo szczęścia” w jego „podróży na Księżyc”. Czytaj więcej

Musk, który skrytykował administrację Bidena za „marginalizowanie Tesli i SpaceX”, odpowiedział na Twitterze: „Dziękuję, Panie Prezydencie!” Zawierał link wskazujący, że w kwietniu 2021 r. NASA przyznała firmie Musk’s SpaceX kontrakt o wartości 2,9 miliarda dolarów na budowę statku kosmicznego, który miałby sprowadzić astronautów na Księżyc.

Blokada Szanghaju

Jak dotąd popyt na samochody Tesla i inne pojazdy elektryczne pozostaje silny, a wiele tradycyjnych wskaźników spadku – w tym zwiększone zapasy dealerów i bodźce stymulujące w Stanach Zjednoczonych – nie zostało zrealizowanych.

Ale Tesla ma trudności z wznowieniem produkcji w fabryce w Szanghaju po tym, jak zamknięcie COVID-19 doprowadziło do kosztownych przestojów.

„Zawsze lepiej wdrażać środki oszczędnościowe w dobrych czasach niż w złych” – powiedział Frank Schöpp, analityk w firmie Nord LP z Hanoweru. „Postrzegam te komentarze jako ostrzeżenie i środek ostrożności”.

Zaznaczył, że wielu producentów samochodów osiągnęło rekordowe zyski w 2021 roku, ale sytuacja gospodarcza jest teraz bardziej niepewna.

Ponure perspektywy Muska odzwierciedlają niedawne komentarze dyrektorów, w tym Jamiego Dimona, dyrektora generalnego JPMorgan Chase & Co. oraz prezesa Goldman Sachs, Johna Waldrona.

„Na drodze zbliża się huragan” – powiedział Damon w tym tygodniu. Czytaj więcej

Inflacja w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się na najwyższym poziomie od 40 lat i powoduje skok kosztów życia Amerykanów, podczas gdy Rezerwa Federalna stoi przed trudnym zadaniem ograniczenia popytu na tyle, aby zahamować inflację, nie powodując recesji.

Musk, najbogatszy człowiek świata według magazynu Forbes, w krótkim e-mailu, do którego dotarł Reuters, nie wyjaśnił, dlaczego „bardzo źle się czuje” w związku z perspektywami gospodarczymi.

READ  Ceny gazu biją nowy rekord w niedzielny poranek

Nie było też od razu jasne, jaki byłby, jeśli w ogóle, implikacja, jeśli w ogóle, z wizji Muska dotyczącej jego 44 miliardowej oferty zakupu Twittera. (TWTR.N). Amerykańskie organy antymonopolowe utorowały drogę do porozumienia w piątek, wysyłając akcje Twittera w górę o 2%. Czytaj więcej

Kilku analityków ostatnio obniżyło cenę docelową Tesli, przewidując utratę produkcji w fabryce w Szanghaju, centrum dostaw pojazdów elektrycznych w Chinach i na eksport.

Chiny stanowiły nieco ponad jedną trzecią globalnych dostaw Tesli w 2021 r., zgodnie z ujawnieniami firmy i danymi ze sprzedaży w tym kraju. W czwartek Daiwa Capital Markets oszacował, że Tesla ma około 32 000 zamówień oczekujących na dostawę w Chinach, w porównaniu do 600 000 pojazdów BYD. (002594.SZ)jej największym konkurentem elektrycznym na tym rynku.

Grafika Reuters Reuters

„przestań zatrudniać”

Przed ostrzeżeniem Muska, Tesla miał około 5000 ofert pracy opublikowanych na LinkedIn, od sprzedaży w Tokio i inżynierów w gigantycznej nowej fabryce w Berlinie po naukowców zajmujących się głębokim uczeniem w Palo Alto. Na 9 czerwca na swoim kanale WeChat zaplanowała rekrutację online w Szanghaju.

Prośba Muska o powrót pracowników do biura napotkała w Niemczech przeszkody. Przywódca związkowy powiedział, że jego plan redukcji miejsc pracy spotka się z oporem w Holandii, gdzie Tesla ma swoją siedzibę w Europie.

„Nie można po prostu zwolnić holenderskich pracowników”, powiedział rzecznik FNV Hans Walthe, dodając, że Tesla będzie musiała negocjować ze związkiem zawodowym warunki wszelkich odejść.

We wtorkowym e-mailu Musk powiedział, że pracownicy Tesli muszą przebywać w biurze przez co najmniej 40 godzin tygodniowo, aby zamknąć drzwi przed jakąkolwiek pracą zdalną. „Jeśli się nie pojawisz, założymy, że zrezygnowałeś” – powiedział.

Musk w ostatnich komentarzach wielokrotnie wskazywał na ryzyko recesji.

„Myślę, że prawdopodobnie jesteśmy w recesji, a recesja będzie się tylko pogłębiać”, powiedział, przemawiając na telekonferencji w połowie maja w Miami Beach.

READ  Aktualizacja dotycząca działalności biznesowej IBM w Rosji
Grafika Reuters Reuters

Inne firmy zmniejszyły zatrudnienie, spowolniły lub wstrzymały zatrudnianie w związku ze słabym popytem.

W zeszłym miesiącu Netflix (NFLX.O) Powiedział, że zwolnił około 150 osób, głównie w Stanach Zjednoczonych, a Peloton powiedział w lutym, że zlikwiduje 2800 miejsc pracy. Podkładki identyfikacyjne (FB.O)Uber (UBER.N) Inne firmy technologiczne spowolniły zatrudnianie. Czytaj więcej

W czerwcu 2018 r. Musk powiedział, że Tesla zmniejszy 9% swojej siły roboczej, ponieważ przynosząca straty firma w tym czasie miała trudności z zwiększeniem produkcji swoich elektrycznych sedanów Model 3, mimo że jej dokumenty SEC wykazały, że cięcia były bardziej zrównoważone. koniec roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(reportaż Hyungu Jin) Dodatkowe relacje Johna O’Donnell, Jo Min Park, Zoe Zhang, Toby Sterling, Sarah Morland i Nevdita Ballou; Montaż przez Johna Stonestreeta, Marka Pottera i Nicka Czymińskiego

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.