30 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wobec chińskiego ministra obrony toczy się śledztwo pod zarzutem korupcyjnych zamówień publicznych

Wobec chińskiego ministra obrony toczy się śledztwo pod zarzutem korupcyjnych zamówień publicznych

15 września (Reuters) – Chiński minister obrony Li Changfu, który zniknął z widoku publicznego na ponad dwa tygodnie, jest objęty dochodzeniem prowadzonym przez chińskie władze, podało dziesięć osób zaznajomionych ze sprawą.

Według urzędnika bezpieczeństwa prowincji i trzech osób mających bezpośredni kontakt z chińską armią dochodzenie w sprawie Li dotyczy zakupu sprzętu wojskowego. Reuters nie był w stanie uzyskać szczegółowych informacji na temat zakupów sprzętu objętego analizą.

Według dwóch osób mających bezpośredni kontakt z wojskiem śledztwo obejmuje również ośmiu wyższych urzędników chińskiej jednostki ds. zamówień wojskowych, którą Li kierował w latach 2017–2022.

Obie osoby oświadczyły, że śledztwo w sprawie Lee, który w marcu został mianowany ministrem obrony, i ośmiu urzędników prowadzi potężna wojskowa Komisja ds. Inspekcji Dyscypliny.

Szczegółowa analiza zarzutów wobec Li i harmonogramu dochodzenia przeprowadzona przez Reuters opiera się na wywiadach ze źródłami, które regularnie kontaktują się z wyższymi chińskimi przywódcami politycznymi i wojskowymi oraz urzędnikami regionalnymi posiadającymi dogłębną wiedzę na temat chińskiej polityki.

Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedziała w piątek reporterom, że nie jest świadoma sytuacji. Rada Państwa i Ministerstwo Obrony nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz. Nie można było natychmiast skontaktować się z Lee.

W piątek „Financial Times” doniósł, powołując się na urzędników amerykańskich, że zdaniem rządu USA wobec Lee wszczęto dochodzenie. „Wall Street Journal” zacytował wypowiedź osoby bliskiej podejmowaniu decyzji w Pekinie, która powiedziała, że ​​została zabrana w zeszłym tygodniu na przesłuchanie.

Departament Stanu USA nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie doniesień mediów, według których według urzędników wywiadu USA wobec Lee toczy się śledztwo w sprawie korupcji.

W piątek ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel zadał na X (wcześniej Twitterze) pytanie, czy Lee przebywa w areszcie domowym. Ambasada USA w Tokio nie od razu udzieliła dodatkowego komentarza.

READ  Niemcy szykują się na rosyjski „koszmar” związany z trwałym odcięciem gazu Niemcy

Li był ostatnio widziany w Pekinie 29 sierpnia, gdy wygłaszał przemówienie programowe na forum bezpieczeństwa z udziałem krajów afrykańskich. Na początku tego miesiąca odwiedził także Rosję i Białoruś.

Według osoby mającej bezpośredni kontakt z wojskiem oraz dwóch zagranicznych funkcjonariuszy bezpieczeństwa zaznajomionych ze sprawą śledztwo w sprawie ministra rozpoczęło się wkrótce po jego powrocie z podróży.

Według wietnamskiego urzędnika do 3 września jego ministerstwo odwołało wizytę Li w Wietnamie w celu wzięcia udziału w dorocznym spotkaniu obronnym obu krajów, które miało się odbyć w dniach 7–8 września. Dwóch wietnamskich urzędników oświadczyło, że Pekin poinformował władze w Hanoi, że Le cierpiał na „stan zdrowia”, kiedy przełożył wydarzenie.

Nieobecność Lee na tym spotkaniu oraz rozmowy z wyższym rangą urzędnikiem wojskowym Singapuru w Chinach w tym samym tygodniu wywołały wśród regionalnych dyplomatów i użytkowników mediów społecznościowych pytania o miejsce jego pobytu.

Śledztwo w sprawie Li jest następstwem nieuzasadnionego zastąpienia przez Chiny ministra spraw zagranicznych Chen Ganga w lipcu po długiej nieobecności na widoku publicznym oraz reorganizacji Dowództwa Sił Rakietowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, odpowiedzialnego za rakiety konwencjonalne i nuklearne. Chińscy urzędnicy początkowo powiedzieli, że nieobecność Chena wynikała również z powodów zdrowotnych.

Posunięcia te wzbudziły pytania niektórych obserwatorów i dyplomatów w związku z nagłymi zmianami na chińskim przywództwie w czasie, gdy chińska gospodarka stara się wyjść z kryzysu po rygorystycznych blokadach spowodowanych pandemią, a stosunki jej ze Stanami Zjednoczonymi zostały jeszcze bardziej napięte z wielu powodów .

Zarówno Li, jak i Chen są postrzegani przez obserwatorów jako starannie wybrani przez prezydenta Xi Jinpinga, co sprawia, że ​​ich nieobecność po niecałym roku sprawowania urzędu jest szczególnie zauważalna. Obaj mężczyźni odgrywali znaczącą rolę w kontaktach ze społeczeństwem, a także zasiadali w gronie pięciu chińskich członków Rady Państwa, co stanowiło stanowisko wyższe od zwykłego ministra.

READ  G7 zakazuje importu rosyjskiej ropy; Stany Zjednoczone nakładają sankcje

„Czyszczenie” w zamówieniach wojskowych

W lipcu Wojskowy Dział Zamówień podjął bardzo nietypowy krok i wydał zawiadomienie, że chce „uporządkować” proces przetargowy. Wezwała społeczeństwo do zgłaszania naruszeń mających miejsce od października 2017 r., kiedy Lee był u steru. Kierował jednostką do października 2022 roku.

Poproszony w zeszłym miesiącu przez reporterów o komentarz na temat miejsca pobytu dwóch innych byłych wyższych dowódców wojskowych, których ostatnio nie widywano publicznie, oraz tego, czy toczy się w ich sprawie dochodzenie, rzecznik Ministerstwa Obrony powiedział, że wojsko wykazuje „zero tolerancji dla korupcji”, nie zwalniając go możliwość, że mogą być przedmiotem dochodzenia.

Rzecznik powiedział: „Musimy zawsze zadąć w trąbę, zbadać każdą sprawę, ukarać każdy przypadek korupcji i zdecydowanie wygrać trudną i przedłużającą się walkę z korupcją”.

W 2016 roku Lee został mianowany zastępcą dowódcy nowych wówczas wojskowych Sił Wsparcia Strategicznego – elitarnego organu, którego zadaniem jest przyspieszenie rozwoju zdolności w zakresie przestrzeni kosmicznej i cyberwojny. Następnie w następnym roku został przydzielony do kierowania jednostką zaopatrzenia wojskowego.

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Lee w 2018 roku w związku z zakupem broni od Rosoboronexport, największego rosyjskiego eksportera broni.

Pekin wielokrotnie powtarzał, że chce znieść te sankcje, aby ułatwić lepsze dyskusje między chińskimi i amerykańskimi siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin próbował przeprowadzić rozmowy z Lee podczas konferencji obronnej w Singapurze w czerwcu ubiegłego roku, ale według rzecznika Pentagonu nie wykraczały one poza uprzejmości.

Raportowanie i pisanie przez newsroom Reuters; Pod redakcją Katriny Ang i Daniela Flynna

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę