18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poznaj pesymistów, którzy czekają na upadek gospodarki

Poznaj pesymistów, którzy czekają na upadek gospodarki

kofikai/Getty Images

  • Krytycy ekonomii coraz głośniej mówią, że gospodarka zmierza w stronę załamania.
  • Istnieje różnica pomiędzy tym, co mówią eksperci na temat ekonomiki zdrowia, a doświadczeniem wielu osób.
  • Poczucie zagłady i przygnębienia gospodarczego jest namacalne

Daniel, użytkownik Redditora z siedzibą w Waszyngtonie, przegląda subreddit r/Economycollapse od około czterech lat. Mówi, że nie jest pesymistą, ale spodziewa się nadchodzącego załamania gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, które może odzwierciedlać upadek Związku Radzieckiego pod koniec zimnej wojny.

Daniel, który w celu ochrony swojej prywatności poprosił, aby używano wyłącznie jego imienia, podjął kroki, aby przygotować się na jego ponurą wizję przyszłości. Odmawia trzymania swoich oszczędności w gotówce i inwestuje wszystkie swoje pieniądze w portfel akcji obronnych, złota, kryptowalut i innych aktywów, które jego zdaniem utrzymają swoją wartość.

„Jedyne, co będzie zagwarantowane dla naszej gospodarki, to gospodarka na czas wojny” – Daniel powiedział w wywiadzie dla Business Insider. „Tylko czas pokaże, jak naprawdę będzie źle”.

Obserwatorzy mogą szybko odrzucić takie wypowiedzi jako spiskowe lub alarmistyczne, ale rosnąca liczba osób w społecznościach internetowych na Reddicie i w innych miejscach twierdzi, że ich niepokój związany z sytuacją gospodarczą i warunkami fizycznymi w Stanach Zjednoczonych wskazuje na zbliżający się upadek.

Eksperci twierdzą, że nastroje rosną w obliczu frustracji i niepokoju, które towarzyszyły pandemii, i wydaje się, że nigdy nie ustąpią, chociaż większość ekonomistów zgadza się, że gospodarka prawdopodobnie na razie radzi sobie dobrze.

Zainteresowanie bardzo niedźwiedzim rynkiem ma wpływ na rynek lub gospodarka rośnie, jak wynika z pierwotnych danych badawczych. Według firmy analitycznej Glimpse liczba wyszukiwań hasła „krach na giełdzie” w Google w ostatnim kwartale wzrosła o 17%, a „załamanie gospodarcze” o 15%.

Wzrosło zainteresowanie badaniami nad załamaniem gospodarczym
Trendy/Profile Google

Liczba członków subreddita r/economycollapse również wzrosła w ostatnich latach, osiągając 80% od końca 2021 r. do końca 2023 r. Na szerszym forum dyskusyjnym dotyczącym dnia zagłady, r/collapse, również odnotowano wzrost liczby członków, wynoszący 26%. Według serwisu analitycznego Subreddit Stats od końca 2021 r.

READ  Styczniowa giełda była świetna. Teraz wszystko jest nakarmione.

W obu społecznościach użytkownicy alarmują w związku z różnego rodzaju apokaliptycznymi scenariuszami dla gospodarki, a niektórzy przewidują, że one wystąpią Krach na giełdzie, Załamanie na rynku mieszkaniowymlub Całkowity upadek amerykańskiego systemu finansowego.

Członek r/Economiccollapse powiązany z Business Insider, który zataił swoją tożsamość, aby chronić swoją prywatność, powiedział, że wierzy, że giełda „upadnie”, jeśli Fed nie będzie w dalszym ciągu podnosić stóp procentowych, powodując rozprzestrzenienie się problemu hiperinflacji na całym świecie gospodarka.

„Poznałem osobiście tylko kilka osób, które naprawdę wiedzą, o co chodzi” – powiedzieli BI. Dodał: „Jestem bardzo pesymistyczny, ponieważ nie mam nad tą sprawą dużej kontroli i nie widziałem żadnych dowodów na to, że wszystko wraca na właściwe tory”.

Inny użytkownik ostrzegł, że niedawny wzrost cen akcji AI może doprowadzić do upadku na wzór dot-comów.

„Irracjonalny entuzjazm i zachłanne spekulacje. W krótkiej perspektywie zarobione zostaną duże pieniądze, ale zakończenie imprezy będzie miało ogromne konsekwencje” – napisali w poście. „Nie chcę zostać z torbą, gdy wszystko się wali”.

Wielu pesymistów twierdzi, że przedstawia po prostu bardziej realistyczną wersję sytuacji. Freddie Smith, agent nieruchomości z Florydy, twierdzi, że nie jest to zmartwienie, ale regularnie publikuje ostrzeżenia dotyczące gospodarki na swoich kontach w mediach społecznościowych. Spekuluje na jednym z TikToków Gospodarka jest obecnie gorsza niż podczas Wielkiego Kryzysu Ze względu na wysokie koszty życia.

„Nadal wysysają pieniądze, spychając ludzi do krawędzi” – powiedział Smith o traktowaniu klasy średniej przez rząd. Oczekuje się, że wskaźniki bezdomności wzrosną, a liczba osób żyjących od wypłaty do wypłaty wzrośnie, jeśli nie zostaną przeprowadzone reformy gospodarcze.

Jonathan Rose, dyrektor generalny firmy Genesis Gold Group, twierdzi, że również zauważył zwiększony niepokój wśród swoich klientów. Rose oszacował, że liczba inwestorów, z którymi współpracuje, którzy kupili fizyczne złoto specjalnie jako środek przechowywania wartości, wzrosła od czasu pandemii o około 40% do 60%.

READ  Sunak twierdzi, że minie trochę czasu, zanim ludzie poczują się lepiej

Rose powiedział, że wierzy, że niektórzy klienci chcący trzymać złoto to właściciele domów i osoby przygotowujące się do inwestycji, czyli ludzie, którzy chcą przygotować się na poważną katastrofę lub osiągnąć całkowicie samowystarczalny styl życia „poza siecią”.

„Ludzie chcą przygotować się do pracy z metalem” – powiedziała Rose. „Zawsze jest stały napływ ludzi, którzy zawsze chcą chronić i dywersyfikować. Myślę jednak, że w ciągu ostatnich kilku lat zdecydowanie nastąpił wzrost”.

Percepcja i rzeczywistość

Rzeczywistość gospodarcza nie do końca odpowiada temu, na co wielu na tych forach twierdzi, że się przygotowuje.

Stany Zjednoczone uniknąły recesji, której oczekiwano w ciągu ostatnich dwóch lat. Rynek pracy również pozostaje stosunkowo silny, a stopa bezrobocia w marcu utrzymuje się na poziomie bliskich historycznych minimów.

Rose spodziewa się, że od początku pandemii wzrósł pesymizm co do gospodarki. Mówi, że to doświadczenie niepewności i strachu uczyniło ludzi bardziej świadomymi zagrożeń stojących przed gospodarką, które obejmują rosnący poziom długu publicznego, rosnące napięcia geopolityczne i utrzymującą się wysoką inflację.

„Myślę, że dzisiaj jest więcej problemów niż 10 lat temu” – stwierdziła Rose. „Więc ludzie są zaniepokojeni tymi problemami i mówią, że zmierzamy w kierunku rozwiązania. Zgadzam się z tym”.

Wiele osób może także zareagować na fakt, że ich doświadczenie życiowe w ekonomii może nie odpowiadać sile podawanych danych.

Wysokie koszty życia zaczynają uderzać w amerykańską klasę średnią, a badanie Northwestern Mutual wykazało, że niepokój finansowy wśród Amerykanów utrzymuje się na najwyższym poziomie od 2012 roku.

„Zdecydowanie widzę wyższe ceny i koszty życia, jakie inflacja spowodowała w restauracjach i sklepach spożywczych” – powiedział Richard Sella, historyk finansów na Uniwersytecie Nowojorskim. „Inni mogą nie mieć tyle szczęścia i mogą podlegać ograniczeniom, co może mieć wpływ na ich perspektywy dotyczące giełdy i gospodarki”.

READ  Ford odkłada wprowadzenie na rynek w pełni elektrycznego SUV-a, aby skupić się na pojazdach hybrydowych

Smith powiedział, że tworzy filmy, których celem jest edukacja ludzi na temat gospodarki i wyrażenie swojej frustracji związanej z klasą robotniczą.

„Patrzę na tych 23-latków rozmawiających w Internecie o tym, jak pracują 40–50 godzin tygodniowo i mieszkają z rodzicami” – Smith powiedziała BI. „Cały świat zmienił się w ciągu ostatnich dziesięciu lat… Myślę, że frustracją jest brak uznania dla uszkodzonego systemu” – powiedział.