19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wielki Piątek: Watykan twierdzi, że Papież pomija to wydarzenie, aby zachować zdrowie przed Wielkanocą

Wielki Piątek: Watykan twierdzi, że Papież pomija to wydarzenie, aby zachować zdrowie przed Wielkanocą

RZYM (AP) – Watykan stwierdził, że papież Franciszek opuścił tradycyjną procesję wielkopiątkową w rzymskim Koloseum, aby chronić swoje zdrowie, podejmując w ostatniej chwili decyzję, która wzbudziła obawy. O jego słabym stanie W szczególnie pracowitym okresie.

Oczekiwano, że Franciszek będzie przewodniczył procesji Drogi Krzyżowej, która odtwarza mękę i ukrzyżowanie Chrystusa, a także ułoży medytacje, które będą czytane na głos na każdym przystanku. Jednak gdy wydarzenie miało się rozpocząć, Watykan ogłosił, że Franciszek obserwuje wydarzenie ze swojego domu w Watykanie.

„Aby zachować zdrowie w świetle jutrzejszego czuwania i Mszy Wielkanocnej, papież Franciszek będzie dziś wieczorem podążał drogą krzyżową w Koloseum z Domu św. Marty” – głosi oświadczenie biura prasowego Watykanu.

Chociaż Francis również opuścił wydarzenie w 2023 r., ponieważ wracał do zdrowia po zapaleniu oskrzeli, a noc była szczególnie zimna, jego decyzja o pozostaniu w domu w tym roku sugeruje, że jego plany nagle się zmieniły.

87-letni papież Franciszek, któremu w młodości usunięto część jednego płuca, przez całą zimę cierpiał na grypę, zapalenie oskrzeli lub przeziębienie, które on i Watykan określili jako przypadek . W ciągu ostatnich kilku tygodni robił to sporadycznie Poprosił asystenta, aby przeczytał na głos Jego kazanie, a całkowicie pominął kazanie w Niedzielę Palmową.

Wydawało się, że decyzja o pozostaniu w domu zapadła w ostatniej chwili: krzesło Franciszka stało na podium przed Koloseum, gdzie miał przewodniczyć rytuałowi. Jego bliski współpracownik, prałat Leonardo Sapienza, był pod ręką i przesunął ekran telewizora na podium, aby Franciszek mógł lepiej widzieć, co dzieje się w samym Koloseum.

Jednak o 21:10, pięć minut przed oficjalnym rozpoczęciem procesji, biuro prasowe Watykanu ogłosiło telegramem, że nie będzie on obecny. Krzesło zostało szybko zajęte.

Jego nieobecność została odnotowana z zaniepokojeniem, ale i zrozumieniem wśród niektórych z około 25 000 pielgrzymów, którzy zgromadzili się w okolicy, aby wziąć udział w procesji z pochodniami.

READ  Przywódcy zamachu stanu w Gabonie mianują na nowego przywódcę generała Brice’a Oligwe Nguemę

„Myślę, że dotyczy to oczywiście ludzi, którzy pilnują, czy wszystko u niego dobrze, ale decyzje, które podejmuje, muszą mieć swoje powody” – powiedziała Marilyn Steuber, która przyjechała z Kostaryką. „Nadal uważam, że ludzie są zaangażowani, błogosławieni i bardzo szczęśliwi, że mogą tu być i doświadczać tych wydarzeń tutaj, w Rzymie”.

Brian Hope, gość z Chicago, zauważył, że Francis stanął w tym roku przed wyzwaniami zdrowotnymi.

„Z pewnością nie sądzę, że była to decyzja podjęta pochopnie. Myślę, że wiele wzięto pod uwagę i myślę, że prawdopodobnie podczas Wielkanocy priorytetowo potraktował swoje zdrowie, co moim zdaniem jest bardzo odpowiedzialną decyzją” – powiedziała Hope. „Wiem, że wiele przez to przeszedł.” „Nie spodziewam się, że w tym roku będzie mógł uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach”.

To pośpieszne oświadczenie przypomniało mi słowa Franciszka. Decyzja podjęta w ostatniej chwili w Niedzielę PalmowąKiedy Watykan udostępnił reporterom kazanie papieża, jego adiutant wstał i dał mu okulary do czytania. Ale Franciszek dał jasno do zrozumienia, że ​​tego nie przeczyta, a asystent włożył okulary z powrotem do kieszeni. Watykan powiedział później, że kazanie zostało zastąpione chwilą cichej modlitwy.

Franciszek pojawił się wcześniej tego dnia w dobrym stanie, aby wziąć udział we Mszy św. w Wielki Piątek w Bazylice św. Piotra, chociaż przeważnie pozostawał w pozycji siedzącej i nie było to szczególnie stresujące wydarzenie, które wymagałoby od niego długiego przemawiania.

W czwartek opuścił Watykan, aby przewodniczyć rytuałowi umycia nóg w Wielki Czwartek w więzieniu dla kobiet w Rzymie. Kiedy Francis odprawiał rytuał, siedząc na wózku inwalidzkim, wydawał się silny i zaangażowany w kontakt z więźniami, a nawet dał duże czekoladowe jajko jednej z młodych kobiet.

W sobotę będzie przewodniczył długiej Wigilii Paschalnej w Bazylice św. Piotra, będącej jednym z najbardziej uroczystych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym. Ma także przewodniczyć Mszy św. Wielkanocnej na placu i wygłosić przemówienie „Urbi et Orbi” (Dla miasta i świata), w którym odniesie się do globalnych kryzysów i zagrożeń stojących przed ludzkością.

READ  Ogromne akwarium w Berlinie eksplodowało, wyrzucając na drogę 1500 ryb

Oprócz problemów z oddychaniem Francisowi w 2021 r. usunięto część jelita grubego, a w ciągu ostatniego roku dwukrotnie był hospitalizowany, w tym raz Usunięcie blizny jelitowej Z poprzednich operacji leczenia uchyłków lub wybrzuszeń w ścianie jelita. Od ponad roku porusza się na wózku inwalidzkim i lasce ze względu na uszkodzone więzadła w kolanie.

W swoich niedawno opublikowanych wspomnieniach „Życie: moja historia przez historię” Francis to stwierdził Nie boryka się z żadnymi problemami zdrowotnymi Wymagałoby to od niego rezygnacji i że nadal ją ma” Wiele projektów, które zostaną zrealizowane.”

___

Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że jest to drugi raz, kiedy Francis opuścił wydarzenie, po tym jak w 2023 r. również pozostał w domu.