22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Strach i panika w związku z nowymi trzęsieniami ziemi na granicy turecko-syryjskiej, w wyniku których zginęło 6 osób |  Wiadomości o trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Strach i panika w związku z nowymi trzęsieniami ziemi na granicy turecko-syryjskiej, w wyniku których zginęło 6 osób | Wiadomości o trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 nawiedziło region przygraniczny między Turcją a Syrią, zabijając co najmniej sześć osób, dwa tygodnie po tym, jak region został zniszczony przez trzęsienia ziemi, w których zginęło ponad 47 000 osób w obu krajach.

Aktualizacje na żywo: Nowe trzęsienia ziemi nawiedziły Turcję i Syrię

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi nawiedziło Defne w prowincji Hatay o godzinie 20:04 (1704 GMT) i było silnie odczuwalne w stolicy prowincji Antakya, a także w prowincji Adana, 200 kilometrów (300 mil) na północ. Prezydencja Turcji ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami (AFAD) poinformowała, że ​​trzy minuty później nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopnia w skali Richtera.

We wtorek szef zarządzania katastrofami i sytuacjami kryzysowymi Yunus Sezer podniósł liczbę ofiar śmiertelnych w Turcji z trzech do sześciu i powiedział, że 294 osoby zostały ranne.

Oficjalna turecka agencja informacyjna Anatolia poinformowała, że ​​w poniedziałek wstrząsy były odczuwalne w Syrii, Libanie, Jordanii, Izraelu i Egipcie.

Oficjalna agencja informacyjna Syrii, SANA, poinformowała, że ​​sześć osób zostało rannych w Aleppo w wyniku spadających gruzów, podczas gdy burmistrz Hatay powiedział, że kilka budynków zawaliło się, uwięziwszy ludzi w środku.

Agencja Zarządzania Katastrofami i Kryzysami początkowo wezwała mieszkańców prowincji Hatay we wschodniej części Morza Śródziemnego do trzymania się z dala od wybrzeża, ostrzegając, że trzęsienia ziemi mogą spowodować podniesienie się poziomu mórz nawet o 50 centymetrów (20 cali).

Z budynku wydobyto dwa ciała

Asad Baig z Al Jazeera z Antakya w Turcji powiedział, że dwa ciała zostały wydobyte z zawalonego budynku, a trzeci mężczyzna został wyciągnięty żywcem przez ratowników.

READ  Stany Zjednoczone zaproponowały Turcji przekazanie Ukrainie rosyjskiego systemu rakietowego

„Rozumiemy, że czterech mężczyzn weszło do budynku, aby odzyskać niektóre rzeczy. Władze ostrzegają przed wchodzeniem do budynków, ale nikt tak naprawdę nie spodziewa się kolejnego trzęsienia ziemi o takiej sile, jaką widzieliśmy”.

Mieszkanka Mona Al-Omar powiedziała, że ​​była w namiocie w parku w centrum Antakyi, kiedy trzęsienie ziemi uderzyło w poniedziałek.

„Myślałam, że ziemia otworzy się pod moimi stopami” – powiedziała, szlochając, trzymając swojego siedmioletniego syna. – Czy będzie kolejny wstrząs wtórny?

6 lutego trzęsienia ziemi o sile 7,8 i 7,6 nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i sąsiednią Syrię, zabijając ponad 47 tys. Oczekuje się, że koszty ekonomiczne katastrofy wyniosą dziesiątki miliardów dolarów.

Mehmet Kokum, profesor geologii w Elazig w Turcji, powiedział, że od trzęsienia ziemi z 6 lutego miało miejsce ponad 5000 wstrząsów wtórnych.

„To całkowicie oczekiwane” – powiedział Kokum Al Jazeerze. „Wiemy z naszego doświadczenia, że ​​wstrząsy wtórne będą trwały od miesięcy do lat. Ale będą zmniejszać się z dnia na dzień.”

Lotvu Savas, burmistrz Hatay, powiedział, że w poniedziałek zawaliło się kilka budynków. Savaş powiedział, że wierzy, że uwięzieni albo wrócili do swoich domów, albo próbowali przenieść meble ze swoich zniszczonych domów.

W tureckim mieście Adana Alejandro Malaver powiedział, że ludzie uciekali z domów na ulice, zabierając koce do samochodów, w których wielu planowało spać.

Syria ponownie zaatakowała

Abdelkafi al-Hamdo, działacz opozycji w północnej Syrii, powiedział, że osoby, które przeżyły trzęsienie ziemi z 6 lutego, były przerażone ostatnimi trzęsieniami ziemi.

„To trzęsienie ziemi, choć było trochę krótsze i słabsze, wywołało większy strach wśród ludzi” – powiedział Al Jazeera.

„Z powodu poprzedniego doświadczenia ludzie spanikowali i byli zszokowani, więc wszyscy wybiegli na zewnątrz. Niektórzy mieli wypadki przy przekroczeniu prędkości, a niektórzy nawet skakali z balkonów, aby uciec przed trzęsieniem ziemi. Ludzie tutaj nie są bezpieczni.”

READ  Sondaż CNN: Amerykanie darzą Izraelczykami dużą sympatią i uważają, że ich militarna reakcja na ataki Hamasu jest uzasadniona

Media w prowincjach Idlib i Aleppo w Syrii poinformowały, że w niektórych częściach regionu, który dwa tygodnie temu został poważnie uszkodzony przez trzęsienia ziemi, zawaliły się niektóre budynki, a dostawy energii elektrycznej i usługi internetowe zostały przerwane. Wiele osób opuściło swoje domy i zgromadziło się na otwartych przestrzeniach.

Syryjsko-Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, które prowadzi szpitale w północnej Syrii, poinformowało, że leczyło wielu pacjentów, w tym wielu, którzy mieli zawał serca z powodu strachu.

Syryjska Obrona Cywilna, ochotnicza grupa reagowania kryzysowego na obszarach kontrolowanych przez opozycję, znana również jako Białe Hełmy, wezwała mieszkańców północno-zachodniej Syrii do przestrzegania wytycznych dotyczących reagowania na trzęsienia ziemi i ewakuacji budynków.

Agencja zarządzania katastrofami poinformowała, że ​​liczba ofiar śmiertelnych trzęsień ziemi dwa tygodnie temu wzrosła w poniedziałek do 41 156 w Turcji i oczekuje się dalszego wzrostu. W Syrii zginęło około 6000 osób.

Szacuje się, że 385 000 mieszkań zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych, a wiele osób nadal uważa się za zaginione.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że w przyszłym miesiącu rozpocznie się budowa prawie 200 000 mieszkań w 11 dotkniętych trzęsieniem ziemi prowincjach.