24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja zestrzeliła myśliwiec Su-27 nad Morzem Czarnym: Kijów

Rosja zestrzeliła myśliwiec Su-27 nad Morzem Czarnym: Kijów

Kijów ogłosił, że siły rosyjskie przez pomyłkę zestrzeliły jeden z myśliwców Suchoj Su-27 nad Półwyspem Krymskim.

Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Pletinczuk powiedział ukraińskiej telewizji, że przyczyną czwartkowego zdarzenia na okupowanym półwyspie był wysoki stan „gotowości bojowej”.

Wyznaczony przez Moskwę przywódca w Sewastopolu Michaił Razwozajew powiedział, że rosyjski samolot bojowy „rozbił się” u wybrzeży Krymu, nie podając przyczyny, a pilot bezpiecznie wyszedł i został odzyskany przez służby ratownicze.

Kanały rosyjskiego Telegramu opublikowały rzekomy materiał filmowy przedstawiający płonący samolot podczas upadku i wyrzucony spadochron pilota.

Kanał Crimean Wind Telegram podał, że samolot został omyłkowo zestrzelony przez siły rosyjskie po starcie z lotniska wojskowego Belbek.

Ta niedatowana ilustracja przedstawia Suchoj Su-27. Według ukraińskiej armii jeden z samolotów należących do sił rosyjskich został zestrzelony w wyniku przyjaznego ognia 28 marca 2024 roku.

Alana Noguesa/Getty Images

Ale Pletinchuk powiedział w piątek ukraińskiej telewizji: „Potwierdzamy, że ten samolot należy do Federacji Rosyjskiej i że jej siły go zniszczyły.

„Byli czujni i gotowi do walki. Zadecydował czynnik ludzki, a jednemu z operatorów zależało na zdobyciu medalu, ale nie zadał sobie trudu, aby dowiedzieć się, do którego samolotu należał” – dodał. Oświadczenia ukraińskiego dziennika „Prawda”.

Newsweek Skontaktowała się z Ministerstwem Obrony Rosji w sprawie zarzutów Kijowa.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Rosyjskie Siły Powietrzne poniosły ciężkie straty w samolotach, w tym w kilkunastu samolotach bojowych, takich jak myśliwce bombardujące Su-34, myśliwce Su-35 i rzadki wojskowy samolot szpiegowski A-50.

Tymczasem Ukraina spodziewa się wzmocnienia swoich zdolności powietrznych, ogłaszając, że pierwsze myśliwce F-16 dostarczone przez jej sojuszników wejdą do służby w ciągu kilku miesięcy.

READ  Nowe wideo z drona pokazuje pojazdy wojskowe i siły rosyjskie na ulicy Bucza zasypane ciałami cywilów

Po tym, jak Stany Zjednoczone zgodziły się na wykorzystanie samolotów amerykańskiej produkcji, koalicja krajów zobowiązała się do dostarczenia samolotów czwartej generacji, których technologia jest o krok lepsza od samolotów MiG i Suchoj z czasów radzieckich, na których obecnie opiera się Kijów.

Belgijska minister obrony Ludivine Dedondre ogłosiła w piątek pakiet pomocy wojskowej obejmujący 107 mln dolarów na konserwację i wsparcie samolotów.

Dania stwierdziła, że ​​Ukraina może otrzymać myśliwce F-16 „tego lata”. Telegraf Szacuje się, że Kijów może otrzymać nawet 60 samolotów.

Zapytany o nabycie przez Ukrainę samolotów od sojuszników, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w tym tygodniu, że będą one „uzasadnionym celem” dla rosyjskich pilotów nawet na „lotniach krajów trzecich”.

„Zniszczymy ich samoloty w taki sam sposób, w jaki niszczymy ich czołgi” i inny sprzęt, powiedział w 344. Centrum Lotnictwa Armii w Torzuku, 260 mil na północny zachód od Moskwy, choć odrzucił spekulacje, że Rosja zaatakuje członków NATO, uznając je za „nonsens”.