18 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja twierdzi, że rozpoczęła się „kolejna faza” inwazji na Ukrainę

Rosja twierdzi, że rozpoczęła się „kolejna faza” inwazji na Ukrainę

„Kolejny etap” Inwazja Rosji na Ukrainę „Zaczyna się teraz”, powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow we wtorek w wywiadzie telewizyjnym w Indiach, podkreślając, że celem Rosji jest „całkowite wyzwolenie republik donieckiej i ługańskiej”. Jego komentarze pojawiły się kilka godzin po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr… Zełenski powiedział, że rozpoczęła się rosyjska ofensywa na wschodzie kraju.

„Rosyjskie siły rozpoczęły bitwę o Donbas” – powiedział Zełenski w przemówieniu wideo pod koniec poniedziałku. „Duża część całej armii rosyjskiej skupia się teraz na tej ofensywie”.

Wschodni region Donbasu na Ukrainie jest w większości rosyjskojęzyczny. Wspierani przez Moskwę separatyści walczą tam od ośmiu lat z siłami ukraińskimi i ogłosili uznanie przez Rosję dwóch niezależnych republik.

W ostatnich tygodniach, po nieudanej próbie szturmu na Kijów, Kreml deklarował, że jego głównym celem wojny jest przejęcie kontroli nad Donbasem. Po wycofaniu się ze stolicy Rosja zaczęła się przegrupowywać i wzmacniać swoje siły lądowe na wschodzie, aby rozpocząć totalną ofensywę.

„Niezależnie od tego, ile rosyjskich żołnierzy zostanie tam zepchniętych, będziemy walczyć” – powiedział Zełenski. „Będziemy się bronić. Będziemy to robić codziennie”.

Moskwa powiedziała, że ​​zbombardowała w ciągu nocy 1200 celów na Ukrainie i powiedziała ostatnim siłom ukraińskim broniącym gigantycznej huty Azowstal w Mariupolu, że jeśli poddadzą się przed południem, „utrzymają życie”.

Siły ukraińskie, które broniły miasta przez siedem tygodni, ignorowały wcześniejsze podobne oferty. Zakład Azovstal, zajmujący powierzchnię około 4 mil kwadratowych, jest ostatnim dużym ukraińskim skupiskiem oporu w Mariupolu. Mariupol to strategiczny port na Morzu Azowskim. Jego zdobycie jest ważne dla Rosji, ponieważ stoi na drodze do lądowego pomostu na Krym.

Wcześniej we wtorek Eduard Basurin, rzecznik wspieranych przez Rosję separatystów w regionie Donbasu, powiedział, że grupy ofensywne przeniosły się do Azowstalu, próbując wykorzenić stamtąd siły ukraińskie po ostrzale artyleryjskim.

READ  Szef NATO mówi, że Szwecja i Finlandia są mile widziane w sojuszu

Tymczasem agencja informacyjna Reuters podała, że ​​gubernator wschodniego obwodu Ługańska powiedział, że siły rosyjskie zajęły miasto Kremena. Jeśli to prawda, Kremena wydaje się być pierwszym miastem zdobytym w nowej ofensywie rosyjskiej.

„Kremina jest pod kontrolą „Orków” (Rosjan). Wkroczyli do miasta. Nasi obrońcy musieli się wycofać. Okopali się na nowych pozycjach i nadal walczą z armią rosyjską” – powiedział na konferencji prasowej Serhij Gajdai. Według Reutera.