28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA i 17 innych krajów żądają od Hamasu uwolnienia zakładników: relacje na żywo z Izraela i Gazy

USA i 17 innych krajów żądają od Hamasu uwolnienia zakładników: relacje na żywo z Izraela i Gazy

Palestyńscy urzędnicy w Gazie podnieśli w czwartek liczbę ciał odkrytych w masowym grobie na terenie szpitala do 392 z 283 w obliczu sprzecznych relacji między Izraelem a władzami Gazy na temat tego, jak i kiedy pochowano niektóre ciała.

„To największy masowy grób od początku wojny” – powiedział w czwartek Mahmoud Basal, rzecznik Obrony Cywilnej Gazy, wydziału poszukiwawczo-ratowniczego na terytorium kontrolowanym przez Hamas, zanim wezwał do wszczęcia międzynarodowego śledztwa.

Z analizy filmów wideo i zdjęć satelitarnych z mediów społecznościowych New York Times wynika, że ​​Palestyńczycy przeprowadzili wykopaliska w co najmniej dwóch z trzech miejsc pochówku na tygodnie przed najazdem sił izraelskich na kompleks.

Władze w Gazie twierdzą, że na terenie szpitala wykopano masowe groby przed izraelskim nalotem w lutym, ale oskarżają Izrael o późniejsze otwarcie tego miejsca w celu dodania ciał.

Nie jest jasne, w jaki sposób i kiedy dokładnie zmarli pochowani w kompleksie medycznym Nassera w mieście Khan Yunis w południowej Gazie.

Chociaż „The Times” nie był w stanie określić przyczyny śmierci poszczególnych osób, pierwsze pochówki miały miejsce w styczniu i lutym podczas trwającej tygodni izraelskiej ofensywy w mieście.

W czwartek Izrael zaprzeczył oskarżeniom, jakoby był odpowiedzialny za kopanie grobów na terenie kompleksu, ale wcześniej oświadczył, że otworzył je w poszukiwaniu ciał zakładników porwanych w Gazie.

Rzecznik izraelskiej armii Nadav Shoshani powiedział w oświadczeniu: „Rozpowszechniają się dezinformacje na temat masowego grobu odkrytego w szpitalu Nassera w Khan Yunis”. „Grób, o którym mowa, został wykopany – przez Gazańczyków – kilka miesięcy temu. Fakt ten potwierdzają dokumenty mediów społecznościowych. Wszelkie próby obwiniania Izraela za grzebanie cywilów w masowych grobach są kategorycznie fałszywe i stanowią jedynie przykład kampanii dezinformacyjnej mającej na celu delegitymizację Izraela.

We wtorek przewieziono ciało znalezione w szpitalu Nasser. Z filmów udostępnionych w mediach społecznościowych i zweryfikowanych przez „The New York Times” wynika, że ​​w Nasser odkopano dwa miejsca zawierające wiele masowych grobów.kredyt…AFP – obrazy Getty’ego

W chaosie trwającym sześć miesięcy wojny Gazańczycy powszechnie chowali swoich zmarłych na terenie szpitala, na podwórkach i w innych miejscach, często w pośpiechu i bez ceremonii. Jednak wysoka liczba ofiar wskazuje na liczbę ofiar śmiertelnych wojny i to, że szpitale stały się punktami zapalnymi.

READ  Trwają poszukiwania tygrysa sumatrzańskiego po tym, jak wrzeszczący pracownicy dotarli do ciała mężczyzny i śladów tygrysa

Ośrodki medyczne były często pierwszymi miejscami, w których schroniły się osoby wysiedlone w wyniku izraelskich bombardowań, a na ich terenach tysiące ludzi przebywało w tymczasowych namiotach. Izraelscy urzędnicy twierdzą, że centra medyczne były celem nalotów, ponieważ bojownicy Hamasu ukrywają się w obiektach i pod nimi, oraz że jest to jedyny sposób na wykorzenienie tej grupy bojowników. Hamas i pracownicy medyczni zaprzeczyli oskarżeniom. Grupy pomocy, Naukowcy I Organy międzynarodowe Coraz częściej opisują likwidację izraelskiego potencjału medycznego w Gazie jako „systematyczną”.

Z filmów udostępnionych w mediach społecznościowych i zweryfikowanych przez „The New York Times” wynika, że ​​od stycznia odkopano i pochowano ciała w dwóch miejscach z wieloma masowymi grobami Nassera.

Zdjęcia satelitarne pokazują, że duży masowy grób wykopany najpierw przez Gazańczyków pod palmami w południowej części kompleksu został staranowany przez siły izraelskie, w tym za pomocą buldożera, co uwiarygodnia izraelskie twierdzenia, że ​​ekshumowano i ponownie pochowano ciała.

Nie ma wyraźnych oznak, że siły izraelskie wykopały nowe groby lub dodały ciała do istniejących grobów.

21 kwietnia w mediach społecznościowych udostępniono filmy przedstawiające trzeci grób po drugiej stronie ceglanej ścieżki biegnącej obok pierwotnego masowego grobu. Ten nowy grób powstał w trakcie lub po izraelskiej okupacji terenów szpitalnych, ale nie jest jasne, kto go wykopał. Znaki napisane w języku arabskim na wielu grobach czyta „Anonimowy męczennik”.

Odkrycie grobów w ubiegły weekend doprowadziło do międzynarodowych wezwań do wszczęcia niezależnego śledztwa.

Przystępując do Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, doradca prezydenta Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, nalegał, aby izraelski rząd „dokładnie i przejrzyście” zbadał „głęboko niepokojące” doniesienia o masowych grobach.

„Byliśmy w kontakcie na wielu poziomach z rządem Izraela” – powiedział na środowej konferencji prasowej. „Chcemy odpowiedzi” – dodał.

Odkrycie masowego grobu w szpitalu Nasser, gdzie we wtorek pochowano kobietę, nastąpiło dwa tygodnie po odkryciu podobnego masowego grobu w szpitalu Al-Shifa w mieście Gaza.kredyt…AFP – obrazy Getty’ego

Odkrycie masowego grobu w szpitalu Nasser następuje dwa tygodnie po znalezieniu podobnego masowego grobu w szpitalu Al-Shifa w mieście Gaza.

READ  Zełenski ujawnia swoją lokalizację i spodziewa się kolejnego celu Putina: aktualizacji na żywo

W oświadczeniu wydanym w tym tygodniu Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Ravina Shamdasani wydała oświadczenie Cytat Doniesiono, że niektóre ciała znaleziono ze związanymi rękami i pozbawionymi ubrań.

Nie była możliwa niezależna weryfikacja tych doniesień, które napływały od władz Gazy, a grupa nie przedstawiła dowodów na swoje twierdzenie.

Co najmniej jedno z ciał ekshumowanych od niedzieli było widziane w niebieskim ubraniu medycznym w A wideo Fotograf Haseeb Al-Wazir opublikował zdjęcie w mediach społecznościowych. Wygląda na to, że osoba ta związała sobie ręce. Ciało to leżało obok innych ciał, które ekshumowano z masowego grobu w gaju palmowym.

Lekarze w szpitalu oraz Ministerstwo Zdrowia w Gazie przekazali, że część osób, które podczas izraelskiego nalotu próbowały uciec z kompleksu Al-Nasser, została zastrzelona przez izraelskich żołnierzy, a część z nich została zabita lub ranna.

Chociaż tego twierdzenia nie można niezależnie zweryfikować, kilka filmów zweryfikowanych przez „The Times” pokazuje ofiary postrzałów leżące na ziemi tuż za Bramą Północną; Inni Wyświetla Ludzie za pomocą liny przeciągają butelki z wodą przez ulicę do kompleksu szpitalnego, aby ominąć drogę, na której zastrzelono ofiary.

Izraelskie wojsko oświadczyło wówczas, że „otworzyło bezpieczną drogę” do ewakuacji ludności cywilnej w okolicy, ale nie odpowiedziało na pytania dotyczące doniesień o tym, że otworzyło ogień do Palestyńczyków próbujących opuścić szpital.

Śledczy zajmujący się prawami człowieka i eksperci medycyny sądowej potrzebują natychmiastowego dostępu do Gazy, aby zapewnić zachowanie dowodów na temat grobów i pociągnięcie do odpowiedzialności za wszelkie naruszenia prawa międzynarodowego, powiedziała Erika Guevara-Rosas, dyrektor ds. badań i rzecznictwa Amnesty International.

„Bez odpowiednich dochodzeń w celu ustalenia, jak doszło do tych zgonów lub jakie nadużycia mogły zostać popełnione, być może nigdy nie odkryjemy prawdy o okrucieństwach kryjących się za tymi masowymi grobami” – stwierdziła w oświadczeniu. oświadczenie.

READ  Komisja Europejska twierdzi, że Ukraina powinna zostać kandydatem do członkostwa w UE

Armia izraelska opuściła szpital Nassera pod koniec lutego i kontynuowała działania w Khan Yunis, po czym na początku tego miesiąca wycofała się z południowej Gazy. Wycofanie się umożliwiło palestyńskim służbom ratunkowym – i członkom rodziny – rozpoczęcie poszukiwań zaginionych.

Jihad Al-Bayouk (26 lat) powiedział, że 24 stycznia pochował swojego starszego brata na Ziemi Nassera po tym, jak zginął w – według niego izraelskim ataku dronów na ich dom w Khan Yunis. „Zapamiętałem to miejsce, aby móc później wrócić i odpowiednio pochować go na prawdziwym cmentarzu” – powiedział w środę telefonicznie 26-letni Al-Bayouk.

Powiedział, że kiedy wrócił po wycofaniu się sił izraelskich z tego obszaru, nie mógł znaleźć ciała brata ani palm, których użył do jego zlokalizowania. Zaczął więc kopać codziennie, wraz z tłumem innych osób, poszukując ciał swoich bliskich.

Al-Bayouk powiedział: „Kopanie trwało kilka dni”, zanim w poniedziałek znalazł ciało swojego brata w innym miejscu niż miejsce, w którym go pochowano. Powiedział, że dwie z trzech warstw plastiku, w które go owinął, zniknęły, a trzecia warstwa była podarta, ale była sklejona plastikowymi klipsami.

Poprawiono

25 kwietnia 2024 r

:

Z powodu błędu redakcyjnego w poprzedniej wersji tego artykułu błędnie podano termin pierwszych pochówków. Zaczęli w styczniu, a nie w połowie lutego.

Jak radzimy sobie z poprawkami?