30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Finlandii twierdzi, że powrót osób ubiegających się o azyl jest niemożliwy

Prezydent Finlandii twierdzi, że powrót osób ubiegających się o azyl jest niemożliwy

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö przemawia podczas 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, USA, 20 września 2023 r. REUTERS/Caitlin Ochs/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

HELSINKI (Reuters) – Prezydent Finlandii Sauli Niinistö powiedział w poniedziałek, że zawracanie osób ubiegających się o azyl, które nie spełniają standardów ochrony, stało się niemożliwe i że należy to wziąć pod uwagę przy ustalaniu polityki.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni do Finlandii przez Rosję przybyło ponad 500 osób ubiegających się o azyl, w większości z Jemenu, Somalii, Syrii i Iraku, co skłoniło Helsinki do zamknięcia połowy przejść granicznych i oskarżenia Moskwy o transport migrantów do jej granic.

„Deportacja migrantów, którzy nie spełniają kryteriów azylu, stała się niemożliwa, więc przekroczenie granicy oznacza pozostanie w tym kraju, jeśli chcesz” – powiedziała Niinistö podczas wizyty państwowej w Polsce.

Niinistö wezwała do znalezienia rozwiązania na szczeblu Unii Europejskiej, które zapobiegnie niekontrolowanemu wjazdowi do strefy bezpaszportowej.

„Niemożliwe jest, aby każdy kraj samodzielnie próbował poradzić sobie z sytuacją, która może wkrótce potem wybuchnąć w sąsiednim kraju” – powiedział Niinisto.

Tommy Kivinjori, szef wydziału prawnego fińskiej Straży Granicznej, powiedział, że wszyscy, którzy przybyli, pierwotnie nie chcieli przyjeżdżać do Finlandii, ale zostali zmuszeni do ubiegania się o azyl po tym, jak władze rosyjskie zamknęły za nimi bramy graniczne.

„W tej sytuacji nie mieli innego wyboru” – powiedział Kivenjouri agencji Reuters.

O azyl można wystąpić jedynie na dwóch z czterech pozostałych przejść granicznych na 1340-kilometrowej granicy Finlandii z Rosją.

Kreml zaprzeczył wysyłaniu migrantów i ogłosił w poniedziałek, że złożył oficjalny protest przeciwko częściowemu zamknięciu granicy, twierdząc, że decyzja Finlandii o zamknięciu przejść granicznych odzwierciedla przyjęcie przez Helsinki antyrosyjskiego stanowiska.

Rzecznik policji powiedział w poniedziałek, że sytuacja na północy na przejściu granicznym Storskog między Norwegią a Rosją jest „normalna”.

READ  Mark Zuckerberg i George Stephanopoulos z ABC wśród najnowszych celów rosyjskich sankcji

W 2021 roku Polska, Litwa i Łotwa oskarżyły Białoruś, bliskiego sojusznika Moskwy, o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na swoich granicach w drodze transportu powietrznego ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki i próbę wypchnięcia ich przez granicę – temu oskarżeniu Białoruś wielokrotnie zaprzeczała.

(Reportaż Issi Lehto w Helsinkach – przygotowanie Mahometa do biuletynu arabskiego) Dodatkowe raporty Terje Solsvika i Gwladysa Fuchsa w Oslod; Pod redakcją Louise Rasmusind, Bernadette Böhm i Jonathana Oatisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę