13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna między Izraelem a Hamasem: Izrael twierdzi, że wideo pokazuje tunel Hamasu pod oblężonym szpitalem

Wojna między Izraelem a Hamasem: Izrael twierdzi, że wideo pokazuje tunel Hamasu pod oblężonym szpitalem

We współpracy z Palestyńskim Towarzystwem Czerwonego Półksiężyca i Światową Organizacją Zdrowia w niedzielę ewakuowano 31 wcześniaków z oblężonego szpitala Shifa w północnej Gazie i przeniesiono do innego szpitala w południowej Strefie Gazy. Powiedział NA Media społecznościowe.

Ratownicy medyczni z Czerwonego Półksiężyca i Światowej Organizacji Zdrowia (agencji Narodów Zjednoczonych) przewieźli niemowlęta ambulansem do szpitala położniczego Emirates Crescent w Rafah, gdzie otrzymują pilną opiekę.

Światowa Organizacja Zdrowia w oświadczeniu podała, że ​​11 dzieci jest w stanie krytycznym i wszystkie doznały poważnych obrażeń. Według agencji dwie inne osoby zmarły przed zakończeniem ewakuacji.

„Niestety żadnemu z niemowląt nie towarzyszyli członkowie rodziny, ponieważ Ministerstwo Zdrowia ma jedynie ograniczone informacje i obecnie nie jest w stanie znaleźć bliskich członków rodziny” – podała agencja.

UNICEF, który stwierdził, że brał udział w „niezwykle niebezpiecznej” akcji ewakuacyjnej, stwierdził, że warunki życia dzieci „szybko się pogarszają”. Powiedziała, że ​​dzieci przeniesiono w inkubatorach z kontrolowaną temperaturą do Al-Hilal, gdzie ustabilizowano ich stan i zapewniono opiekę na szpitalnym oddziale intensywnej terapii noworodków.

Urzędnicy w Gazie i Egipcie poinformowali, że dzieci zostaną przetransportowane przez granicę do Egiptu w celu leczenia, chociaż termin nie jest jasny. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia Gazy opublikowało listę imion 31 ewakuowanych niemowląt i zaprosiło ich rodziny, aby udały się do szpitala w celu ich identyfikacji, dodając, że rodzice będą mogli dołączyć do dzieci w Egipcie. UNICEF stwierdził, że pomaga w identyfikacji i rejestracji dzieci, aby pomóc w ponownym połączeniu rodzin.

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, opublikował: zdjęcie Na X, dawniej Twitterze, widać pracownika w niebieskim hełmie ONZ i kamizelce kuloodpornej, który podnosi małe dziecko. Dzieci wraz z sześcioma pracownikami służby zdrowia i 10 członkami rodzin pracowników szpitala ewakuowano „w niezwykle krytycznych i stwarzających wysokie ryzyko warunkach bezpieczeństwa” – napisał.

Choć wysiłki Izraela zmierzające do zajęcia szpitala Shifa doprowadziły w ostatnich dniach do walki o przetrwanie, lekarze i urzędnicy ds. zdrowia ostrzegają, że prawie 40 wcześniaków przebywających w inkubatorach na szpitalnym oddziale intensywnej terapii noworodków jest szczególnie zagrożonych śmiercią. Lekarze ze szpitala Al-Shifa powiedzieli, że niektóre z nich urodziły się, których matki zginęły w nalotach lub zmarły wkrótce po porodzie. Niektórzy z nich byli jedynymi, którzy przeżyli w swoich rodzinach.

READ  „Latarnia nadziei”: Ukraina i Rosja podpisują umowę o eksporcie zboża

Pracownicy medyczni ułożyli dzieci razem w łóżkach, mając nadzieję na najlepsze paliwo do zasilania inkubatorów, a także maszyn do dializ, respiratorów i innego sprzętu ratującego życie.

Od 11 listopada co najmniej 40 pacjentów, w tym co najmniej czworo wcześniaków, zmarło w szpitalu Al-Shifa z powodu przerwy w dostawie prądu, podała w sobotę Organizacja Narodów Zjednoczonych, powołując się na urzędników szpitala.

Od ponad tygodnia w rejonie Shifa i wokół niego szaleją walki. Światowa Organizacja Zdrowia podała w oświadczeniu, że ponad 2500 cywilów, pacjentów i personelu opuściło placówkę w sobotę po otrzymaniu nakazu ewakuacji od armii izraelskiej. Agencja określiła szpital jako „strefę śmierci”.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia i urzędnicy ds. zdrowia na południu ostrzegli, że tamtejsze szpitale są już zbyt przepełnione, aby pomieścić nowych pacjentów ewakuowanych ze szpitala Shifa i innych szpitali na północy.

Szpital Al-Hilal, szpital położniczy, do którego w niedzielę przewieziono wcześniaki, opublikował: Film z oddziału intensywnej terapii noworodków Dzień wcześniej anonimowy lekarz powiedział, że w poniedziałek w Al Hilal również zabraknie paliwa.

Lekarz twierdzi, że w przypadku wcześniaków „jest to jak wyrok śmierci wykonywany w chwili wyłączenia prądu”.

Izrael niechętnie dostarczał paliwo do Gazy w obawie, że Hamas, palestyńska grupa rządząca Gazą, wykorzysta je w swojej wojnie z Izraelem. Izrael zaczął niedawno zezwalać na dostarczanie niewielkich ilości paliwa do Strefy Gazy, lecz Organizacja Narodów Zjednoczonych i organizacje humanitarne twierdzą, że ta ilość jest zdecydowanie za mała, aby móc zaradzić narastającemu tam kryzysowi humanitarnemu.

Iyad Abu Huwaila I Abu Bakr Bashira Przyczynił się do raportów.