30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zmienia prawo budowlane, aby ograniczyć „patologiczną” zabudowę mieszkaniową

Polska zmienia prawo budowlane, aby ograniczyć „patologiczną” zabudowę mieszkaniową

Polski rząd zatwierdził zmiany w prawie budowlanym mające na celu ograniczenie praktyk, w wyniku czego powstało wiele nowych inwestycji małych mieszkań, często z niewielką ilością naturalnego światła, prywatności i terenów zielonych.

Takie praktyki są potocznie znane w Polsce, gdzie deweloperzy starają się maksymalizować liczbę mieszkań na danej działce. patodeweloperka (kontaminacja łącząca polskie słowa „patologia” i „rozwój”).

Nowe przepisy, zwiększające odległości między blokami na sąsiednich działkach oraz określające wymagania dotyczące placów zabaw i terenów zielonych, wejdą w życie w kwietniu 2024 roku.

Zmiany ogłoszono w styczniu, ale dopiero teraz zostały zatwierdzone, ponieważ Komisja Europejska wymaga powiadomienia technicznego, powiedział dziś na konferencji prasowej minister rozwoju Waltermar Buda. Zauważył, że Komisja nie wniosła żadnych uwag do propozycji Polski.

Pierwsza zmiana polega na zwiększeniu odległości budynku od granicy działki z trzech metrów (lub czterech w przypadku ścian bez okien i drzwi) do pięciu metrów w przypadku budynków powyżej czterech kondygnacji.

„Jeśli dodamy [an extra] metry po jednej stronie i metr po drugiej, co daje dodatkowe dwa metry między budynkami… daje nam widoczną zmianę” – stwierdził Buda.

Zmiany mają na celu przeciwdziałanie zjawisku tzw. „mikroapartamentów”, w których lokale o powierzchni mniejszej niż 25 mkw. wymagane w polskim prawie dla nieruchomości mieszkalnych sprzedawane są jako lokale komercyjne, reklamując się jednocześnie jako inwestycje na wynajem.

Znowelizowane prawo zabrania teraz budowy lokali usługowych o powierzchni poniżej 25 mkw., chyba że będą one budowane na parterze lub pierwszym piętrze z dostępem od ulicy. Normy te nie dotyczą obiektów zbiorowego zakwaterowania typu hotele czy pensjonaty.

READ  Biden spotyka się z przywódcami bloku wschodniego NATO w Polsce – DW – 22.02.2023

Zmianę z radością przyjął działacz miejski Janek Szypiewak, który jako pierwszy ukuł to określenie patodeweloperka I został zaproszony do wystąpienia podczas konferencji Ministerstwa Rozwoju. „26 października oznaczał koniec mikroapartamentów” – ogłosił później w mediach społecznościowych.

Nowe przepisy budowlane nałożą bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące izolacji akustycznej zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych; Ogranicz liczbę miejsc parkingowych, które można wybudować w pobliżu okien, do maksymalnie 6%; i wymagające przegród o minimalnej wysokości 2,2 metra pomiędzy połączonymi balkonami.

Deweloperzy mają obowiązek wybudowania budynków, w których znajdzie się ponad 20 mieszkań oraz place zabaw dla dzieci. Wielkość placu zabaw uzależniona jest od ilości mieszkań i wynosi od 20 do 50 m2 na 100 mieszkań.

Inwestycje liczące powyżej 300 mieszkań muszą posiadać plac zabaw o powierzchni co najmniej 200 metrów kwadratowych.

Dodatkowo nowe przepisy nakładają na dewelopera obowiązek wydzielenia minimum 15 mkw. powierzchni do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych.

Ministerstwo chce także ograniczyć wykorzystanie betonu w projektowaniu urbanistycznym kosztem terenów zielonych – trend, który nazwało. Bettonosa („Concretitis”) przez krytyków.

Nowe prawo będzie wymagało, aby ogólnodostępne place o powierzchni powyżej 1000 mkw. zajmowały co najmniej 20% powierzchni biologicznie czynnej.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Sif N : Rezerwa przepustowości dla Bałtyku II i III w Polsce

Główny autor obrazu: Spodziewaj się lepszego/pikseli