18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wyda na Litwę podejrzanych o atak na współpracownika Nawalnego – Euractive

Polska wyda na Litwę podejrzanych o atak na współpracownika Nawalnego – Euractive

Polska dokona ekstradycji dwóch mężczyzn aresztowanych na początku kwietnia pod zarzutem napaści na rosyjskiego działacza opozycji Leonida Wołko w Wilnie, ogłosił w czwartek litewski prokurator Jintare Widkaskaite-Sadkauskine.

12 marca Wołkow został zaatakowany młotkiem i puszką ze sprayem przed swoim domem w Wilnie. Uszkodzeniu uległ także jego samochód. 19 kwietnia prezydent Litwy Kitanas Nausėda po raz pierwszy poinformował o zatrzymanych 3 kwietnia podejrzanych obywatelach Polski.

„Miesiąc temu pomocnik Nawalnego Leonid Wołkow został brutalnie pobity w Wilnie. Dziś z radością ogłaszam, że podejrzani zostali zatrzymani w Polsce” – napisał X kwietnia Nauseda, dziękując przedstawicielowi Polski Andrzejowi Dudzie, polskim i litewskim organom ścigania, za „ponowne” przestępstwo, nie próbuj tego” – ostrzegł. „

Sąd zgodził się na ekstradycję podejrzanych na Litwę pod warunkiem odbycia kary w Polsce w przypadku skazania.

Jak powiedział wcześniej polski premier Donald Tusk, Litewskie Biuro Śledcze, które odpowiada za koordynację przekazywania podejrzanych na Litwę, nie potwierdziło, czy będzie zabiegać także o ekstradycję zatrzymanego obywatela Białorusi podejrzanego o zlecenie ataku.

Wołkow to były naczelny wódz lidera rosyjskiej opozycji i założyciel Fundacji Antykorupcyjnej (FBK) Aleksiej Nawalny, który zginął w lutym tego roku w kolonii „specjalnego reżimu” IK-3, „wilka polarnego” ”, w Karpiu w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

Według wcześniejszych doniesień władz litewskich napad na Wołkowa został prawdopodobnie zorganizowany przez służby specjalne Kremla za pośrednictwem zrekrutowanej osoby.

Po zatrzymaniu podejrzanych Wołkow napisał w X: „Bardzo ważne jest zbadanie i ujawnienie wszystkich rozkazów Putina temu, który przyszedł z młotkiem.(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się teraz do naszego biuletynu Wybory do UE Dekodowane

READ  Sejm uchwalił ustawę antyholokaustową