12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wybory w Panamie: Wyborcy w Panamie głosują nad wyborem nowego prezydenta

Wybory w Panamie: Wyborcy w Panamie głosują nad wyborem nowego prezydenta

PANAMA CITY (AP) – Wyborcy w Panamie rozpoczęli głosowanie w niedzielę W wyborach Pochłonęła ją rozgrywający się dramat wokół byłego prezydenta kraju, mimo że nie było go na karcie do głosowania.

Zanim zaszło palące słońce, wyborcy w zazwyczaj spokojnym kraju Ameryki Środkowej ustawili się w kolejce przed lokalami wyborczymi, przygotowując się do zrównoważenia obietnic dobrobytu gospodarczego i ograniczenia imigracji skandalem korupcyjnym.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

„Wybory w Panamie będą jednymi z najbardziej złożonych we współczesnej historii Głosowanie naznaczone było rosnącym podziałem politycznym i niezadowoleniem społecznym w obliczu ustępującego rządu Prezydent Laurentino CortizoArantza Alonso, starszy analityk amerykańskiej firmy konsultingowej Verisk Maplecroft ds. ryzyka, powiedziała przed głosowaniem.

Wyścig prezydencki pozostawał w zawieszeniu aż do piątkowego poranka, kiedy Sąd Najwyższy Panamy wydał orzeczenie w sprawie głównego kandydata na prezydenta Jose Raula Molino Pozwolił temu działać. Powiedziała, że ​​posiada kwalifikacje pomimo zarzutów, że jego kandydatura jest niezgodna z prawem, ponieważ nie został wybrany w prawyborach.

Molyneux późno dołączył do wyścigu o zastąpienie byłego prezydenta Ricardo Martinelli Jako kandydat Partii Osiągania Celów. Zawzięty Martinelli otrzymał w marcu zakaz kandydowania po tym, jak został skazany na ponad 10 lat więzienia za pranie brudnych pieniędzy.

Martinelli dominował przez większą część wyścigu, walcząc o swojego byłego kolegę zza murów ambasady Nikaragui, gdzie Schronił się w lutym Po uzyskaniu azylu politycznego.

Pomimo braku odwagi Martinellego Molyneux wycofał się z relacji z byłym prezydentem. Rzadko widuje się go bez niebieskiej czapki Martinelli Molino 2024 i obiecał pomóc Martinelliemu, jeśli zostanie wybrany.

Juan Jose Tinoco, 63-letni kierowca autobusu, był wśród osób ustawionych w kolejce przed lokalem wyborczym w nadmorskiej części Panamy. Powiedział, że planuje głosować na Molyneux, ponieważ był najbliżej Martinelliego, jak tylko mógł, i dodał, że za poprzedniego prezydenta zarobił sporo pieniędzy.

READ  „Koszmar każdego rodzica”: 15-letnia dziewczyna zadźgana nożem pod Londynem; Zatrzymano nastolatka

„Mamy problemy ze służbą zdrowia, edukacją, śmieciami na ulicach… i korupcją, która nigdy nie znika” – stwierdził Tinoco. „Mamy tu pieniądze, a to kraj o dużym bogactwie, ale potrzebujemy przywódcy, który poświęci się potrzebom Panamy”.

Molyneux obiecał rozpocząć i zakończyć szum gospodarczy, jaki widzieliśmy pod rządami Martinelliego Migracja przez przełęcz DarienJest to niebezpieczny obszar dżungli, który pokrywa się z Kolumbią i Panamą i przez który w zeszłym roku przeszło pół miliona migrantów.

Jego przesłanie odbiło się szerokim echem wśród wielu wyborców, którzy mieli dość establishmentu politycznego Panamy, który w ubiegłym roku przez wiele tygodni ucierpiał z powodu masowych protestów antyrządowych.

Celem protestów był kontrakt rządowy z kopalnią miedzi, który zdaniem krytyków zagrażał środowisku i wodzie w czasie, gdy susza stała się tak dotkliwa, że ​​skutecznie utrudniała tranzyt handlowy przez Kanał Panamski.

Molino podąża śladem byłego prezydenta Martina Torrijosa i dwóch kandydatów z poprzednich wyborów, Ricardo Lombany i Romulo Roo.