WARSZAWA – Polska podpisała umowy nuklearne – ale nie z Francją.
W poniedziałek wicepremier Polski Jacek Sasin przebywał w Seulu, aby podpisać memorandum o porozumieniu z Koreą Południową oraz firmami polskimi i koreańskimi.
„Energia jądrowa jest bezpieczna, czysta i zielona i stanowi uzupełnienie zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii” – powiedział w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Poczta.
W zeszłym tygodniu Polska Podpisano Umowa z Westinghouse z USA na budowę pierwszej elektrowni atomowej w kraju.
„Silny sojusz polsko-amerykański gwarantuje powodzenie wspólnych przedsięwzięć” – powiedział Morawiecki Ćwierkać Piątek.
Francuski EDF, który rywalizował o polskie kontrakty ze swoimi amerykańskimi i koreańskimi rywalami, został pominięty. Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych powiedział, że firma ma problemy z ustawieniem reaktorów na czas iw budżecie. Projekty EDF – Flamanville we Francji i Olkiluoto w Finlandii – są opóźnione poza zwykłe problemy z inwestycjami tej wielkości – powiedział.
„EDF żałuje, że początkowa oferta, w 100 procentach oparta na europejskiej technologii EPR, nie została omówiona w pierwszej lokalizacji” – podała francuska firma w oświadczeniu. zgłoszone przez polskie media.
Natomiast Lipka powiedział: „Generalny wykonawca Westinghouse, Bechtel, który również będzie pracował w Polsce, odegrał kluczową rolę w pozyskiwaniu amerykańskich projektów Vogtle 3 i Vogtle 4. [in the state of Georgia] Skutecznie bez ograniczeń czasowych.”
KHNP Korei jest zgłoszone Zaoferował budowę sześciu reaktorów APR1400 o mocy 8,4 gigawatów za 26,7 mld USD. Westinghouse potrzebował 31,3 miliarda dolarów na sześć reaktorów AP1000 o łącznej mocy 6,7 GW, podczas gdy EDF Aukcja W zeszłym roku jego technologia EPR kosztowała od 33 do 48,5 miliarda dolarów za cztery do sześciu reaktorów.
Po podpisaniu, polski rządowy Westinghouse, polski ZE PAK i państwowa PGE wspólnie z KHNP wybudują elektrownię.
„Zamierzamy budować jednocześnie dwie elektrownie jądrowe, jedną w ramach programu rządowego, a drugą w ramach programu komercyjnego” – powiedział Sasin. powiedział Polskie Radio.
Transakcje to ogromna zmiana dla Polski, jednego z nielicznych krajów Europy Środkowej bez reaktorów jądrowych. W latach 80. planowano budowę zaprojektowanej przez ZSRR elektrowni jądrowej, ale w kraju zabrakło pieniędzy. W ciągu ostatnich dziesięcioleci rządy zarówno lewicowe, jak i prawicowe rozmawiały o budowie reaktorów jądrowych, ale plany nigdzie nie poszły.
Zamiast tego Polska nadal polega na węglu w 70 procentach swojej energii – co jest sprzeczne z celami klimatycznymi UE i płaci wyższą cenę wraz ze wzrostem cen w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji. Banki też niechętnie pożyczają energetyce węglowej, zmuszając Polskę do tego anulować Duża elektrownia węglowa w 2020 roku.
Potrzebę przyspieszenia transformacji energetycznej podkreślała wojna na Ukrainie, odcięcie Rosji od dostaw gazu do Polski i Polski oraz zakaz importu rosyjskiego węgla.
Pod urzędową jurysdykcją Polski projektkraj planuje zwiększyć moc jądrową do 9 MW do 2040 r., aby wytworzyć jedną trzecią swojej energii elektrycznej; Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony do 2033 roku.
„To bardzo napięty harmonogram” – powiedział Lipka.
Lukratywne oferty nuklearne wywołały zaciekłą wojnę lobbingową.
EDF pobiegł Płatne artykuły „W przeciwieństwie do swoich konkurentów, EDF faktycznie buduje dziś elektrownie jądrowe w Europie” – podała polska gazeta w zeszłym tygodniu.
Jednak bliskie stosunki bezpieczeństwa Polski ze Stanami Zjednoczonymi – wzmocnione po inwazji Rosji na Ukrainę – okazały się decydujące. Polskie siły powietrzne wyposażone są w amerykańskie myśliwce F-16 i Warszawa Podpisano Umowa na zakup 250 czołgów Abrams w lipcu
„Wybór amerykańskiej technologii nie jest zaskakujący, ponieważ niedawno opublikowany raport środowiskowy dla zakładu Kobalino-Lubiatowo opiera się na parametrach technologii reaktora jądrowego Westinghouse AP1000” – powiedział Adam Bilasovsky z FOTA4Climate. Fundacja.
Warszawa buduje bliższe więzi bezpieczeństwa z Koreą Południową. podpisywanie Umowa kupna 48 myśliwców FA-50, samobieżnych haubic K9 i co najmniej 180 czołgów K2 Black Panther.
„Po niedawno podpisanych umowach na zakup sprzętu dla polskiego wojska cieszę się, że nasza współpraca z Koreą Południową wchodzi na wiele innych obszarów” – powiedział w swoim poście Morawiecki.
Ten artykuł jest częścią pierwszą Politico Pro
Politico to kompleksowe rozwiązanie dla profesjonalistów politycznych, które łączy głębię dziennikarstwa z potęgą technologii
Ekskluzywne, przełomowe miarki i spostrzeżenia
Spersonalizowana platforma analizy polityki
Najlepsza sieć public affairs
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35