8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Saudi Aramco odnotowuje zysk w wysokości 42 miliardów dolarów dzięki przepływom pieniężnym gigantów naftowych

Saudi Aramco odnotowuje zysk w wysokości 42 miliardów dolarów dzięki przepływom pieniężnym gigantów naftowych

Saudi Aramco, największa na świecie firma naftowa, poinformowała we wtorek, że w trzecim kwartale wygenerowała 42,4 miliarda dolarów zysku netto. Liczba ta była ponad dwukrotnie większa niż prawie 20 miliardów dolarów, które ExxonMobil zarobił w tym okresie.

Umożliwiło to również Saudi Aramco, która jest kontrolowana przez państwo i ma prawie monopol na produkcję saudyjskiej ropy naftowej, wypłacić duże dywidendy – 18,75 miliarda dolarów – głównie rządowi tego kraju.

Aramco to najnowsza firma naftowa, która Bardzo duży raport o zyskach W wyjątkowym środowisku Wzrost cen ropy po, po Rosyjska inwazja na Ukrainę w lutym.

We wtorek londyński gigant energetyczny BP poinformował o tym, co określił jako zysk z kosztów wymiany bazowej w wysokości 8,2 miliarda dolarów za kwartał, nieco mniej niż w poprzednim kwartale, ale ponad dwukrotnie więcej niż 3,3 miliarda dolarów w tym samym okresie w 2021 roku.

Aby podtrzymać ceny, Arabia Saudyjska i Rosja, jako liderzy unii OPEC+, Niedawno ogłoszono ograniczenie wydobycia ropy Stanowi to około 2 proc. światowej produkcji. Posunięcie to rozzłościło administrację Bidena, która płaci producentom ropy, w tym działającym w Stanach Zjednoczonych, zintensyfikować produkcję Aby obniżyć ceny benzyny dla konsumentów.

W obliczu zbliżających się wyborów śródokresowych w USA prezydent Biden zagroził w poniedziałek, że będzie szukał Nowy podatek dochodowy Na dużych firmach naftowych i gazowych, chyba że zwiększą produkcję.

Wielka Brytania niedawno nałożyła nieoczekiwany podatek na producentów ropy, a BP poinformowało, że zapłaci w tym roku około 800 milionów dolarów podatku, część 2,5 miliarda dolarów podatku od brytyjskiego biznesu naftowego i gazowego na Morzu Północnym.

„Rozumiemy, że obecnie jest to bardzo trudny czas dla społeczności” – powiedział we wtorek podczas rozmowy z analitykami Murray Uchenkloss, dyrektor finansowy firmy. Pan Uchenkloss oszacował, że 15 procent globalnych zysków BP pochodziło z Wielkiej Brytanii. Shell, rywal BP, Croistown, wywołał kontrowersje w zeszłym tygodniu Kiedy powiedziała, że ​​jeszcze nie zapłaciła nowego brytyjskiego podatku z powodu dużych wydatków kapitałowych.

READ  Sprzedaż domów w Chinach spadła w lipcu, odsłaniając kruchy rynek

W przypadku Aramco ogłoszone we wtorek zyski były o około 40 proc. wyższe niż ubiegłoroczny zysk. Ale były to mniej niż drugi kwartał tego roku, kiedy Aramco wygrał Rekordowe 48 miliardów dolarów.

Ceny ropy spadły z czerwcowych maksimów, obcinając zyski Aramco. Aramco poinformowało, że w okresie lipiec-wrzesień zarabiało średnio 101,70 USD za baryłkę ropy, w porównaniu do 113,20 USD w poprzednim kwartale.

Aramco powiedział, że nadal inwestuje w dodatkową produkcję.

„Nasz długoterminowy pogląd jest taki, że popyt na ropę będzie rósł przez resztę dekady” – powiedział dyrektor generalny Aramco Amin Nasser w oświadczeniu.

Firma powtórzyła swój plan zakończenia programu inwestycyjnego, który do 2027 r. zwiększy jej moce produkcyjne do 13 mln baryłek dziennie, z około 12 mln obecnie. Udział Arabii Saudyjskiej w grupie producentów OPEC Plus został ostatnio zmniejszony do około 10,5 mln baryłek dziennie z 11 mln.

Uchenkloss powiedział, że BP rozważa dodanie większej liczby platform wiertniczych do swojej działalności zarówno w Zatoce Meksykańskiej, jak i na lądzie w Stanach Zjednoczonych.