26 listopada, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska opalana węglem przechodzi na atom – POLITICO

WARSZAWA – Polska podpisała umowy nuklearne – ale nie z Francją.

W poniedziałek wicepremier Polski Jacek Sasin przebywał w Seulu, aby podpisać memorandum o porozumieniu z Koreą Południową oraz firmami polskimi i koreańskimi.

„Energia jądrowa jest bezpieczna, czysta i zielona i stanowi uzupełnienie zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii” – powiedział w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Poczta.

W zeszłym tygodniu Polska Podpisano Umowa z Westinghouse z USA na budowę pierwszej elektrowni atomowej w kraju.

„Silny sojusz polsko-amerykański gwarantuje powodzenie wspólnych przedsięwzięć” – powiedział Morawiecki Ćwierkać Piątek.

Francuski EDF, który rywalizował o polskie kontrakty ze swoimi amerykańskimi i koreańskimi rywalami, został pominięty. Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych powiedział, że firma ma problemy z ustawieniem reaktorów na czas iw budżecie. Projekty EDF – Flamanville we Francji i Olkiluoto w Finlandii – są opóźnione poza zwykłe problemy z inwestycjami tej wielkości – powiedział.

„EDF żałuje, że początkowa oferta, w 100 procentach oparta na europejskiej technologii EPR, nie została omówiona w pierwszej lokalizacji” – podała francuska firma w oświadczeniu. zgłoszone przez polskie media.

Natomiast Lipka powiedział: „Generalny wykonawca Westinghouse, Bechtel, który również będzie pracował w Polsce, odegrał kluczową rolę w pozyskiwaniu amerykańskich projektów Vogtle 3 i Vogtle 4. [in the state of Georgia] Skutecznie bez ograniczeń czasowych.”

KHNP Korei jest zgłoszone Zaoferował budowę sześciu reaktorów APR1400 o mocy 8,4 gigawatów za 26,7 mld USD. Westinghouse potrzebował 31,3 miliarda dolarów na sześć reaktorów AP1000 o łącznej mocy 6,7 GW, podczas gdy EDF Aukcja W zeszłym roku jego technologia EPR kosztowała od 33 do 48,5 miliarda dolarów za cztery do sześciu reaktorów.

Po podpisaniu, polski rządowy Westinghouse, polski ZE PAK i państwowa PGE wspólnie z KHNP wybudują elektrownię.

„Zamierzamy budować jednocześnie dwie elektrownie jądrowe, jedną w ramach programu rządowego, a drugą w ramach programu komercyjnego” – powiedział Sasin. powiedział Polskie Radio.

READ  Rozmowy energetyczne UE zostały wstrzymane, ponieważ Polska domaga się ograniczeń na rynku emisji dwutlenku węgla

Transakcje to ogromna zmiana dla Polski, jednego z nielicznych krajów Europy Środkowej bez reaktorów jądrowych. W latach 80. planowano budowę zaprojektowanej przez ZSRR elektrowni jądrowej, ale w kraju zabrakło pieniędzy. W ciągu ostatnich dziesięcioleci rządy zarówno lewicowe, jak i prawicowe rozmawiały o budowie reaktorów jądrowych, ale plany nigdzie nie poszły.

Zamiast tego Polska nadal polega na węglu w 70 procentach swojej energii – co jest sprzeczne z celami klimatycznymi UE i płaci wyższą cenę wraz ze wzrostem cen w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji. Banki też niechętnie pożyczają energetyce węglowej, zmuszając Polskę do tego anulować Duża elektrownia węglowa w 2020 roku.

Potrzebę przyspieszenia transformacji energetycznej podkreślała wojna na Ukrainie, odcięcie Rosji od dostaw gazu do Polski i Polski oraz zakaz importu rosyjskiego węgla.

Pod urzędową jurysdykcją Polski projektkraj planuje zwiększyć moc jądrową do 9 MW do 2040 r., aby wytworzyć jedną trzecią swojej energii elektrycznej; Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony do 2033 roku.

„To bardzo napięty harmonogram” – powiedział Lipka.

Lukratywne oferty nuklearne wywołały zaciekłą wojnę lobbingową.

EDF pobiegł Płatne artykuły „W przeciwieństwie do swoich konkurentów, EDF faktycznie buduje dziś elektrownie jądrowe w Europie” – podała polska gazeta w zeszłym tygodniu.

Jednak bliskie stosunki bezpieczeństwa Polski ze Stanami Zjednoczonymi – wzmocnione po inwazji Rosji na Ukrainę – okazały się decydujące. Polskie siły powietrzne wyposażone są w amerykańskie myśliwce F-16 i Warszawa Podpisano Umowa na zakup 250 czołgów Abrams w lipcu

„Wybór amerykańskiej technologii nie jest zaskakujący, ponieważ niedawno opublikowany raport środowiskowy dla zakładu Kobalino-Lubiatowo opiera się na parametrach technologii reaktora jądrowego Westinghouse AP1000” – powiedział Adam Bilasovsky z FOTA4Climate. Fundacja.

Warszawa buduje bliższe więzi bezpieczeństwa z Koreą Południową. podpisywanie Umowa kupna 48 myśliwców FA-50, samobieżnych haubic K9 i co najmniej 180 czołgów K2 Black Panther.

READ  Fundusze unijne wspierają bezpieczeństwo energetyczne Polski - polityka regionalna

„Po niedawno podpisanych umowach na zakup sprzętu dla polskiego wojska cieszę się, że nasza współpraca z Koreą Południową wchodzi na wiele innych obszarów” – powiedział w swoim poście Morawiecki.

Ten artykuł jest częścią pierwszą Politico Pro

Politico to kompleksowe rozwiązanie dla profesjonalistów politycznych, które łączy głębię dziennikarstwa z potęgą technologii


Ekskluzywne, przełomowe miarki i spostrzeżenia


Spersonalizowana platforma analizy polityki


Najlepsza sieć public affairs