18 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wytrzymałość: Fed zamierza zająć twarde stanowisko w sprawie inflacji

Wytrzymałość: Fed zamierza zająć twarde stanowisko w sprawie inflacji

Prezes Fed w St. Louis, James Bullard, jeden z bardziej jastrzębich członków szefów regionalnych banków Fed, podkreślił na poniedziałkowym spotkaniu, że Fed musi „przyspieszyć” Aby podnieść ceny aby ugasić inflacja ekonomiczna. (Jastrzębie inflacyjne zwykle naciskają na wyższe stawki, podczas gdy tak zwane gołębie preferują niższe stawki, aby stymulować wzrost). Bullard zasugerował, że Fed może podnieść stopy procentowe nawet o 75 punktów bazowych.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zaczął brzmieć bardziej jastrzębi w ostatnich tygodniach, ale może nie chcieć działać tak agresywnie, jak chciałby Pollard. Jest jednak jasne, że stopy procentowe prawdopodobnie zaczną wkrótce gwałtownie rosnąć.

„Fed powinien był wcześniej skorzystać z okazji do podwyżki stóp. Teraz może zrobić tak wiele, że jest już za późno”, powiedział Johann Grahn, wiceprezes i szef ETF w AllianzIM. „Ale muszą iść naprzód z tym, a niestety przepis na to polega na bardziej agresywnym działaniu przy wyższych stawkach”.

Według Widely Watched handlowcy wyceniają teraz prawie 100% prawdopodobieństwo podwyżki o pół punktu na posiedzeniu Rezerwy Federalnej w maju. Kontrakty terminowe na fundusze federalne Handel na CME, ponad 25% szans na kolejny wzrost o 50 punktów bazowych w czerwcu.

Inwestorzy wyceniają też z ponad 70% prawdopodobieństwem, że Fed podniesie w czerwcu stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego. To pozostawiłoby krótkoterminową stopę procentową Fed na poziomie 1,5%, co stanowi dramatyczny wzrost od początku roku, kiedy stopy nadal były bliskie zeru.

Nie można wystarczająco podkreślić, jak dziwne jest dla Rezerwy Federalnej tak gwałtowne podnoszenie stóp procentowych. Ostatni raz bank centralny podwyższone stawki Pół punktu było w maju 2000 r., kiedy Alan Greenspan był prezesem Rezerwy Federalnej, po tym, jak bańka internetowa osiągnęła szczyt. Ostatni wzrost o trzy czwarte punktu pod rządami Greenspana również miał miejsce w listopadzie 1994 r. (Greenspan odszedł na emeryturę w 2006 r.).

Według Jose Torresa, głównego ekonomisty Interactive Brokers, Fed znajduje się obecnie w trudnej sytuacji.

READ  Zyski Berkshire Hathaway rosną, ale Warren Buffett ubolewa nad brakiem dobrych ofert

„Muszą szybko się zacieśnić i modlić, aby nic się nie zepsuło. To jedyna polityka, jaką mają” – dodał Torres. „Opóźnienia w podnoszeniu stóp procentowych zmniejszają elastyczność Fed”.

Inwestorzy w obligacje już odkryli, że stopy nie mają dokąd pójść, ale są wyższe. Rentowność 10-letniego benchmarku oscyluje obecnie w pobliżu 2,9%, w porównaniu z około 1,5% na koniec 2021 r. Zwiększyło to presję na Oprocentowanie kredytów hipotecznychz kredytem hipotecznym na czas określony na 30 lat na średnio 5%.

Rosną obawy przed recesją

Wyższe stawki mogą w końcu spowolnić czerwony gorący rynek mieszkaniowyale może to być cios dla całej gospodarki.

Dokładnie tak się stało, gdy Rezerwa Federalna agresywnie podniosła stopy procentowe do 20% pod koniec lat 70. i na początku lat 80. za nieżyjącego już Paula Volckera, aby walczyć z dwucyfrową inflacją. Rezultatem była dwukrotna recesja, potem krótka recesja w 1980 roku, po której nastąpiło kolejne spowolnienie, które trwało od połowy 1981 roku do końca 1982 roku.

Mając to na uwadze, Fed musi być przygotowany do szybkiego odwrócenia się, aby odwrócić wszelkie szkody wynikające z wyższych stóp procentowych, które Fed dokonał historycznie. Na przykład zaczęła obniżać stopy procentowe w lipcu 1995 roku. A w 2001 roku, po ogromnym krachu na giełdzie, Rezerwa Federalna zmieniła kurs i obniżyła stopy procentowe 11-krotnie.

Jenny Renton, partner w Ruffer Investment Management, obawia się, że Fed prawdopodobnie będzie zbyt agresywnie podnosić stopy, ponieważ ostatnio próbuje przywrócić pastę do zębów z inflacją.

Obawia się, że podwyżka stóp Fed może doprowadzić do recesji. Oznacza to, że Rezerwa Federalna może ponownie szybko obniżyć stopy procentowe, co prowadzi do większej zmienności.

Dodała: „Ludzie mówią o błędzie politycznym pochodzącym od Fedu, ale to już się stało. Fed był daleko za krzywą z inflacją. Teraz będą musieli zareagować na presję recesji”.

READ  Co oznacza dla Ciebie podwyżka stopy Fed

Inni uważają jednak, że Fed powinien bardziej skupiać się na obawach o inflację niż na obawach o ewentualne spowolnienie. W końcu rynek pracy wciąż jest napięty, a stopa bezrobocia wynosi zaledwie 3,6%… niedaleko od najniższego poziomu od 50 lat. Fed ma tak zwany podwójny mandat: musi skupić się na stabilności cen I maksymalne zatrudnienie.

„Myślę, że [the Fed] Brad Conger, zastępca dyrektora ds. inwestycji w Hirtle Callaghan & Co. , w e-mailu do CNN Business, powiedział: „Dodatkowa presja na ceny z wojny na Ukrainie uczyniła to konto jeszcze bardziej stymulującym”.

„Przed wojną rozsądne było stopniowe obniżanie się inflacji do poziomu 3%. Biorąc pod uwagę skutki wojny i wybuchu epidemii Covid w Chinach, mielibyśmy szczęście, gdyby inflacja CPI spadła poniżej 5%” – dodał Konger. .