8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska, która zaoferowała niemiecką ochronę, twierdzi, że Ukraina powinna je przyjąć

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd twierdzi, że system antyrakietowy, który Niemcy zaproponowały wysłać do Polski, powinien zamiast tego trafić na Ukrainę, propozycja, do której Berlin się nie wybiera, ponieważ znacznie zwiększyłaby zaangażowanie NATO na Ukrainie.

Ukraina z zadowoleniem przyjęła niespodziewaną reakcję Polski na ofertę Berlina, gdy walczyła o obronę swojej przestrzeni powietrznej po tym, jak grad rosyjskich rakiet pozbawił energię w całym kraju.

Ale niemiecka minister obrony Christine Lambrecht podkreśliła, że ​​użycie systemów obronnych NATO poza jej granicami musiałoby zostać uzgodnione przez wszystkie państwa członkowskie.

„Nawet w trudnych czasach, zwłaszcza gdy Polska jest najbardziej narażona, ważne jest dla nas, aby Polska polegała na swoich sojusznikach” – powiedział dziennikarzom w Berlinie Lambrecht.

„Dlatego zaproponowaliśmy wsparcie patrolu powietrznego i Patriotów, ale te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że ​​są przeznaczone na terytorium NATO” – powiedział minister. „Jeśli zostaną użyte poza obszarem NATO, musi to zostać wcześniej uzgodnione z NATO i krajami sojuszniczymi”.

W Polsce krytycy populistycznej partii rządzącej zarzucają krajowi poświęcenie bezpieczeństwa kraju wojną na Ukrainie dla wewnętrznej walki politycznej, która wykorzystuje nastroje antyniemieckie dla krótkoterminowych korzyści.

„Rzeczpospolita” określiła nową propozycję polskich przywódców jako „szokującą”, argumentując, że niemieccy żołnierze obsługujący system powinni zostać wysłani na Ukrainę, dodając, że „wciągnęłoby to NATO w bezpośredni konflikt z Rosją, czego staram się uniknąć z początek.

„Ta propozycja godzi w wiarygodność Polski, a co najgorsze w jej bezpieczeństwo. Niemcy dostają jasny sygnał, że nie chcemy ich pomocy, więc zdolności obronne polskiego nieba zostaną ograniczone” – napisał współautor Michał Sultrzyński. W najgorszej wojnie w Europie od 1945 roku, to niewybaczalny błąd”.

Populistyczna partia rządząca w Polsce czeka jesienią przyszłego roku wybory, których popularność została nadszarpnięta przez 18% inflację, wzmacniając swój antyniemiecki przekaz, który od dawna jest częścią retoryki wyborczej tej partii. Lider partii Jarosław Kaczyński próbuje sprzymierzyć z Niemcami swoich krajowych przeciwników, zwłaszcza byłego prezydenta UE Donalda Tuska, mówiąc w niedzielę, że Polska będzie „pod niemieckimi butami”, jeśli partia Tuska wygra w przyszłym roku.

READ  Oświadczenie | Polska WU19 1-1 Irlandia WU19

Kiedy Niemcy niedawno zaoferowały warszawskim myśliwcom Eurofighter i baterie rakiet obrony powietrznej Patriot, polski minister obrony Mariusz Błaszczak początkowo powiedział, że jest to oferta, którą przyjmie „z satysfakcją”. Okazja nadarzyła się po tym, jak dwie osoby zginęły, gdy ukraiński pocisk obronny wylądował w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą 15 listopada.

Ale ton Polski zmienił się po tym, jak Kaczyński powiedział państwowej agencji informacyjnej PAP w środę, że oferta jest „interesująca”, ale „byłoby lepiej dla bezpieczeństwa Polski, gdyby Niemcy przekazali sprzęt Ukraińcom”.

Od tego czasu zarówno Błaszczak, jak i premier Mateusz Morawiecki powtarzają stanowisko Kaczyńskiego, najpotężniejszego przywódcy kraju.

Po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego NATO wzmocniło swoją obronę na swojej wschodniej flance, w tym w Polsce, podczas gdy Warszawa pracowała nad wzmocnieniem własnej armii poprzez masowe zakupy broni.

NATO rozmieściło amerykańskie baterie Patriot w Polsce, niemieckie baterie Patriot na Słowacji, a także francuski odpowiednik w Rumunii.

Polityka NATO polega na nieangażowaniu się w bezpośrednią walkę i wykorzystywaniu baterii wyłącznie do ochrony państw członkowskich.

Wykorzystanie nastrojów antyniemieckich od dawna jest taktyką polityczną mającą na celu zdobycie głosów w Polsce. Starzy Polacy wciąż noszą w sobie traumę okrucieństw zadanych Polsce przez Niemcy podczas II wojny światowej. W miarę trwania kampanii wyborczej Polska domaga się od Niemiec 1,3 biliona dolarów reparacji wojennych – rachunku, którego Berlin twierdzi, że nie zapłaci.

Kaczyński obwinia Niemcy za wspieranie wysiłków UE na rzecz ochrony praworządności w Polsce i cofanie zmian w sądownictwie poprzez wstrzymywanie finansowania.

Tymczasem inwazja Rosji na Ukrainę stworzyła nowe napięcia. Polska od dawna krytykuje umowy gazowe Niemiec z Rosją i początkową niechęć Berlina do uzbrojenia Ukrainy.

W Polsce niektórzy krytycy wskazywali, że rząd nie tylko odmawia wysokiego bezpieczeństwa wojskowego, ale także odwraca się od kluczowych funduszy unijnych, zamrażając miliardy euro, ponieważ rząd odmawia przestrzegania unijnych wytycznych dotyczących ochrony niezawisłości sędziów.

READ  Bliższe spojrzenie na estoński CIT w Polsce

Marcin Kierwiński z opozycyjnej Platformy Obywatelskiej powiedział, że Kaczyński oszalał na punkcie „odrzucenia” rakiet Patriot i finansowania UE „w czasie wojny i kryzysu”.

____

Współpracę z tym raportem wnieśli współpracownicy prasy Kirsten Kreishaber z Berlina i Lorne Cook z Brukseli.

_____

Śledź wszystkie relacje AP o wpływie wojny na Ukrainę

https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

Prawa autorskie 2022 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Te treści nie mogą być publikowane, transmitowane, przepisywane ani redystrybuowane bez pozwolenia.