16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Warszawa potwierdza zatrzymanie polskiego naukowca w Iranie

Warszawa potwierdza zatrzymanie polskiego naukowca w Iranie

7 lipca (Reuters) – Iran potwierdził w czwartek aresztowanie polskiego naukowca i powiedział, że pracuje nad zapewnieniem mu powrotu do domu po tym, jak Teheran ogłosił aresztowanie kilku obcokrajowców oskarżonych o szpiegostwo.

Irańska telewizja państwowa poinformowała w środę, że jej Gwardia Rewolucyjna aresztowała obcokrajowców za działania, w tym pobieranie próbek gleby na obszarach o ograniczonym dostępie.

Raport irański zidentyfikował jednego z aresztowanych jako Macieja Walczaka, polskiego naukowca, a drugiego jako Gilesa Whittakera, drugiego stopnia dyplomatę w ambasadzie brytyjskiej. Wielka Brytania zaprzeczyła, że ​​którykolwiek z jej dyplomatów został zatrzymany. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oświadczenie polskiego MSZ potwierdziło aresztowanie polskiego „akredytowanego naukowca”, bez dalszych szczegółów jego tożsamości.

„Od początku służby konsularne były w stałym kontakcie z naszym obywatelem i jego rodziną, a zatrzymanemu udzielono pomocy prawnej” – poinformowało w komunikacie na swojej stronie internetowej MSZ.

„Podjęto kroki konsularne i dyplomatyczne w celu jak najszybszego powrotu naszego obywatela do Polski. Koordynujemy kolejne kroki z krajami sojuszniczymi.”

Raport irańskiej telewizji zawierał materiał filmowy pokazujący Walczaka i trzech kolegów zbierających próbki gleby po wizycie w Iranie w ramach programu wymiany naukowej. Stwierdzono, że ich zbieranie próbek zbiegło się z testem rakietowym w południowej prowincji Kerman w Iranie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Agnieszki Bikulickiej-Wilczewskiej Montaż Peter Graf

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Premier Polski wspiera Białorusinów po opinii aliantów