29 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kraje UE niezadowolone z propozycji limitu paliwa w wysokości 275 euro

Kraje UE niezadowolone z propozycji limitu paliwa w wysokości 275 euro

  • Pułap 275 euro/MW zaproponowany przez Komisję Europejską nie zrobił wrażenia
  • Opóźniają się procedury wspólnego udzielania zamówień na gaz i przyspieszonych procedur w zakresie energii ze źródeł odnawialnych
  • UE jest podzielona na zwolenników i przeciwników ograniczenia cen gazu

BRUKSELA, 24 listopada (Reuters) – Ministrowie energii Unii Europejskiej zwarli się w poniedziałek przeciwko proponowanej cenie gazu na poziomie 275 euro za megawatogodzinę (MWh), co do jej efektywności i wpływu na dostawy oraz zachęty do ograniczania zużycia.

Długotrwałe nieporozumienia hamują inne polityki mające na celu złagodzenie ostrego kryzysu energetycznego, takie jak rozpoczęcie wspólnych zakupów gazu w UE i szybszy proces zatwierdzania odnawialnych źródeł energii.

Dyplomaci powiedzieli, że 27 krajów UE zasadniczo zaakceptowało oba, ale odłożyło formalne zatwierdzenie do czasu zwołania kolejnego spotkania na 13 grudnia.

Polska minister klimatu Anna Moskwa nazwała mapę 275 euro przedstawioną przez Komisję Europejską „żartem”.

Belgijska minister ds. energii Tinne Van der Straeten również powiedziała dziennikarzom: „Tekst na stole nie jest zadowalający (…) nie mówi jasno, czy będzie miał wpływ na ceny”.

Pułap 150-200 euro/MWh byłby realistyczny, powiedział ich grecki przedstawiciel, Konstantinos Skrekas.

„Mogłoby to pomóc nam obniżyć ceny gazu, a tym samym obniżyć ceny energii elektrycznej, co jest dużym wyzwaniem w Europie tej zimy” – powiedział.

Malta jest również niezadowolona z proponowanego pułapu. Minister energii Miriam Tully powiedziała, że ​​surowe warunki wymagane do uruchomienia mechanizmu sprawiają, że jest to „niemożliwe”.

15 krajów UE chce ograniczenia wydatków na energię po tym, jak ceny gazu osiągnęły rekordowy poziom w sierpniu zeszłego roku, gdy Rosja ograniczyła dostawy do Europy w następstwie zachodnich sankcji za wojnę Moskwy z Ukrainą.

Bez kontraktu

Ale zaciekły sprzeciw pochodzi od małego, ale potężnego bloku kierowanego przez Niemcy, największą gospodarkę UE. Wraz z Holandią, Szwecją, Austrią i Finlandią twierdzą, że ograniczenie może przesunąć dystrybucję gdzie indziej i zmniejszyć zachęty do niższej konsumpcji.

READ  Poza zwykłym biznesem: chińska strategia dla Polski

Komisja zaproponowała ograniczenie ceny pierwszego miesiąca przesyłu gazu przez holenderski system TTF (Title Transfer Facility), jeśli przez dwa tygodnie przekroczy 275 euro/MWh, a cena skroplonego gazu ziemnego (LNG) przekroczy 58 euro. Globalne odniesienie przez 10 kolejnych dni sesyjnych.

Holenderski minister Rob Jetton ostro skrytykował plan.

„Ta propozycja jest wadliwa” – powiedział. „Stawka jest wysoka, jeśli chodzi o niszczenie bezpieczeństwa dostaw energii i stabilności rynków finansowych”.

Niemiecki sekretarz stanu ds. klimatu Sven Kigold dodał: „Mamy jeszcze wiele do zrobienia”.

Tylko estoński minister powiedział, że plan był „cóż, bardzo” środkiem tymczasowym i miał na celu raczej rozwiązanie problemu ekstremalnego wzrostu cen niż trwałe rozwiązanie.

W ostatnich miesiącach UE zatwierdziła szereg środków mających na celu złagodzenie kryzysu, od oszczędności konsumpcyjnych, przez podatki od energii wiatrowej, po wycofanie zysków od producentów energii. Jednak kwestia kontrolowania cen gazu podzieliła tłum.

Według ukraińskiego ministra energetyki i unijnego dyplomaty, wojna rosyjska musiała być na tarczy, aby rozmawiać o wsparciu dla jego kraju, ponieważ wojna zniszczyła infrastrukturę cywilną oraz sparaliżowała systemy energetyczne i grzewcze, gdy nadeszły zimowe mrozy.

Dodatkowa relacja Marka Streleckiego Autor: Tomasz Janowski i David Goodman Montaż autorstwa Gabrieli Pacińskiej

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Wyrażone poglądy są poglądami autora. Nie odzwierciedlają one poglądów agencji Reuters News, która zgodnie z Zasadami zaufania zobowiązuje się do uczciwości, niezależności i wolności od uprzedzeń.