3 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Masowe wymieranie delfinów w brazylijskiej Amazonii wraz ze wzrostem temperatury wody

Masowe wymieranie delfinów w brazylijskiej Amazonii wraz ze wzrostem temperatury wody

On gra

Według doniesień, w zeszłym tygodniu w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii z powodu ostrej suszy i wysokich temperatur wody znaleziono martwe ponad 100 delfinów.

Instytut Zrównoważonego Rozwoju Mamirawa, placówka badawcza finansowana przez brazylijskie Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacji, w ciągu ostatnich siedmiu dni znalazła martwe delfiny w jeziorze Teifi. – podało CNN. Według CNN naukowcy uważają, że masowe ofiary śmiertelne są powiązane z trwającą suszą w Amazonii i niedawną pogodą.

Dodał: „Jest jeszcze za wcześnie, aby określić przyczynę tego ekstremalnego zdarzenia, ale zdaniem naszych ekspertów jest ono zdecydowanie związane z okresem suchym i wysokimi temperaturami w jeziorze Teifi, w niektórych miejscach przekraczającymi 39 stopni Celsjusza (102 stopnie Fahrenheita). ).” Instytut poinformował agencję prasową.

Oprócz śmierci delfinów, Stróż Doniesiono, że w jeziorze Teifi pojawiły się także tysiące martwych ryb.

Rzeka Amazonka to największa droga wodna na świecie, a jej dorzecze łączy się z lasem deszczowym Amazonii, słynącym z bogatej różnorodności biologicznej, w której żyją miliony gatunków.

Jednak działalność człowieka i ekstremalne warunki pogodowe na tym obszarze wzbudziły obawy dotyczące środowiska. Stan Amazona ogłosił we wrześniu stan nadzwyczajny dla środowiska w odpowiedzi na historyczną suszę i uruchomił plan reagowania o wartości 20 milionów dolarów.

„Ostatni miesiąc w Tefi wyglądał jak scenariusz zmian klimatycznych science fiction” – powiedział dziennikowi The Guardian Daniel Tregidjoe, brytyjski badacz mieszkający w okolicy. „Regularne obserwacje różowych delfinów rzecznych to jedna z największych zalet życia w sercu Amazonii. … Świadomość, że jeden z delfinów zdechł, jest smutna, ale widok stosów ciał i świadomość, że susza zabiła więcej niż 100 osób, to tragedia.”

„Niszczycielska katastrofa”: Badanie łączy zmianę klimatu z przerażającymi powodziami, które pochłonęły tysiące istnień ludzkich

READ  Agencja ds. Żywności ONZ: Gruz po uderzeniu drona uderzył w ciężarówkę w północnej Etiopii

Może to dotyczyć setek tysięcy ludzi

Władze brazylijskie podały, że do końca roku susza może dotknąć około 500 000 ludzi. Wielu rdzennych mieszkańców już ma trudności z dostępem do podstawowych artykułów, takich jak żywność i woda.

Głównym środkiem transportu w regionie są drogi wodne, ale długotrwała susza powodowała w przeszłości obniżanie się poziomu rzek. Susza dotknęła także rybołówstwo, które jest źródłem utrzymania wielu społeczności nadrzecznych.

We wrześniowym oświadczeniu Agencja Obrony Cywilnej stanu Amazonas podała, że ​​władze będą rozprowadzać żywność, wodę i środki higieny osobistej, aby pomóc społecznościom. Według gubernatora stanu Amazonas, Wilsona Limy, różne szczeble władzy będą wspierać dotknięte gminy.

Urząd Obrony Cywilnej podał, że od zeszłego tygodnia w 15 gminach znajdował się stan wyjątkowy, a w 40 innych – pogotowie.

Zmiany klimatyczne pogłębiają suszę

Według Urzędu Obrony Cywilnej susza będzie poważniejsza i będzie trwać dłużej ze względu na zjawisko klimatyczne El Niño.

El Niño to naturalny zjawisko pogodowe, podczas którego woda morska w tropikalnej środkowej i wschodniej części Pacyfiku jest cieplejsza niż normalnie o tej porze roku. Zjawisko to może wpływać na burze i warunki pogodowe na całym świecie, w tym zapobiegać tworzeniu się chmur deszczowych.

Zmiany klimatyczne i rosnące temperatury na świecie sprawiają, że susze są częstsze, trwalsze i poważniejsze. Cieplejsze powietrze prowadzi do zwiększonego parowania w okresach suchych, co zmniejsza ilość wody powierzchniowej i wysusza glebę i rośliny.

Zmiany klimatyczne i edukacja: Wiele amerykańskich szkół nie uczy o zmianach klimatycznych. Studenci nie są z tego powodu zadowoleni

Współautorzy: Doyle Rice, USA TODAY; Powiązana prasa