7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kościół prawosławny twierdzi, że był przedmiotem izraelskiego nalotu w Gazie

Kościół prawosławny twierdzi, że był przedmiotem izraelskiego nalotu w Gazie

GAZA (Reuters) – Greckokatolicki kościół w Strefie Gazy, który zapewniał schronienie setkom wysiedlonych Palestyńczyków, został w nocy trafiony izraelskim nalotem, a palestyńskie służby zdrowia poinformowały, że zginęło 16 osób – poinformował Prawosławny Patriarchat w Jerozolimie.

Z kościoła nie było żadnych wiadomości o liczbie ofiar śmiertelnych.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​część kościoła została zniszczona w wyniku ataku na centrum dowodzenia bojowników i że analizuje incydent.

Urzędnicy palestyńscy powiedzieli, że co najmniej 500 muzułmanów i chrześcijan schroniło się w greckim kościele prawosławnym św. Porfiriusza, aby uciec przed izraelskim bombardowaniem.

Cerkiew prawosławna stwierdziła w oświadczeniu: „Prawosławny Patriarchat w Jerozolimie wyraża swoje zdecydowane potępienie izraelskiego nalotu, którego celem był kompleks kościelny w mieście Gaza”.

Ministerstwo zdrowia rządu kierowanego przez Hamas poinformowało w oświadczeniu, że w wypadku zginęło 16 palestyńskich chrześcijan.

Na nagraniu wideo z miejsca zdarzenia na terenie kościoła widać, jak w ciemności nocy wynoszono spod gruzów rannego chłopca. Pracownik obrony cywilnej powiedział, że dwie osoby na wyższych piętrach przeżyły. Robotnik powiedział, że osoby na niższych piętrach zginęły i nadal znajdują się pod gruzami.

Gaza liczy 2,3 miliona mieszkańców, w tym około 1000 chrześcijan, z których większość to prawosławni.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​jej myśliwce zbombardowały pobliskie centrum dowodzenia i kontroli, które było wykorzystywane do przeprowadzania ataków na Izrael.

„W wyniku strajku IDF uszkodzony został mur kościoła w okolicy. Jesteśmy świadomi doniesień o ofiarach. Incydent jest analizowany” – czytamy w oświadczeniu.

Dodał: „Izraelskie Siły Obronne mogą jednoznacznie oświadczyć, że Kościół nie był celem ataku”.

Naoczni świadkowie mówią, że zniszczenia wewnątrz kościoła były rozległe.

READ  Surowikin: starszy rosyjski generał, który zaginął po powstaniu Wagnera, zostaje mianowany szefem Sił Powietrznych i Kosmicznych

Dodał: „To wskazuje, że celem izraelskiej okupacji są bezbronni ludzie, dzieci, kobiety i osoby starsze”.

W oświadczeniu stwierdziła Palestyńska Rada Kościołów mianowana przez prezydenta Mahmouda Abbasa.

Izrael zbombardował gęsto zaludnioną Strefę Gazy, niszcząc budynki i niszcząc infrastrukturę od czasu ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października, zabijając 1400 osób.

Według palestyńskich urzędników ds. zdrowia od tego czasu w Gazie w wyniku izraelskich ataków zginęło ponad 4100 osób, a ponad milion osób zostało przesiedlonych. Cywile twierdzą, że ich sytuacja jest rozpaczliwa z powodu braku żywności, wody, paliwa i środków medycznych.

(Raport: Nidal al-Mughrabi; redakcja: Michael Georgie, Crispian Palmer i Angus MacSwan)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Starszy korespondent z prawie 25-letnim doświadczeniem w zakresie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojen i podpisania pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.