2 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Prezydent Ukrainy Zełenski zwraca się do indyjskiego premiera Modiego o pomoc w realizacji planu pokojowego

Prezydent Ukrainy Zełenski zwraca się do indyjskiego premiera Modiego o pomoc w realizacji planu pokojowegoCNN

ukraiński Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej z premierem Narendrą Modi, że liczy na pomoc Indii w realizacji „formuły pokoju”.

Wezwanie nadeszło, gdy New Delhi stara się zacieśnić stosunki handlowe z Moskwą po tym, jak stało się jednym z największych nabywców rosyjskiej ropy – przeciwstawiając się zachodnim sankcjom i zapewniając niezbędną finansową linię życia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, gdy Kreml toczy niesprowokowaną wojnę z sąsiadem.

„Ogłosiłem formułę pokoju, teraz liczę na udział Indii w jej realizacji” – napisał Zełenski na Twitterze. „Podziękowałem również za pomoc humanitarną i wsparcie w ONZ”.

W oświadczeniu wydanym po wezwaniu rząd Indii powiedział, że Modi powtórzył swoje wezwania do „natychmiastowego zaprzestania działań wojennych” oraz „powrotu do dialogu i dyplomacji”.

„Premier przekazał również wsparcie Indii dla wszelkich wysiłków pokojowych” – dodano w oświadczeniu.

Zełenski przedstawił światowym przywódcom 10-punktową formułę pokojową na szczycie G-20 na Bali w Indonezji w listopadzie. Indie objęły przewodnictwo w G-20 w tym miesiącu i pozostaną nim do przyszłego roku.

„Premier nakreślił kluczowe priorytety indyjskiej prezydencji G20, w tym oddanie głosu obawom krajów rozwijających się w kwestiach takich jak bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne” – czytamy w oświadczeniu z New Delhi.

Chociaż Indie oficjalnie nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Modi powiedział Putinowi we wrześniu, że teraz tak jest. Nie czas na wojnępodkreślając potrzebę „pójścia drogą pokoju”, przypominając rosyjskiemu przywódcy o znaczeniu „demokracji, dyplomacji i dialogu”.

Moody był również uważany za A.J Główny gracz w decyzji G20 Wydać wspólną deklarację potępiającą wojnę Rosji na Ukrainie”W najsilniejszych słowach. ”

Liczące 1,3 miliarda mieszkańców Indie wielokrotnie powtarzały, że ich decyzja o zwiększeniu zakupów rosyjskiej energii ma na celu ochronę ich interesów jako kraju o niższych dochodach.

Według agencji Reuters Rosja wysłała Indiom listę ponad 500 produktów do możliwej dostawy w zeszłym miesiącu, w tym części do samochodów, samolotów i pociągów.

READ  Inauguracja Javiera Mileya na prezydenta Argentyny postawiła pytanie, jakiego będzie miała prezydenta

W niedzielę Putin powiedział, że jest gotów negocjować „akceptowalne rozwiązania” w sprawie wojny na Ukrainie – poinformowały państwowe media. W odpowiedzi jeden z doradców Zełenskiego powiedział, że Moskwa „nie chce negocjacji, ale stara się uniknąć odpowiedzialności”, jednocześnie kontynuując ataki na ludność cywilną.