28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przywódca palestyński wzywa Stany Zjednoczone do zaprzestania izraelskiego ataku na Rafah

Przywódca palestyński wzywa Stany Zjednoczone do zaprzestania izraelskiego ataku na Rafah

Skomentuj zdjęcie, Ponad połowa ludności Gazy została przesiedlona do Rafah

Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas powiedział, że Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który może powstrzymać Izrael przed atakiem na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy, gdzie ponad milion ludzi szuka schronienia.

Abbas, który zarządza częściami okupowanego Zachodniego Brzegu, powiedział, że jakikolwiek atak może doprowadzić do ucieczki Palestyńczyków z Gazy.

Izrael stale groził atakiem w Rafah.

Prezydent USA Joe Biden podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej potwierdził swoje „jasne stanowisko” w sprawie Rafah z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Stany Zjednoczone wielokrotnie powtarzały, że nie mogą wspierać izraelskiej operacji wojskowej na dużą skalę w Rafah, jeśli nie zobaczą wiarygodnego planu ochrony ludności cywilnej przed niebezpieczeństwem.

Przemawiając wcześniej na Światowym Forum Ekonomicznym w stolicy Arabii Saudyjskiej, Riyadzie, Abbas – którego Autonomia Palestyńska nie istnieje w Gazie, która od 2007 roku znajduje się pod rządami Hamasu – wezwał Stany Zjednoczone do interwencji.

Powiedział: „Wzywamy Stany Zjednoczone Ameryki, aby zwróciły się do Izraela o zaprzestanie operacji w Rafah, ponieważ Ameryka jest jedynym krajem zdolnym powstrzymać Izrael od popełnienia tej zbrodni”, dodając, że jedynie „mały atak” na Rafah zmusiłby Palestyńczyków do aby to zrobić. Mieszkańcy uciekają ze Strefy Gazy.

„Wtedy nastąpi największa katastrofa w historii narodu palestyńskiego”.

Ponad połowa ludności Gazy mieszka w Rafah, a warunki w gęsto zaludnionym mieście na południu są już złe, a tamtejsi przesiedleńcy mówią BBC, że brakuje żywności, wody i lekarstw.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ma przybyć do Riyadu w niedzielę w celu rozmów z Abbasem.

Z drugiej strony pośrednie negocjacje Izraela z Hamasem w sprawie możliwego zawieszenia broni i uwolnienia pozostałych zakładników w Gazie, które w ostatnim czasie nabrały nowego tempa, ujawniły dalsze podziały w koalicji rządzącej w Izraelu.

Członek Gabinetu Wojennego i działacz opozycji Benny Gantz powiedział w niedzielę, że obecny rząd „nie będzie miał prawa dalej istnieć”, jeśli nie zostanie zaakceptowana rozsądna umowa dotycząca zwrotu zakładników.

Gantz napisał na X, wcześniej na Twitterze: „Przybycie Rafaha jest ważne w długiej walce z Hamasem. Powrót naszych uprowadzonych jest pilny i ma znacznie większe znaczenie”.

Jednak skrajnie prawicowy minister finansów Bezalel Smotrich powiedział, że rząd musi podać się do dymisji, jeśli zaakceptuje porozumienie o odwołaniu planowanego ataku w Rafah.

Ich komentarze pojawiają się po tym, jak minister spraw zagranicznych Izraela powiedział, że jego kraj może zawiesić najazd, co według Netanjahu stanowi kolejny krok w jego walce z Hamasem, jeśli zostanie osiągnięta umowa o zakładnikach.

Armia izraelska podała, że ​​jej dowódca Herzi Halevy zatwierdził plany kontynuowania wojny, a izraelskie media podały, że odnosiło się to do operacji w Rafah.

Długotrwałe rozmowy, w których pośredniczył Egipt i Katar, w dużej mierze zakończyły się fiaskiem ze względu na rozbieżności między stanowiskami Izraela i Hamasu, ale Hamas powiedział w niedzielę, że wyśle ​​swoich przedstawicieli do Kairu, aby odpowiedzieli na najnowszą propozycję.

Amerykańskie media zacytowały anonimowych egipskich urzędników, którzy twierdzili, że najnowsza propozycja zawieszenia broni przedstawiona Hamasowi obejmuje kilkutygodniowy okres spokoju mający na celu zakończenie wojny w zamian za uwolnienie 20 zakładników.

Egipt i inne kraje arabskie stwierdziły już wcześniej, że napływ uchodźców palestyńskich uciekających przed wojną byłby nie do przyjęcia, ponieważ oznaczałby wypędzenie Palestyńczyków ze swoich ziem.

Zdjęcia satelitarne pokazały, że w pobliżu wybrzeża Gazy, na zachód od Rafah, oraz nieco na północ od miasta Khan Yunis budowane są nowe obozy namiotowe, które w dużej mierze pozostały w ruinie. Doniesienia mediów mówią, że namioty mają zapewnić schronienie wysiedleńcom z Rafah.

Obecna wojna rozpoczęła się, gdy Hamas zaatakował społeczności izraelskie w pobliżu Gazy, zabijając około 1200 osób, w większości cywilów, i biorąc około 250 zakładników. Uważa się, że po krótkim rozejmie w listopadzie w Gazie pozostało około 133 zakładników, w tym około 30 zginęło.

Według tamtejszego ministerstwa zdrowia pod przewodnictwem Hamasu w izraelskich bombardowaniach powietrznych i operacjach naziemnych prowadzonych od 7 października zginęło 34 454 osób, w większości cywile.

W ciągu sześciu miesięcy wojny IDF wkroczyły i przejęły kontrolę nad całą północną Strefą Gazy, w tym miastem Gaza oraz większością środkowej i południowej Gazy, w tym Khan Yunis.

Od tego czasu wycofał się z prawie wszystkich tych obszarów, ale siły nadal stacjonują na drodze, którą Izrael zbudował w celu oddzielenia północnej i południowej Gazy.

Jednakże Palestyńczycy przesiedleni do południowej Gazy – dokąd izraelska armia poprosiła ich, aby udali się ze względów bezpieczeństwa na początku wojny – nie mogli wrócić do swoich domów na północy, co było kluczowym żądaniem Hamasu wysuniętym w rozmowach o zawieszeniu broni, a które Izrael nie dał. Tak, zgadzam się. Wskazanie, kiedy będą mogli to zrobić.

W międzyczasie w całej Strefie Gazy, w tym w Rafah, gdzie izraelskie wojsko twierdziło, że uderza w miejsca startu rakiet, trwały śmiertelne izraelskie bombardowania.