30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rakiety i drony uderzyły w irackie bazy, w których mieszczą się siły amerykańskie

Rakiety i drony uderzyły w irackie bazy, w których mieszczą się siły amerykańskie

Pojazdy wojskowe żołnierzy amerykańskich w bazie lotniczej Al-Asad w prowincji Anbar, Irak, 13 stycznia 2020 r. Zdjęcie: John Davison – Reuters. Uzyskanie praw licencyjnych

ANBAR, Irak (Reuters) – W czwartek drony i rakiety wycelowały w dwie bazy wojskowe, w których przebywają siły amerykańskie w Iraku, podają źródła i urzędnicy. Jest to najnowszy z serii ataków po tym, jak iraccy bojownicy ostrzegli Waszyngton przed interwencją w celu wsparcia Izraela przeciwko Hamasowi w Iraku. Gaza.

Dwa źródła bezpieczeństwa podały, że rakiety i drony zostały wystrzelone w kierunku bazy lotniczej Ain al-Asad, w której stacjonują siły amerykańskie i inne siły międzynarodowe w zachodnim Iraku, a w bazie słychać było kilka eksplozji.

Armia iracka oświadczyła, że ​​zamknęła teren wokół bazy i rozpoczęła operację poszukiwawczą. Źródła podają, że nie jest jeszcze jasne, czy ataki spowodowały ofiary lub szkody.

Iracka policja poinformowała w czwartek, że rakiety uderzyły w inną bazę wojskową, w której przebywają siły amerykańskie, w pobliżu międzynarodowego lotniska w Bagdadzie, nie podając dalszych szczegółów.

Amerykański urzędnik, który zastrzega sobie anonimowość, powiedział, że na lotnisku w stronę sił amerykańskich wystrzelono dwie rakiety. Urzędnik dodał, że jeden z nich został przechwycony, drugi uderzył w pusty magazyn i nie było ofiar.

Liczba ostatnich ataków osiągnęła cztery w ciągu ostatnich 24 godzin, a ich celem były irackie bazy wojskowe, w których przebywają siły amerykańskie w Iraku.

W zeszłym tygodniu irackie grupy bojowników sprzymierzone z Iranem zagroziły, że zaatakują interesy USA rakietami i dronami, jeśli Waszyngton zainterweniuje, aby wesprzeć Izrael przeciwko Hamasowi w Gazie po śmiercionośnych najazdach bojowników Hamasu, w wyniku których zginęło 1400 osób.

Siły zbrojne USA w Iraku były w środę celem dwóch odrębnych ataków dronów, z których jeden spowodował lekkie obrażenia niewielkiej liczby żołnierzy, chociaż wojsko amerykańskie było w stanie przechwycić uzbrojonego drona.

Stany Zjednoczone mają 2500 żołnierzy w Iraku i kolejnych 900 żołnierzy w sąsiedniej Syrii z misją polegającą na udzielaniu porad i pomocy lokalnym siłom w walce z Państwem Islamskim, które w 2014 r. przejęło kontrolę nad dużymi obszarami terytorium obu krajów.

READ  Mężczyzna kupił wykrywacz metalu, żeby wstać z kanapy. Właśnie dokonał w Norwegii „złotego odkrycia stulecia”.

Baza lotnicza Ain al-Asad znajduje się w zachodniej części prowincji Anbar.

(Raport Kamala Ayyasha i Idrisa Alego – przygotowany przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Napisane przez Ahmeda Rashida; Redakcja: Chizuo Nomiyama, Daniel Wallis i Lincoln Feast.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę