30 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Justin Trudeau twierdzi, że „wiarygodne zarzuty” łączą Indie z zabójstwem przywódcy sikhijskiego w Kanadzie

Justin Trudeau twierdzi, że „wiarygodne zarzuty” łączą Indie z zabójstwem przywódcy sikhijskiego w Kanadzie

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dotyczące Kanady

Premier Kanady stwierdził, że istnieją „wiarygodne zarzuty” jakoby rząd Indii był zamieszany w zabójstwo prominentnego przywódcy sikhijskiego w Kolumbii Brytyjskiej, powołując się na dane wywiadowcze służb bezpieczeństwa narodowego.

Justin Trudeau powiedział w poniedziałek parlamentarzystom, że władze kanadyjskie badają, czy „agenci” z New Delhi stali za czerwcowym zabójstwem Hardeepa Singha Nigara, który został zastrzelony w Surrey, na przedmieściach Vancouver, na którym żyje duża społeczność sikhijska.

„Kanadyjskie służby bezpieczeństwa aktywnie poszukują wiarygodnych zarzutów dotyczących możliwego powiązania między indyjskimi agentami rządowymi a zabójstwem obywatela Kanady” – powiedział Trudeau. Dodał: „Jakiekolwiek zaangażowanie obcego rządu w zabójstwo obywatela Kanady na kanadyjskiej ziemi stanowi niedopuszczalne naruszenie naszej suwerenności”.

Kanada wydaliła w poniedziałek starszego indyjskiego dyplomatę z Kanady – poinformowała minister spraw zagranicznych Indii Melanie Jolie. „Będziemy chronić Kanadyjczyków przez cały czas” – powiedziała Jolie reporterom. „Oczekujemy, że pełna współpraca Indii doprowadzi do dotarcia do sedna tej sprawy”.

Trudeau powiedział parlamentowi, że podniósł zarzuty z premierem Indii Narendrą Modim podczas spotkania w New Delhi w zeszłym tygodniu podczas szczytu G20.

Rząd Indii odrzucił we wtorek oświadczenie Trudeau w parlamencie kanadyjskim oraz oświadczenia Jolie, nazywając je „śmiesznymi i umotywowanymi”.

„Premier Kanady postawił podobne zarzuty naszemu premierowi, które zostały całkowicie odrzucone” – stwierdziło w oświadczeniu indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Jesteśmy demokracją silnie przywiązującą się do praworządności”.

Żałobnicy niosą trumnę przywódcy sikhijskiego Hardeepa Singha Nigara podczas procesji pogrzebowej w Surrey w Kanadzie w czerwcu. © Darryl Dyke/The Canadian Press/AFP

Stosunki między Indiami a Kanadą są od dłuższego czasu napięte. New Delhi oskarżyło Ottawę w 2020 r. o ingerencję po tym, jak Trudeau opowiedział się za protestującymi rolnikami, którzy zmusili Modiego do porzucenia planowanej gruntownej zmiany prawa rolnego. Obydwa kraje wstrzymały w zeszłym tygodniu rozmowy na temat planowanej umowy o wolnym handlu.

READ  Aktualizacje na żywo z Ukrainy: Zełenski odrzuca rosyjskie twierdzenie, że Bakhmut upadł

Kanada jest domem dla około 800 000 Sikhów, z których wielu mieszka w Surrey i Brampton na przedmieściach Toronto. Niektórzy Kanadyjczycy sikhijscy wspierają ruch niepodległościowy Khalistan, który dąży do utworzenia suwerennego państwa w północnoindyjskim stanie Pendżab.

Rząd Indii potępia ten ruch i od dawna oskarża Kanadę o udzielanie schronienia sikhijskim separatystom, których we wtorek określił jako „chalistańskich terrorystów i ekstremistów”, którzy „w dalszym ciągu zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Indii”.

„Fakt, że kanadyjscy politycy publicznie wyrazili współczucie dla takich elementów, pozostaje głęboko niepokojący” – stwierdziło New Delhi.

Rząd Indii oskarżył Nigara, sikhijskiego nacjonalistę, o terroryzm i zaoferował nagrody za jego aresztowanie. W 2016 roku Najjar napisał list do Trudeau, w którym nazwał zarzuty New Delhi bezpodstawnymi i stwierdził, że jego aktywizm jest „pokojowy, demokratyczny i chroniony na mocy Kanadyjskiej Karty Praw i Wolności”.

Światowa Organizacja Sikhów w Kanadzie nazwała zabójstwo Nigara na terenie gurdwary – sikhijskiego domu modlitwy, którego był prezydentem – „zabójstwem” i wezwała Ottawę do zbadania roli Indii. Policja Kolumbii Brytyjskiej podała w zeszłym miesiącu, że zidentyfikowała trzech podejrzanych, ale ich nie zidentyfikowała. Nie dokonano żadnych aresztowań.

Jagmeet Singh, sikhijski przywódca Nowej Partii Demokratycznej Kanady, powiedział w X, wcześniej na Twitterze, że „nie pozostawi kamienia bez kamienia w dążeniu do sprawiedliwości, w tym pociągnięcia Narendry Modiego do odpowiedzialności”.

Tegoroczne protesty zwolenników Khalistanu w Kanadzie i gdzie indziej rozgniewały hinduski nacjonalistyczny rząd Modiego, a zwolennicy tego ruchu zaatakowali misje dyplomatyczne New Delhi w San Francisco i Londynie.

W lipcu Indie wezwały Wysokiego Komisarza Kanady do New Delhi po tym, jak protestujący zorganizowali „Marsz Wolności Khalistan” w Toronto i oskarżyli indyjskich dyplomatów o udział w śmierci Najjara.