3 października, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zwolnienie irańskich więźniów: Oczekuje się, że pięciu zatrzymanych Amerykanów zostanie zwolnionych

Zwolnienie irańskich więźniów: Oczekuje się, że pięciu zatrzymanych Amerykanów zostanie zwolnionych

Siamak Namazi/Nada Sharqi/Specjalny wysłannik do Iranu Robert Malley

Wśród Amerykanów, co do których uważa się, że byli zamieszani w transakcję, znaleźli się Siamak Namazi, Imad Sharqi i Murad Tahbaz.


Doha i Waszyngton
CNN

Było pięciu Amerykanów Uwięziony w Iranie Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że oczekuje się, że zostanie on zwolniony w poniedziałek Szersza umowa ze Stanami Zjednoczonymi Obejmuje to zamrożenie 6 miliardów dolarów w irańskich funduszach.

Rząd USA uznał wszystkich pięciu Amerykanów za bezprawnie przetrzymywanych.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nasser Al-Kanaani powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej transmitowanej przez państwowy kanał Press TV, że proces uwolnienia „miejmy nadzieję zostanie zakończony” wraz z innymi elementami umowy.

Źródło zaznajomione ze szczegółami sprawy poinformowało CNN w poniedziałkowe popołudnie czasu lokalnego, że zatrzymani przybyli na lotnisko w Teheranie i mieli zostać przewiezieni katarskim samolotem do Doha.

Uwolnienie Amerykanów położyłoby kres wieloletniemu koszmarowi tych, którzy zostali zatrzymani. Trzej spośród osób uważanych za część porozumienia – Imad Sharqi, Mourad Tahbaz i Siamak Namazi – spędzili w więzieniu ponad pięć lat. Namazi przebywa w areszcie od 2015 r. Tożsamość pozostałych Amerykanów nie jest znana.

Zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a Iranem 6 miliardów dolarów irańskich środków przechowywanych na rachunkach zastrzeżonych w Korei Południowej zostanie przeniesionych na rachunki zastrzeżone w bankach w Katarze. Według źródła znającego szczegóły sprawy Katar poinformował urzędników irańskich i amerykańskich, że pieniądze zostały przelane ze Szwajcarii na konta bankowe w Katarze.

Źródła podały CNN, że pieniądze pochodziły z dozwolonej sprzedaży ropy i zostały umieszczone na kontach założonych przez administrację Trumpa. Urzędnicy administracji Bidena podkreślili, że pieniądze przekazane na konta w Katarze będą mogły zostać wykorzystane przez Iran wyłącznie na zakupy humanitarne, a każda transakcja będzie monitorowana przez Departament Skarbu USA.

READ  Julian Lennon śpiewa „Imagine” na zbiórkę pieniędzy na Ukrainie

Porozumienie, które spotkało się już z krytyką Republikanów, obejmuje uwolnienie pięciu Irańczyków przetrzymywanych przez Stany Zjednoczone.

Porozumienie, jeśli zostanie pomyślnie zakończone, będzie stanowić poważny przełom dyplomatyczny po latach złożonych, pośrednich negocjacji między Waszyngtonem a Teheranem.

Ogólne linie protestu przeciwko uwolnieniu zaczęły nabierać kształtu w Doha około siedem miesięcy temu, po latach pośrednich negocjacji. Pierwsze konkretne publiczne kroki w ramach porozumienia miały miejsce około pięć tygodni temu, kiedy czterech Amerykanów umieszczono w areszcie domowym. Piąty Amerykanin przebywał już w areszcie domowym.

Namazi ma podwójne obywatelstwo irańsko-amerykańskie. Jego ojciec, Baqer Namazi, został zwolniony w celu leczenia w październiku 2022 r., po ponad sześciu latach przetrzymywania w Iranie.

Biznesmen Sharqi i działacz na rzecz ochrony środowiska Tahbaz zostali po raz pierwszy aresztowani w 2018 r. Oni także są obywatelami irańsko-amerykańskiego pochodzenia.

W marcu w bezprecedensowym wywiadzie dla CNN z więzienia w Evin Namazi emocjonalnie apelował do prezydenta Joe Bidena, aby przedłożył „wolność niewinnych Amerykanów ponad politykę” i zintensyfikował wysiłki na rzecz zapewnienia jego uwolnienia.

Rodzina Namazi oraz rodziny Sharqi i Tahbaz pilnie zaapelowały do ​​administracji Bidena o wzmożenie wysiłków na rzecz sprowadzenia swoich bliskich do domu.