2 maja, 2024

Houston pokonuje Texas A&M w dogrywce i awansuje do turnieju NCAA

MEMPHIS, Tennessee — Emmanuel Sharpe rozpoczął dogrywkę od zdobycia trzech punktów, które zapewniły najwyżej rozstawionemu Houston prowadzenie i utrzymały przewagę, a Cougars awansowali do Sweet 16, pokonując w niedzielny wieczór dziewiątą rozstawioną drużynę Texas A&M 100-95.

Aggies po wściekłej akcji wymusili dogrywkę, pokonując Houston 17-5 w ostatnich dwóch minutach regulaminowego czasu gry. Anderson Garcia pokonał sygnalizator swoim dziewiątym rzutem za trzy punkty w sezonie, po czym koledzy z drużyny atakowali go mocnym uderzeniem.

„Ostatnie dwie minuty działały jak prawo Murphy’ego” – powiedział trener Houston Kelvin Sampson. „Ciągle traciliśmy kilka rzutów wolnych. Piłka odbijała się na wszystkie strony. Nie chybili ani jednego rzutu za trzy punkty. Nie był to łatwy cel. Wszyscy trafiali trudne trzy punkty”.

Sharpe nie trafił za trzy punkty i zakończył mecz z 30 punktami. Jego koledzy z drużyny pokonali Texas A&M 7:1, rozpoczynając i zamykając dodatkową sesję.

Zwycięstwo Houston (32-4) oznacza, że ​​wszystkie osiem drużyn rozstawionych z miejscami 1 i 2 awansowało do Sweet 16 po raz piąty od rozpoczęcia rozstawienia turnieju NCAA w 1979 r. Osiem najlepszych rozstawionych również awansowało w latach 2019, 2009, 1995 i 1989.

W piątek w Dallas w półfinale regionu południowego drużyna Cougars zmierzy się z Dukem, który pokonał Jamesa Madisona 93:55. Dla Houston będzie to piąte z rzędu Sweet 16 i 16. miejsce w historii.

Grają częściowo na rzecz Reggiego Chaneya, napastnika, który w 2021 roku grał w drużynie Houston Final Four, a który zmarł w sierpniu w wieku 23 lat. Numer Chaneya, nr 32, widnieje na naszywce na koszulkach Houston, a Sampson powiedział, że w przerwie zapytał Cougars, co Chaney zrobi w tym meczu.

„To było dla Big Rega” – powiedział Sampson.

READ  Timberwolves zmierzyli się z Heat i zwyciężyli w Miami 112:108

Texas A&M (21-15) po raz pierwszy od 2018 roku próbowała dostać się do Sweet 16 w swoim drugim z rzędu turnieju NCAA pod okiem trenera Buzza Williamsa. W marcu Aggies osiągnęli bilans 6:1, by powrócić do drużyny, która przez większą część sezonu borykała się z problemami w ataku.

Jamal Shedd zdobył dla Houston 21 punktów i zanotował 10 asyst. Był jednym z czterech Cougarów, którzy sfaulowali, co zdarzyło się po raz pierwszy jakiejkolwiek drużynie biorącej udział w turnieju NCAA od czasu meczu Waszyngtonu z UConn w 2006 roku.

Shedd wspomniał, jak Sampson opowiadał o tym, jak mocno grał Chaney, wskazując numer 32 na swojej koszulce.

„Zostaliśmy do tego stworzeni” – powiedział Shedd. „Po prostu tęsknię za moim psem. Do Sweet 16”.

Zespół Cougars reprezentował Wielką Dwunastkę w swoim pierwszym sezonie na konferencji, jeszcze bardziej pogłębiając nieszczęścia SEC. Tylko Tennessee awansowało do Sweet 16 spośród ośmiu drużyn SEC biorących udział w tym turnieju.

LJ Cryer dodał 20 punktów, a Jejuan Roberts po kontuzji kolana zgromadził 13 punktów.

Wade Taylor IV miał dobrą passę i zdobył siedem trójek w karierze w zwycięstwie drużyny Aggies nad Nebraską. Obrońca nie trafił w swoje pierwsze siedem strzałów i zakończył mecz z 21 punktami, trafiając 5 z 25 celnych, w tym 3 z 13 oddanych zza łuku.

Jego 21 niecelnych goli z gry to najwięcej w meczu turnieju NCAA od czasu Courtney Lee z Western Kentucky, która zdobyła 7 na 29 goli w przegranej z UCLA w Sweet 16 w 2008 roku.

Tyrese Radford, który przegapił grudniową porażkę z Houston, zdobył 27 punktów. Manny Obaseki dodał 15 punktów przed faulem, a Garcia miał 12 punktów.

Po szybkiej pierwszej połowie Houston prowadziło 43-38.

W raporcie wykorzystano informacje z ESPN Stats & Information i Associated Press.

READ  Wiadomości Raiders: Derek Carr wydaje się być skupiony na kolejnym wyborze zespołu