16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Wstyd”: transparent w stylu Auschwitz potępia polski rządowy protest przeciwko szczepionkom

19 stycznia 2015 r. główna brama Auschwitz, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i koncentracyjnego w Auschwitz, została oznaczona „Arbeit macht frei”. REUTERS / Paweł Ulatowski / Pliki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 15 grudnia (Reuters) – Muzeum Auschwitz i premier Polski w środę potępili protestujących przeciwko rządowym szczepionkom jako „haniebnych” i „głupich” za wywieszenie transparentu u bram nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Na banerze widniał napis „Szczepionka cię uwalnia” na łuku, nawiązującym do napisu Auschwitz „Praca cię uwalnia”.

Na wtorkowym wiecu w Warszawie, zorganizowanym przez przedstawicieli skrajnie prawicowej koalicji, okazało się, że jest on przeciwny programowi obowiązkowych szczepień w Polsce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Obozy Auschwitz-Birkenau zostały założone na ziemiach polskich przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Ponad 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, zmarło z głodu, zimna i chorób lub w komorach gazowych Birkenau.

Muzeum powołane do ochrony obozu napisało na Twitterze, że „nabycie godła ofiary Auschwitz jest… oszczerczym wyrazem zepsucia moralnego”. „Szkoda, że ​​tak robią polscy prawodawcy”.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poście na Facebooku, że baner przedstawia „dramatyczny i mroczny obraz tego, jak niektórzy politycy i protestujący wpadną w przygnębiającą, antyszczepionkową retorykę”.

Polska zaostrzyła restrykcje związane z COVID-19 w obliczu rosnącej liczby zachorowań na dzień i zgonów, zmniejszenia liczby osób niezaszczepionych w miejscach publicznych, takich jak restauracje, oraz ogłoszonych planów wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla lekarzy, nauczycieli i pracowników ochrony.

Poseł Koalicji Robert Winnicky powiedział na Twitterze, że baner pojawił się przed demonstracją i że ludzie zostali poproszeni o jego niesienie, ale był to wyraz „oburzenia społecznego”.

Dzienna liczba zgonów z powodu COVID-19 w Polsce wzrosła do 669 w środę podczas czwartej fali epidemii.

Raport Alana Charlischa; Montaż przez Johna Stone Street

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.