29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Przekształcenie polskiego regionu w europejską potęgę e-mobilności

Przekształcenie polskiego regionu w europejską potęgę e-mobilności

  • Polska stała się głównym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność.
  • Północne Pomorze, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i wykwalifikowanej sile roboczej, stało się sercem europejskiej rewolucji elektromobilności.
  • Pomorze angażuje się w tworzenie szans nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla krajowych firm.

Niegdyś ośrodek handlu morskiego i przemysłu stoczniowego, polskie Pomorze jest obecnie liderem energii odnawialnej. Transformacja leży u podstaw rewolucji w zakresie akumulatorów pojazdów elektrycznych i elektromobilności, wykorzystując strategiczną lokalizację, wykwalifikowaną siłę roboczą i zaangażowanie w innowacje.

Położona nad Morzem Bałtyckim Polska słynie z różnorodnych krajobrazów, od piaszczystych plaż na północy po Tatry na południu. Pomorze na północy posiada rozległą linię brzegową, która obejmuje główne miasta, takie jak Gdańsk, Gdynia i Sopot, zwane łącznie obszarem Trójmiasta. Bogata historia handlu i turystyki regionu utorowała drogę do jego obecnej roli głównego gracza w branży akumulatorów do pojazdów elektrycznych i mobilności elektrycznej.

W skali globalnej Polska jest około 20. największym producentem samochodów, zapewniającym pół miliona miejsc pracy w branży, w tym 200 000 w sektorze produkcyjnym. Branża szybko zmierza w kierunku produkcji pojazdów elektrycznych.

Podróż, aby stać się globalnym graczem

„Jako pionier tej rewolucji w pojazdach elektrycznych, Polska przez ostatni rok była liderem w modelu akumulatorów do pojazdów elektrycznych” – powiedział Robert Kryk-Gawrichowski, dyrektor generalny Northwold Poland, dewelopera i producenta systemów akumulatorów litowo-jonowych i energii rozwiązania do przechowywania.

W 2022 roku Polska stała się drugim co do wielkości światowym graczem w tej branży, a wartość jej przemysłu wzrosła z 200 mln euro w 2017 roku do ponad 8 miliardów euro w 2022 roku, co stanowi 2,4% rocznego eksportu Polski.

Polska Północna, zwłaszcza Pomorze, kładzie duży nacisk na technologie elektryfikacji i pojazdów autonomicznych. Kluczowymi graczami w regionie są Northvolt (systemy akumulatorów i magazynowanie energii), Optiv (rozwiązania kamer dla zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy), Eaton (systemy konwersji i falowniki), Intel (badania nad sztuczną inteligencją i przetwarzanie danych) oraz Flex (producenci). ładowarki pojazdów elektrycznych).

READ  Wiceminister spraw zagranicznych mówi, że Ukraina stoi przed eksportem zboża przez Polskę i Rumunię

Rola Pomorza jako głównego węzła komunikacyjnego oznacza, że ​​jest ono dobrze połączone drogą powietrzną, morską, kolejową i drogową. Region charakteryzuje się dużą pulą talentów, pozytywną migracją i doskonałymi możliwościami edukacyjnymi, co czyni go atrakcyjnym miejscem do pracy i nauki.

„Mamy największy ośrodek akademicki w Polsce Północnej” – powiedział Kryk-Gawrichowski. „Mamy ponad 84 000 studentów na 28 uniwersytetach, z czego dziewięciu to studenci uczelni publicznych. Jest to zatem niesamowita baza talentów i wydział akademicki”.

Zapotrzebowanie na energię odnawialną ma kluczowe znaczenie dla firm takich jak Northwold. Na Pomorzu dokonano znaczących inwestycji w tym obszarze, których znaczenie wzrasta wraz ze skupieniem się na czynnikach środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem.

„Ma to bardzo wymierne lub wymierne skutki finansowe, ponieważ bardzo trudno jest finansować projekty, które nie są zrównoważone” – powiedział Kryk-Gawrichowski.

Utworzone zostaną tysiące miejsc pracy

Rozwijające się sektory mobilności i produkcji baterii stymulują lokalną gospodarkę poprzez tworzenie miejsc pracy i zwiększanie PKB. Oczekuje się, że do 2030 r. w branży akumulatorów utworzy się na całym świecie prawie 10 milionów miejsc pracy.

Komisja Europejska przewiduje, że do 2025 r. powstaną 4 miliony nowych miejsc pracy i planuje szkolić około 800 000 pracowników rocznie. Według Chryca-Gawrychowskiego w każdym zakładzie produkującym akumulatory mogłoby powstać około tysiąca stanowisk pracy, przy czym liczba ta będzie porównywalna w powiązanych sektorach, takich jak zaopatrzenie, budownictwo i usługi wsparcia.

„Wszystkie rozwijające się sektory, zwłaszcza mobilność i bateria, zapewnią regionowi stabilność i wzrost przez wiele, wiele lat” – powiedział.

Następne pięć lat

Przejście na pojazdy elektryczne zwiększa zapotrzebowanie na bardziej złożone półprzewodniki niż te, które można znaleźć w tradycyjnych samochodach. Elementy te są niezbędne dla nowoczesnej technologii motoryzacyjnej, a postępy w zakresie węglika krzemu napędzają rozwój branży.

READ  Otwarcie fabryki chipsów PepsiCo w Polsce

„To będzie wielka szansa dla regionu w ciągu najbliższych pięciu lat i przyjdą kolejne inwestycje” – powiedział Kryk-Gawrichowski.

Polska stała się głównym kierunkiem międzynarodowych inwestycji w elektromobilność, przyciągając wiodące firmy takie jak LG Chem, Mercedes, Umicore, SK Nexilis i umacniając swoją pozycję na arenie światowej.

Pomorze oferuje szczególnie sprzyjające otoczenie dla biznesu, a władze lokalne aktywnie promują inwestycje. Region angażuje się w tworzenie możliwości nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla krajowych przedsiębiorstw. We współpracy z Grupą Banku Światowego opracowano szereg instrumentów wspieranych przez Invest in Pomerania.

„Samorząd lokalny jest bardzo przyjazny dla biznesu, bardzo dostępny” – powiedział Kryk-Gawrichowski. „Jest bardzo aktywny w przyciąganiu większej liczby inwestycji na Pomorze i pracuje nad zbadaniem wszystkich ofert możliwości nie tylko dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale także dla polskich firm”.

Ponieważ firmy traktują priorytetowo długoterminowe strategie w obszarach takich jak sztuczna inteligencja, cyfryzacja i technologie własności intelektualnej, Pomorze jest coraz częściej postrzegane jako idealna lokalizacja do inwestycji i wzrostu.

„Ta pula talentów, oferta logistyczna i silny sektor edukacyjny sprawiają, że firmy, szczególnie z branży elektromobilności i akumulatorów, uważają, że jest to właściwe miejsce do produkcji” – powiedział Kryk-Gawrichowski.

Przemyśl mobilność na nowo, inwestując na Pomorzu.

Seria logo

Inwestuj na PomorzuTen artykuł został stworzony przez Invest in Pomerania przez Insider Studios.