30 listopada, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojna Izraela z Hamasem, kryzys w Gazie, wizyta Blinkena na Bliskim Wschodzie

Wojna Izraela z Hamasem, kryzys w Gazie, wizyta Blinkena na Bliskim Wschodzie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się 4 listopada w Ammanie w Jordanii z ministrami spraw zagranicznych Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Kataru, a także z Sekretarzem Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Jonathan Ernst – Reuters

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się w sobotę z urzędnikami arabskimi, w tym z kilkoma ministrami spraw zagranicznych i tymczasowym premierem Libanu, na szczycie w stolicy Jordanii, Ammanie, aby omówić konflikt w Izraelu i Gazie.

Jak wynika z oświadczenia jordańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Blinken ma się spotkać z ministrami spraw zagranicznych Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu i Kataru, a także z sekretarzem Komitetu Wykonawczego Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Według rzecznika Departamentu Stanu USA Matthew Millera Blinken spotkał się w sobotę rano z premierem Libanu Najibem Mikatim, aby omówić trwające od tygodni napięcia między wspieraną przez Iran libańską grupą paramilitarną Hezbollah a Izraelem na granicy izraelsko-libańskiej.

Jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że szczyt skupi się na zakończeniu wojny i zajęciu się „katastrofą humanitarną, którą ona spowodowała”.

Blinken spotkał się także z premierem i ministrem spraw zagranicznych Kataru Mohammedem bin Abdulem Rahmanem Al Thanim.

Żadne z nich nie odezwało się podczas krótkiej okazji do zrobienia zdjęcia na początku spotkania.

Katar odegrał rolę głównego negocjatora w rozmowach z Hamasem w kontekście konfliktu w Izraelu i Gazie. Stany Zjednoczone wyraziły uznanie dla Katarczyków za pomoc w zapewnieniu uwolnienia czterech zakładników przetrzymywanych przez grupę, a także częściowe otwarcie bramy Rafah między Gazą a Egiptem.

READ  Dom Phillips i Bruno Pereira: brazylijska policja aresztuje drugiego człowieka za „domniemane morderstwo” | Dom Phillips i Bruno Pereira