28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Zełenski na Ukrainie odwołuje szefa Gwardii Państwowej w związku z planem zamachu  Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Zełenski na Ukrainie odwołuje szefa Gwardii Państwowej w związku z planem zamachu Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Służby bezpieczeństwa państwa Ukrainy poinformowały na początku tego tygodnia, że ​​odkryły spisek zabójstwa z udziałem dwóch funkcjonariuszy gwardii państwowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa Gwardii Państwowej po oskarżeniach, że dwóch jej członków było zamieszanych w spisek mający na celu zamach na pogrążoną w walkach głowę państwa ukraińskiego.

Zełenski zwolnił w czwartek byłego dowódcę Gwardii Państwowej Serhija Ruda po tym, jak Służba Bezpieczeństwa Państwowego poinformowała na początku tego tygodnia, że ​​odkryła spisek mający na celu zamordowanie Zełenskiego i innych ważnych urzędników. Następca Rudda nie został jeszcze wyznaczony.

Służba bezpieczeństwa Ukrainy stwierdziła, że ​​zabójstwa miały być „prezentem” dla prezydenta Rosji Władimira Putina z okazji jego wtorkowego zaprzysiężenia na nową kadencję.


Ukraińska służba bezpieczeństwa podała, że ​​obaj mężczyźni, pułkownicy Gwardii Państwowej, planowali przetrzymać Zełenskiego jako zakładnika, a następnie go zabić.

Celem nieudanego zamachu byli także inni kluczowi urzędnicy, w tym szef SBU Wasyl Maluk i szef Agencji Wywiadu Wojskowego Kiriło Budanow.

Moskwa nie skomentowała zarzutów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, która twierdziła, że ​​obaj ochroniarze przekazali rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa wrażliwe informacje.

To nie pierwsza próba zamachu, z jaką spotyka się ukraiński przywódca, który w zeszłym roku stwierdził, że od początku wojny udaremniono co najmniej pięć rosyjskich spisków.


W ostatnich miesiącach administracja Zełenskiego borykała się z coraz większymi trudnościami, powodując zmianę niektórych kluczowych stanowisk w związku z zahamowaniem postępów w wojnie kraju z Rosją, a urzędnikom postawiono zarzuty korupcji.

W lutym Zełenski mianował na nowego szefa armii Oleksandra Sirskiego po zwolnieniu ze stanowiska gen. Walerego Założyżnego.

READ  Putin spodziewa się, że Xi wkrótce odwiedzi Chiny; Xi trzyma swój plan na Ukrainie