16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wiceprezydent USA Harris potępia „alarmujące” zachowanie Chin

Wiceprezydent USA Harris potępia „alarmujące” zachowanie Chin

YOKOSOKA, Japonia (28 września) (Reuters) – wiceprezydent USA Kamala Harris w środę potępiła „niepokojące” działania Chin na Pacyfiku, jednocześnie przysięgając pogłębienie „nieformalnych relacji” z Tajwanem, kilka dni po tym, jak administracja USA zobowiązała się, że jej siły będą bronić wyspa. .

Harris wygłosił te uwagi na pokładzie niszczyciela USS Howard podczas wizyty w największym na świecie ośrodku marynarki wojennej USA w Yokosuka, niedaleko stolicy Japonii.

„Chiny podważają kluczowe elementy międzynarodowego porządku opartego na zasadach” – powiedział Harris, który odbywa czterodniową podróż do Azji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Chiny pokazały swoją potęgę militarną i gospodarczą, by zmusić i zastraszyć swoich sąsiadów. Widzieliśmy niepokojące zachowania na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim, a ostatnio widzieliśmy prowokacje w Cieśninie Tajwańskiej”.

Uwagi do odzianych na biało amerykańskich marynarzy pojawiły się po tym, jak prezydent USA Joe Biden w wywiadzie wyemitowanym 18 września obiecał bronić wyspy Tajwan, do której twierdzą Chiny, przed „bezprecedensowym atakiem”. Czytaj więcej

Stany Zjednoczone popierają politykę „jednych Chin”, która oficjalnie uznaje tylko Pekin, ale zobowiązuje rząd USA do zapewnienia demokratycznie rządzonemu Tajwanowi środków do samoobrony.

Chiny twierdzą, że Tajwan jest jedną z ich prowincji. Od dawna przysięga, że ​​przejmie kontrolę nad Tajwanem i nie wyklucza użycia w tym celu siły.

Rząd Tajwanu zdecydowanie sprzeciwia się roszczeniom Chin do suwerenności i twierdzi, że tylko 23 miliony mieszkańców wyspy może decydować o jej przyszłości.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan w sierpniu, rozwścieczając Chiny, które następnie przeprowadziły największe ćwiczenia wojskowe na całej wyspie.

Harris powiedział, że siły amerykańskie w regionie będą działać „nieustępliwie i bez strachu”, nawet jeśli Stany Zjednoczone oczekują dalszych agresywnych działań ze strony Chin.

READ  Aktywiści klimatyczni wrzucają tłuczone ziemniaki do pracy Moneta w Niemczech | działalność środowiskowa

„Będziemy nadal sprzeciwiać się wszelkim jednostronnym zmianom status quo” – powiedziała. „Będziemy nadal wspierać samoobronę Tajwanu, zgodnie z naszą wieloletnią polityką. Tajwan jest żywą demokracją, która przyczynia się do globalnego dobra – od technologii po zdrowie i nie tylko, a Stany Zjednoczone będą nadal pogłębiać naszą nieformalną krawaty”.

Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ, powiedział na regularnym briefingu medialnym, że Stany Zjednoczone muszą powrócić do polityki jednych Chin i „jednoznacznie dać do zrozumienia, że ​​sprzeciwiają się wszelkim działaniom separatystycznym na Tajwanie”.

eskalacja napięcia

Podróż Harrisa do Japonii, najbliższego regionalnego sojusznika Waszyngtonu, miała na celu uspokojenie sojuszników i powstrzymanie jakiejkolwiek eskalacji.

Aides powiedział, że Harris będzie pracował nad ujednoliconym podejściem w regionie, w którym przywódcy obawiają się eskalacji napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Baza, w której znajduje się Harris, jest domem dla 24 000 pracowników wojskowych i cywilnych, których można wezwać w przypadku konfliktu regionalnego. Jest także domem lotniskowca USS Ronald Reagan, który obecnie znajduje się w Korei Południowej i bierze udział we wspólnych ćwiczeniach mających na celu odstraszenie Korei Północnej. Harris odwiedzi w czwartek strefę zdemilitaryzowaną dzielącą obie Kore.

We wtorek Harris poprowadził ponadpartyjną delegację USA Bidena na państwowy pogrzeb byłego premiera Japonii Shinzo Abe, który odepchnął kraj od pacyfistycznej ortodoksji, którą przyjął po jego klęsce w II wojnie światowej.

Oczekuje się, że Biden odbędzie swoje pierwsze osobiste spotkanie jako prezydent z chińskim Xi Jinpingiem podczas listopadowego spotkania G20 w Indonezji.

Zanim Harris rozmawiał z amerykańskim personelem serwisowym, wszedłem pod pokład i otrzymałem wyjaśnienie dotyczące zdolności rakietowych i przeciw okrętom podwodnym.

Jeden z dowódców wskazał na cyfrową mapę przedstawiającą hipotetycznego wroga, „wrogi kraj”, którego odmówił identyfikacji.

„To nie Guam” – wyjaśnił, odnosząc się do regionu Pacyfiku.

READ  Artykuł 23: Rada Legislacyjna Hongkongu uchwala nowe, rygorystyczne prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego | Wiadomości polityczne

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Trevora Honeycutta w Yokosuka w Japonii; Dodatkowe raporty Bena Blancharda w Taipei i Eduardo Baptisty w Pekinie. Montaż przez Mary Milliken, Josie Kao i Jerry Doyle

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.