3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Umowa Ukraina-NATO musi rozpocząć się natychmiast: premier Litwy w głębi kraju

Umowa Ukraina-NATO musi rozpocząć się natychmiast: premier Litwy w głębi kraju

  • Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO, ale niektórzy członkowie sugerowali, by poczekać do zakończenia wojny z Rosją.
  • Premier Litwy powiedziała Insiderowi, dlaczego uważa, że ​​negocjacje NATO-Ukraina powinny rozpocząć się natychmiast.
  • Powiedziała, że ​​rosyjskie groźby nie są powodem do zwłoki, ponieważ Rosja udowodniła, że ​​nie potrzebuje powodu do eskalacji.

Premier Litwy powiedział Insiderowi, że negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO powinny rozpocząć się natychmiast.

W czwartkowym wywiadzie Ingrida Simonetti powiedziała, że ​​częste argumenty za tym, by tego nie robić – że Władimir Putin może w odpowiedzi eskalować swoją inwazję – nie narastają.

Powiedziała, że ​​Putin już raz za razem eskalował konflikt i nie potrzebuje usprawiedliwienia w działaniach swoich przeciwników, aby zrobić to ponownie.

w tym tygodniu Dziewięciu z 30 członków NATOw tym Litwa Popierają ostateczne członkostwo Ukrainy z sojuszu.

Jednak najwięksi członkowie NATO, w tym Stany Zjednoczone i inne kraje uzbrojone w broń jądrową, takie jak Wielka Brytania i Francja, niechętnie podpisali. Często pojawia się argument, że taki ruch może pogłębić rosyjską inwazję.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, w centrum, trzyma wniosek Ukrainy o członkostwo w NATO w Kijowie 30 września 2022 r.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, w centrum, trzyma wniosek Ukrainy o członkostwo w NATO w Kijowie 30 września 2022 r.

Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy za pośrednictwem AP, FileAle imonytė argumentowała, że ​​Rosja już pokazała, że ​​jej eskalacja nie była racjonalna.

„Kiedy mówimy o Rosji jako windzie w tej sytuacji, musimy zadać sobie pytanie: czy istnieje potrzeba prawdziwej wymówki, aby eskalować Rosję? Moja odpowiedź brzmi nie” – powiedziała.

„To znaczy, to wymówka, której prawdopodobnie użyją, ale nawet bez tej wymówki nie oznacza to, że sytuacja byłaby zupełnie inna”.

Wątpliwości co do pozwolenia na przystąpienie Ukrainy

Prezydent Bułgarii Powiedział Nie przyłączył się do deklaracji dziewięciu krajów, ponieważ uważał, że decyzja o członkostwie Ukrainy powinna zostać podjęta dopiero po zakończeniu wojny z Rosją.

Wskazał na „niebezpieczeństwo bezpośredniego zaangażowania państw NATO w wojnę”.

Kiedy kraj staje się pełnoprawnym członkiem NATO, wszyscy pozostali członkowie są zobowiązani do reagowania na atak na członka tak, jakby był to atak na samego siebie – czyniąc wojnę z jednego członka wojną ze wszystkimi.

Podobnie, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan Powiedział Uważa, że ​​prośba Ukrainy „powinna zostać podjęta w innym czasie”.

Siły ukraińskie wystrzeliły haubicę M777 w Charkowie

Siły ukraińskie strzelają z haubicy M777 w rejonie Charkowa 28 lipca 2022 r.

Wiaczesław Madiyevskyy / Ukrinform / Future Publishing przez Getty ImagesPutin był wcześniej rozgniewany perspektywą dalszego rozwoju NATO i podał tę obawę jako powód lutowej inwazji.

Ale Shimonetti powiedziała, że ​​to Rosja zmusiła kraje takie jak ona do przystąpienia do NATO, co spowodowało wynik, którego obawiała się najbardziej.

Kłamali przez cały czas na temat rozszerzenia NATO i mówili: „Wy jesteście tymi, którzy przesuwają granice NATO w pobliżu Rosji”. Nie – kraje takie jak mój chciały wstąpić do NATO z powodu Rosji”.

„To nie dlatego, że NATO właśnie przyszło i powiedziało »Hej, chcemy tu być«”.

Spotkanie Jensa Stoltenberga z siłami NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawia z żołnierzami podczas ćwiczeń NATO „Cold Response” w Bardufoss w Norwegii 25 marca 2022 r.

Annika Birdi / Getty Images„Dług moralny” Ukrainy

Nie jest jasne, jak Ukraina poradzi sobie w zgłoszeniu – wszyscy 30 obecnych członków musi wyrazić zgodę na przystąpienie danego kraju, a proces ten może trwać latami nawet w przypadku krajów, które nie są w stanie aktywnej wojny.

Chimonte powiedział, że wcześniejsza decyzja o nieprzyjęciu Ukrainy pomogła stworzyć obecną wojnę. Powiedziała, że ​​zapewnienia NATO mogłyby odstraszyć Rosję, gdyby Ukraina była członkiem.

83-letnia Irina Kozhkova stoi w swoim mieszkaniu w zniszczonym budynku po kolejnym rosyjskim ataku rakietowym w centrum Charkowa na Ukrainie, poniedziałek, 12 września 2022 r.

83-letnia Irina Kozhkova stoi w swoim mieszkaniu w zniszczonym budynku po kolejnym rosyjskim ataku rakietowym w centrum Charkowa na Ukrainie, poniedziałek, 12 września 2022 r.

AP Photo / Andrij MarienkoUkraina Spróbuj do NATO w 2008 roku, ale Rosja zareagowała gniewnie i wstrzymała operację.

Shimonetti powiedziała, że ​​wierzy, że był to „wielki błąd”, który pomógł zachęcić Rosję do aneksji Krymu w 2014 roku, jej długiej wojny w regionie Donbasu i wojny totalnej w 2022 roku.

Powiedziała, że ​​NATO jest winne „rodzaju długu moralnego” za takie błędy, które wymagają pełniejszej odpowiedzi niż zapewnienie bieżącej pomocy wojskowej i szkoleń.

NATO stwierdziło wcześniej, że Ukraina potrzebuje innych reform, aby rozważyć swoje członkostwo – w tym znacznie silniejszej reakcji na korupcję.

Simonetti powiedziała, że ​​wierzy, że rozpoczęcie negocjacji stworzy „bardzo silny bodziec” do każdej potrzebnej reformy, mówiąc, że zadziałała w jej kraju, który dołączył w 2004 roku.

„Z własnego doświadczenia wiem, że kiedy masz bardzo jasny cel, jest to bardzo duża motywacja do zmiany kraju”.

„Ukraina pokazała, że ​​są naprawdę zdolni, bardzo silni, bardzo oddani wartościom, które podzielamy jako podstawę naszego współistnienia. Dlaczego więc odmawiać im możliwości bycia częścią klubu?”

„Nie ma powodu.”

READ  Oświadczenie sekretarz prasowej Karen Jean-Pierre w sprawie podróży prezydenta Bidena do Wietnamu