16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Mohammed bin Salman mianowany premierem przed pozwem Khashoggi | Królestwo Arabia Saudyjska

Mohammed bin Salman został mianowany premierem Arabii Saudyjskiej w posunięciu, które zdaniem ekspertów prawdopodobnie uchroni następcę tronu przed potencjalnie szkodliwym procesem sądowym w Stanach Zjednoczonych w sprawie jego rzekomej roli w zabójstwie dziennikarza Jamala Khashoggi.

We wtorek Królestwo Arabii Saudyjskiej ogłosiło wyłączenie króla Salmana spod saudyjskiego prawa i mianowanie jego syna premierem, oficjalnie zrzekając się podwójnego tytułu króla i premiera, który do tej pory sprawował osobiście.

Ten rozwój raczej nie zmieni układu sił w Arabii Saudyjskiej, gdzie 37-letni książę jest już postrzegany jako de facto władca królestwa i następca tronu.

Jednak krytycy saudyjskiego rządu uznali, że moment podjęcia decyzji jest prawie na pewno związany z nadchodzącym w przyszłym tygodniu terminem wyznaczonym przez sąd. Była to administracja Bidena Poprosiłem amerykańskiego sędziego, aby dokładnie się zastanowił Czy książę Mohammed powinien być chroniony immunitetem suwerennym w sprawie wniesionej przez narzeczoną Khashoggiego, Hatice Cengiz. Ta ochrona jest zwykle przyznawana światowemu przywódcy, takiemu jak premier lub król.

W lipcu administracja starała się opóźnić złożenie odpowiedzi do sądu, o co początkowo wnosiła do 1 sierpnia. Amerykański sędzia okręgowy John Bates zgodził się na przedłużenie terminu do 3 października. Między innymi wezwał administrację do ustalenia, czy jej zdaniem książę Mahomet powinien otrzymać immunitet na zasadach chroniących głowę państwa.

„To wygląda jak [Prince Mohammed] „Poradzono im, aby zrobili ten krok, zanim administracja Bidena będzie mogła odpowiedzieć 3 października”, powiedział Abdullah Al-Odah, dyrektor Gulf w Dawn, waszyngtońskiej prodemokratycznej grupie, która jest stroną w sprawie Khashoggi. [becoming prime minister] To nie ma znaczenia”.

Biały Dom nie od razu skomentował. Książę Mohammed zaprzeczył swojemu osobistemu udziałowi w morderstwie Khashoggiego. Analiza amerykańskiego wywiadu wykazała, że ​​przyszły król był… Mógł zarządzić zabójstwo.

READ  Wordle 337 22 maja Wskazówki - Zmagasz się dzisiaj z Wordle? TRZY WSKAZÓWKI, KTÓRE POMOGĄ ODPOWIEDZIĆ | Gry | zabawa

Decyzja o mianowaniu księcia Mohammeda na premiera prawdopodobnie złagodzi wszelkie pozostałe obawy Arabii Saudyjskiej, że książę koronny może zostać aresztowany lub stanąć w obliczu wyzwań prawnych podczas podróży za granicę.

Pozew cywilny przeciwko księciu Mohammedowi, który Cengiz wniósł do federalnego sądu okręgowego w Waszyngtonie w październiku 2020 r., twierdzi, że on i inni saudyjscy urzędnicy działali w „spisku z premedytacją”, kiedy saudyjscy agenci porywali, ograniczali, odurzali i torturowali. Khashoggi został zabity w konsulacie saudyjskim w Stambule w 2018 roku.

Khashoggi, były dobrze poinformowany Saudyjczyk, który uciekł z królestwa i mieszkał w Wirginii w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, był zaciekłym krytykiem księcia koronnego i aktywnie starał się przeciwdziałać saudyjskiej propagandzie w Internecie w momencie, gdy został zabity.

„Walka o sprawiedliwość musi się udać – nie skończy się, ponieważ Mohammed bin Salman przyznaje sobie kolejny tytuł” ​​– powiedział Cengiz w oświadczeniu dla Guardiana.

Krytycy saudyjskiego reżimu, w tym działacze żyjący na emigracji w Stanach Zjednoczonych i Europie, ostrzegają, że w ostatnich miesiącach nasiliły się represje księcia koronnego na sprzeciw.

The Guardian dowiedział się, że rząd Wielkiej Brytanii próbował interweniować w co najmniej jednej głośnej sprawie, Zawierała Salmę Al-Shehab, doktorantkę z Uniwersytetu w Leeds, która została aresztowana, oskarżona, skazana i skazana na 34 lata więzienia. Po powrocie do domu z Wielkiej Brytanii na wakacje. Jej przestępstwem, zgodnie z saudyjskim prawem, było używanie Twittera do śledzenia, polubienia, a czasem retweetowania tweetów przeciwników i aktywistów.

Źródło, które poprosiło o anonimowość, powiedziało Guardianowi, że urzędnicy ambasady brytyjskiej w Rijadzie wyrazili obawy władz saudyjskich dotyczące sprawy Shehaba. Źródło podało, że Tariq Ahmed, konserwatywny odpowiednik, również poruszył tę kwestię podczas spotkania 25 sierpnia z ambasadorem Arabii Saudyjskiej w Wielkiej Brytanii.

Rząd Wielkiej Brytanii będzie musiał w tym tygodniu stanąć w obliczu większej presji, aby podjąć działania w związku z oczekiwanym opublikowaniem listu od 400 naukowców, w tym pracowników i studentów-badaczy z brytyjskich uniwersytetów i szkół wyższych, proszących o pilne podjęcie działań w sprawie Chehaba.

READ  Rekordy klimatyczne słabną, pozostawiając Ziemię na niezbadanym terytorium - naukowcy

List wzywa premier Liz Truss i sekretarza stanu Jamesa Cleverly’ego do „publicznego potępienia wyroku Salmy Al-Shehab i złożenia oświadczeń wobec swoich saudyjskich odpowiedników w celu jej natychmiastowego uwolnienia”. Sponsorowane przez prodemokratyczną grupę ALQST, która broni praw człowieka w Arabii Saudyjskiej. „Salma, podobnie jak my, powinna z niecierpliwością czekać na nowy rok szkolny, a nie marnować za kratkami za „przestępstwo” tweetowania swoich uzasadnionych opinii – powiedziała grupa.

W liście czytamy, że Shehab, 34-letnia matka dwójki dzieci, która pracowała jako higienistka stomatologiczna i otrzymała stypendium na studia w Wielkiej Brytanii, została aresztowana 15 stycznia 2021 r. podczas wakacji w Arabii Saudyjskiej. Akta sądowe pokazują, że została umieszczona w odosobnieniu, przesłuchiwana i przetrzymywana przez 285 dni przed rozprawą. Zaprzecza zarzutom przeciwko niej.

Truss nie zasygnalizował jeszcze, że prawdopodobnie zajmie zdecydowane stanowisko w sprawie swojego nowego odpowiednika. Brytyjska premier odbyła w tym tygodniu telefon z księciem Mohammedem, w którym jej biuro poinformowało, że podziękowała mu za pomoc w uwolnieniu pięciu brytyjskich więźniów przetrzymywanych przez siły wspierane przez Rosję. Zaoferowała również „ciągłe wsparcie i zachętę Wielkiej Brytanii do postępów w zakresie reform wewnętrznych w Arabii Saudyjskiej”.